روش مطالعه شیمی؛ ۱۰ نکته ای که این درس رو ملکه ذهن تون می کنه 

نظرتون درمورد شیمی چیه؟ شیمی واسه بعضی افراد، یک درس شیرینه که خیلی آسون از پس اون بر بین اما واسه خیلیای دیگر نه تنها کسل کنندهه، بلکه به یکی از معضلات جدی درسی اونا تبدیل شده. ممکنه تعجب کنین اما شیمی اون قدرها هم پیچیده نیس. هر کاری، راه و روشی داره و شاید مشکل اصلی شما اینه که روش مطالعه شیمی رو نمی دونین. با استفاده از یک روش یادگیری اصولی، شیمی واسه تون خیلی آسون تر میشه و نمرات بهتری در اون کسب می کنین. مطلب زیر به شما کمک می کنه روش مطالعه شیمی رو یاد بگیرین و دید بهتری نسبت به اون پیدا کنین.

 

اول از همه باید بدونین که تنها نیستین، حتی بهترین علم آموزان هم در بعضی وقتا با شیمی مشکل پیدا می کنن، پس دلسرد نشید و سعی تون رو ادامه بدین. همراه ما باشین تا با روش مطالعه شیمی آشنا شید.

۱. بدونین یادگیری شیمی زمان بَره

همونجوریکه واسه پیشرفت در یک رشته ورزشی یا یادگیری یک زبون خارجی باید وقت بذارین، واسه تمرین کردن شیمی هم باید وقت کافی در نظر بگیرین. انتظار نداشته باشین که فورا همه چیز رو بفهمین؛ بهترین علم آموزان هم قبل از اونکه واقعا همه چیز رو بفهمن، اول باید بر مطالب درسی مسلط شن. حتما واسه مرور منظم مطالب درسی و حل مسئله، زمان کافی در نظر بگیرین.

یادگیری شیمی فقط در خوندن اون خلاصه نمی شه و شامل بخشایی مثل حل مسئله، روخوانی، مرور قسمتای مختلف فصل، انجام آزمایشا، شرکت در کلاسای رفع اشکال، مطالعه درس به تنهایی یا با دوستان و درس دادن به بقیهه. اگه تموم اینا رو بکنین، بهترین نتیجه ممکن رو به دست میارید.

۲. روش حل مسائل رو خوب درک کنین

حل کردن تعداد زیادی مسئله ، حتما مهارت شما رو در حل مسئله افزایش نمی ده. هیچ یک از سؤالات امتحانی دقیقا مثل سؤالای کتاب تون نیستن، پس حل کردن هر تعداد مسئله ممکن، کافی نیس. عوضش هنگامی که یک مسئله رو حل می کنین، حتما توضیح بدین هر مرحله از راه حل تون رو چرا و چه زمانی انجام میدید.

باید بتونین موارد زیر رو توضیح بدین:

 • چرا به اطلاعات خاصی نیاز دارین؟
 • کدوم اطلاعات ممکنه غیرضروری باشن؟
 • چه تغییراتی باید اِعمال کنین تا بتونین از اطلاعات داده شده به درستی استفاده کنین؟
 • چرا از یک فرمول خاص استفاده می کنین؟
 • چیجوری می تونین یک پارامتر جدید پیدا کنین؟
 • چرا باید یک واکنش خاص رو در نظر بگیرین؟
 • چه زمانی میتونین فرضیه ای واسه حل مسئله ارائه بدین؟
 • چه ساختارهایی واسه درک بهتر سؤال مفیدند؟

اگه جواب مسئله ها رو در اختیار داشته باشین، ممکنه وسوسه شید و نگاهی به اونا بندازین. یادتون باشه استفاده از روش حل یک مسئله خاص واسه حل یک مسئله دیگر، کار خیلی دشواریه؛ مگه اونکه راه حل رو خوب یاد بگیرین و بتونین دلیل هر مرحله از راه حل رو به طور کامل توضیح بدین.

۳. قبل از شرکت در کلاس، بخش دلخواه رو بخونین

اگه قبل از کلاس بتونین بخش دلخواه رو بخونین و کمی با اون آشنا شید، میتونین زمان حضور در کلاس رو پربارتر کنین و از اون واسه تقویت و تمرین این مفاهیم استفاده کنین. هرچه مطالب یک درس رو بیشتر و تمرین کنین، اون درس واسه تون آسون تر میشه.

۴. آزمایشگاه رو جدی بگیرین

آزمایشا به این منظور طراحی شدن که در یادگیری و توجه به مفاهیم خیلی مهم و پدیده های شیمیایی به شما کمک کنن. شما باید قادر باشین مفاهیم اصلی هر بخش رو قبل از امتحان بعدی تون، به درستی به کار ببرین. یک راه خوب واسه اونکه مطمئن شید مفاهیم رو یاد گرفتین و فقط اونا رو حفظ نمی کنین، اینه که ببینین می تونین توضیح بدین هر مرحله از راه حل رو به چه دلیلی انجام میدید؟ تموم مسائل ارائه شده در اون بخش و سؤالای گزارش کار آزمایشگاه رو حل کنین.

۵. سؤالای زیادی بپرسید

دانشمندان همیشه سؤال می پرسند و در بیشتر اوقات سؤال شون رو با چرا شروع می کنن. استادان خوشحال می شن که شاگردان از اونا سؤال بپرسند، چون پرسیدن سؤال نشون می ده که اونا مطالب درسی رو گوش میدن و واقعا درمورد اونا فکر می کنن.

 • موقع مطالعه هر بخش از خودتون بپرسید: «این واقعا یعنی چه؟»
 • درحالی که به این فکر می کنین که سؤال از شما چه می خواد و باید چیجوری حل شه، به دلیل مطرح شدن اونم فکر کنین.

درباره مباحثی که در کلاس مطرح شدن، از خودتون سؤالاتی بپرسید. اگه مطالب رو به تنهایی مطالعه می کنین، سؤالات تون رو یادداشت کنین. اگه بتونین خودتون به سؤالات جواب بدین، عالیه! اما اگه به مشکل برخوردید، اونا رو در کلاس یا موقع مطالعه گروهی با دوستان تون مطرح کنین. با این کار، سؤالات تون رو فراموش نخواهید کرد و مطمئن میشید که درک کامل تری از همه چیز دارین.

۶. وقتی خواب تون میاد، شیمی نخونین

شاید شمام مثل بیشتر افراد تمایل دارین کارهای سخت رو به تأخیر بندازین و واسه همین ممکنه مطالعه شیمی رو به پایان روز موکول کنین؛ یعنی زمانی که خیلی خسته و کوفته هستین و نمی تونین درست فکر کنین. یادتون باشه که اگه هیچوقت تمرین نکنین، هیچوقت شیمی واسه تون آسون تر نمی شه!

عوضش سعی کنین هر روز در زمانی به مطالعه شیمی بدین که هوشیار و آماده اید. لازم نیس زمان خیلی زیادی رو به مطالعه شیمی اختصاص بدین؛ حتی یک مطالعه کوتاه هم به شما کمک می کنه که رابطه بهتری با شیمی پیدا کنین.

۷. فراموش نکنین کیفیت مطالعه، خیلی مهم تر از کمیت اینه

 • یکی از اولین قدما در پیدا کردن یک راه حل مؤثر واسه مطالعه، تشخیص اینه که از بین تموم کارایی که واسه مطالعه انجام میدید، کدوم یک بیشتر از همه به شما کمک می کنه؟ چه چیزی باعث می شه که موقع امتحان، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشین؟ اگه به اندازه کافی بر قسمتایی از درس مسلط هستین، زمان کمتری رو به مرور اونا اختصاص بدین و بیشتر وقت تون رو صرف مطالعه مفاهیمی کنین که واسه تون سخت هستن.
 • واسه بررسی اِشکالاتی که در امتحان با اونا روبه رو شدید، وقت بذارین. هنگامی که برگه ی امتحان تون تصحیح و به شما برگردانده شد، قبل از نگاه کردن به راه حلا دوباره روی تموم سؤالاتی که در اونا مشکل داشتین فکر کنین. می تونین سؤالای بیشتری حل کنین؟ واقعا می تونین با صرف زمان بیشتر یا در محیطی با استرس کمتر، اونا رو تموم کنین؟ در مفاهیم یا تعاریف مشکل دارین یا در محاسبات یا در شروع حل مسئله؟
 • بررسی کردن سؤالات امتحان به شما کمک می کنه مفاهیمی رو که لازمه، دوباره یاد بگیرین و خطاهایی رو که ممکنه به دلیل استرس امتحان یا غلط خوندن یک سؤال باشن، شناسایی کنین.
 • اگه بتونین بفهمین چرا از عهده ی امتحان بر نمی آیید و چیجوری و در چه جاهایی به مشکل برمی خورید، میتونین موقع آماده شدن واسه امتحان بعدی از زمان مطالعه تون بهتر استفاده کنین.

۸. از جلسات رفع اشکال استفاده کنین

جلسات رفع اشکال فقط واسه حل مجموعه سؤالاتی که دبیر یا استاد در اختیارتون قرار میدن، نیس. شما می تونین هر سؤالی که درمورد درس شیمی دارین، در این جلسات مطرح کنین. پس حتما در این کلاسا شرکت کنین و مطمئن باشین که واسه تون مفید هستن.

 • در بین مطالعه یا کار کردن روی مسئله ها، سؤالات تون رو یادداشت کنین. اگه نمی تونین یکی از مراحل راه حل رو توضیح بدین، اونو یادداشت و در جلسات رفع اشکال، مطرح شون کنین. با انجام این کارا، می تونین از این کلاسا بهره بیشتری ببرین.

۹. به شکل گروهی بخونین

خیلی از تحقیقات نشون میدن شاگردانی که به طور منظم در تحقیقات گروهی شرکت می کنن، نمرات بالاتری کسب می کنن.

 • موقع مطالعه با هم کلاسیا، مطالب رو واسه همدیگه توضیح بدین، روی مفاهیم بحث کنین یا راه حلای حل مسئله رو با هم بررسی کنین.
 • هنگام مرور کردن مجموعه سؤالات با همدیگه فقط روی فهمیدن همون سؤال خاص تمرکز نکنین و سعی کنین بقیه سؤالاتی رو که ممکنه درمورد اون موضوع مطرح شن، حدس بزنین. ممکنه از شما بخوان که یک پارامتر دیگر رو در اون مسئله به دست بیارین؟ این سؤال در شرایط مختلف چه تغییری می کنه؟ این کار به شما کمک می کنن درمورد راه حلای مختلف حل مسئله فکر کنین و اونا رو تمرین کنین.
 • هنوز گروهی واسه مطالعه تشکیل نداده اید؟ کافیه با بقیه شاگردان حاضر در کلاس رفع اشکال، کلاس درس، آزمایشگاه و غیره درمورد تشکیل گروه مطالعه صحبت کنین.

۱۰. واسه یادگیری شیمی آلی، از مدل مولکولی استفاده کنین

باید بدونین که تقریبا تموم مهارتایی که واسه مطالعه شیمی عمومی نیاز دارین، به همون اندازه در شیمی آلی هم کاربردی هستن. با این حال در شیمی آلی ضروریه که به جای خطوط و حروف دوبُعدی روی کاغذ، مولکولا رو به طور سه بُعدی ببینین. واسه اونکه بتونین این ساختارها رو تجسم کنین، بهتره در زمان مطالعه شیمی آلی از یک «مدلِ مولکولی» استفاده کنین. این مدلا ویژگیای مهمی مثل رابطه های فضایی بین اتمای مختلف یا چگونگی پیوند بین اتمای یک مولکول رو نشون میدن. در تموم جلسات شیمی، این مدل رو به همراه داشته باشین و از اون استفاده کنین.

مهم تر از همه اینکه سعی تون رو ادامه بدین! افراد مختلف با سرعتا و روشای متفاوتی شیمی رو یاد می گیرن. منابع و وسایل خیلی واسه یادگیری شیمی هست. اگه نمی دونین از کجا شروع کنین، با یکی از دبیران یا استادان شیمی تون مشورت کنین، اونا به شما کمک می کنن که در این راه موفق شید.

برگرفته از: chemistry.stanford.edu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *