روش یادداشت نویسی کرافورد چیه و چه کاربردی داره؟ "

چه جوری می شه از آگاهی جمعی و ایده های تیم، بخش یا حتی کل سازمان استفاده کرد؟ چه جوری می شه این کار رو طوری انجام داد که صدای همه افراد شنیده شه، نه فقط اونایی که خودشون رو خیلی قبول دارن؟

روش یادداشت نویسی کرافورد یه جور آسون اما موثر از طوفان فکریه که باعث می شه به نظرات همه اعضای تیم ارزش مساوی داده شه؛ هرچه قدر هم که بعضی از اونا آدمای درون گرا و ساکتی باشن. به احتمال زیاد، خود شما قبلا با این روش برخورده کردین؛ اما ممکنه اسم اونو نشنیده باشین.

در ده ۱۹۲۰ بود که دکتر سی.سی. کرافورد (Dr C.C. Crawford)، استاد علوم تربیتی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، این روش رو اختراع کرد. روش کرافورد خیلی راحته!: ایده های اعضای تیم رو روی تکهای کاغذ میارید. البته الان به جای تکه کاغذ، از کاغذ یادداشتای رنگی چسب دار (استیکی نوت) استفاده می شه.

فایده این نوع از بارش افکار گروهی فقط در رسیدن به وسعت ی متنوعی از ایدها و راه حلا خلاصه نمی شه. روش کرافورد باعث می شه اعضای تیم مشارکت بیشتری داشته باشن و احساس کنن ایده هاشون مهم بوده. آوردن ایدها روی کاغذ فواید دیگری هم داره. وقتی افراد به جای حرف زدن، از کاغذ استفاده می کنن، آسون تر و آزادانه تر فکر می کنن و حواس شون کم تر پرت می شه. روش کرافورد باعث می شه بین افراد ساکت و اعضای پرحرف، عدالت و مساوات برقرار شه.

افزون بر همه اینا، روش کرافورد یک امتیاز دیگر هم داره. وقتی ایده های مثل رو در یک گروه جمع گرد هم میارید، می تونین بفهمین که هر ایده چه قدر بین افراد محبوبیت داره.

نکته:

روش کرافورد و دیگر شکلای مختلف طوفان فکری، زمانی به درد می خورند که بخواهید با مشارکت اعضای تیم، ایده های جدیدی ایجاد کنین. اما اگه هدف اصلی شما اینه که در مورد مسئله خاصی به اتفاق نظر جمعی در گروه برسین، بهتره از روش دلفی یا نسخه اصلاح شده ی رای گیری به شکل ی بوردا استفاده کنین.

زمانی که بخواهید در مورد موضوعات جنجالی و بحث برانگیز به طور قاطع به اتفاق نظر برسین، این دو روش می تونن خیلی مفید واقع شن.

دستوالعمل روش یادداشت نویسی کرافورد

آماده سازی

۱. قبل از شروع جلسه، در مورد نحوه ی ارائه کردن مسئله کمی فکر کنین. در مورد نحوه جدا سازی و بررسی راه حلا کمی فکر کنین و آخرسر اینکه ببینین چیجوری باید به اعضای تیم در مورد ایده هاشون بازخورد بدین.

۲. واسه نوشتن ایدها، کاغذ یادداشت یا تکهای کاغذ آماده کنین. بسته به مشکلی که براش دنبال راه حل می گردین، هرکی قراره بین ۵ تا ۲۵ ایده بنویسد. پس به اندازه کافی کاغذ دم دست داشته باشین!

توجیه افراد و توضیح دادن روند کار به اونا

۳. اول جلسه، مسئله مورد نظر رو روشن و دقیق توضیح بدین. در عین دقیق بودن و نکته بینی، سعی کنین تا جایی که می شه مسئله رو آسون بگید. هرجا که مناسب دونستید عکس و فیلم بکار ببرین و مطالب رو به شکل نمودار ترسیم کنین تا مسئله تو ذهن افراد دقیق جا بیفته و فکرشون در این جهت شروع به کار کنه. به اعضای گروه آگاهی بدین که از ایده های اونا به چه شکلی استفاده میشه و چه نوع بازخوردهایی در مورد اونا دریافت می کنن.

۴. از همه اعضا بخواهید که تا می تونن واسه حل مسئله ایده بزنن و پیشنهاد بدن. هر ایده و راه حل باید در یک کاغذ جدا نوشته بشه. اعضا رو تشویق کنین که تا زمانی که دیگر هیچ راه حلی به ذهن شون نرسه به ایده زدن ادامه بدن. انتظار میره که از هر شخص بین ۵ تا ۲۵ ایده دریافت کنین. وقتی که دیدید بیش تر افراد دست از نوشتن ورداشته ان، می فهمید که پایان جلسه فرا رسیده.

جدا سازی و بررسی یادداشتا

۵. اعضای تیم رو به گروه های کوچیک تر تقسیم کنین. گروه بندی طبق شباهت ایدها انجام می شه. بسته به مسئله ای که در سعی واسه حل اون هستین، گروه بندیا به شکل متفاوتی انجام می گیرن.

مثلا، اگه در جستجوی راهی واسه بهبود خدمات مشتریان باشین، در اون صورت می تونین فعالیتای اصلی رو که در روند انجام خدمات مشتریان انجام می شه، لیست کنین. بعد می شه پیشنهادهای اعضای تیم رو بر مبنای این فعالیتای اصلی منظم کرد و اونا رو در گروه های جدا جا داد.

تعداد کاغذهایی که یک راه حل برابر روی اونا نوشته شده رو هم ثبت کنین. اینطوری می تونین بفهمین که هر ایده چه قدر در بین اعضای تیم محبوبیت داره.

بازخورد دادن به اعضا

۶. ممکنه طراحی و عملی کردن راه حلایی که بر مبنای ایده های تراوش شده در این جلسه، به اونا می رسین، هفته ها و حتی ماه ها به طول برسه. با این حال باید در طول جلسه یا بی معطلی بعد از اون، به تک تک افراد حاضر در جلسه بازخورد بدین.

مهم نیس که ایده ی کسی در عمل به کار برده شه یا نه؛ دادن بازخورد فوری به مشارکت افراد، به اونا نشون می ده که سعی شون مهم بوده و جدی گرفته شده. زمانی که بلاخره راه حلای پایانی رو عملی کردین، به یاد داشته باشین که حتما دوباره سراغ اعضای تیم رفته و یک بار دیگر به اونا بازخوردی از شرایط بدین.

نکته:

می شه نتایج رو در طول جلسه هم بررسی کرد و همون جا به افراد بازخورد داد. بازخوردی که خوب برنامه ریزی شده و بی معطلی انجام شه، می تونه خیلی اثر داشته باشه. اینطوری به اعضا این حس دست میده که جلسه موفق بوده.

اگه خواستین در طول جلسه بازخورد بدین، حواس تون باشین که نگذارید در اون یه مدت که شما در حال ارائه بازخورد به یک نفر هستین، بقیه ی افراد معطل شن و بیکار باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *