روش درست مسواک زدن چیجوریه؟ 

دوستی رو می شناسم که روزی یه بار بیشتر، مسواک نمی زنه، اما ۱۵ دقیقه واسه مسواک زدن وقت می ذاره. یکی دیگر از دوستان هم به بهونه ی خراب شدن دندانا، بچه هاش رو از خوردن میوه های خشک شده منع می کنه. وقتی صحبت از مراقبت از دندانا می شه همه سردرگم به نظر می رسن. باید نخ دندان بکشیم؟ «تکنیک اصلاح شده ی باس» دقیقا چیه؟ درخصوص روشای مراقبت از دندانا گیج شدین؟ نگران نباشید. اینجا روش درست مسواک زدن رو آموزش میدیم.

 

هرچندوقت یه بار باید مسواک بزنین؟ و چه جوری باید این کار رو انجام بدین؟

دکتر «اوگو ایز» که یک مرکز دندان پزشکی در لندن رو اداره می کنه، پیشنهاد می کنه که کمه کم دوبار در روز مسواک بزنین. این یعنی بهتره بیشتر از دوبار مسواک بزنین؟ اون می گه: «من پیشنهاد می کنم که یه بار هم بعد از ناهار مسواک بزنین. اگه ۸ صبح مسواک بزنین و ۱۱ یا ۱۲ شب به رختخواب برید، باکتریا ۱۴ تا ۱۵ ساعت، وقت واسه رشد دارن».

اما زیاد مسواک زدن، اونم به روش نادرست، باعث مشکلاتی می شه. «ایز» می گه: «مردم فکر می کنن اگه محکم و شدید مسواک بزنن، کارشون درسته، اما باید بدونین ممکنه با این کار لایه سطحی لثه و دندان رو ازبین ببرین. اونا فکر می کنن خونریزی لثه نشونه عفونت لثهه، اما این معمولا یکی از مشکلات ساییدن شدید لثها با مسواکه».

روش درست مسواک زدن به گفته «ایز»، «تکنیک اصلاح شده ی باس» است: «براین پایه، مسواک زدن با حرکات دایره ای و بالاوپایین درسته و وقتی به مرز لثه می رسین، باید سر مسواک رو به زاویه ۴۵ درجه برسونین و فشار ملایمی رو وارد کنین تا زیر لثه تمیز شه و بعد مسواک رو اونجا به حر کت در بیارین و خارج کنین. مسو اک تون نباید لثه رو سوراخ کنه. البته تمیزکردن زیر لثه مهمه، چون غذا و باکتری زیادی اونجا به دام می افتن».

همیشه باید روی زبون تون رو مسواک بکشین یا از یک ساینده ی زبون استفاده کنین. باکتری و پلاک به زبون می چسبن، پس هربار که مسواک میزنین، این کار رو انجام بدین. واسه انجام درست این کار دو تا سه دقیقه وقت بذارین.

تا نیم ساعت بعد از غذاخوردن مسواک نزنید. این مدت زمان لازمه تا بزاق شما فرصت کافی داشته باشه تا اسید حاصل از خوردن و آشامیدن رو خنثی کنه. قبل از اون دنداناتون در حساس ترین حالت هستن و مسواک زدن می تونه به مینا آسیب بزنه.

مسواک معمولی یا برقی؟

«ایز» می گه: «من به بعضی افراد، کسائی که نمی تونن از مهارت دست شون واسه استفاده از مسواک معمولی بهره ببرن، استفاده از مسواک برقی رو پیشنهاد می کنم. اما نمی گم که مسواک برقی به دید خودکاربودن بهتره. مهم اینه که تکنیک درست رو یاد بگیرین. من همیشه به بیمارانم پیشنهاد می کنم که مسواکای نرم یا متوسط رو انتخاب کنن. مسواکای سخت آسیب بیشتری به دندان و لثه وارد می کنن». مسواکی با سر کوچیک انتخاب کنین تا خیلی آسون بتونین دندانای عقب رو مسواک بزنین.

نخ دندان کشیدن واقعا لازمه؟

بله، اما یه بار در روز کافیه. به گفته «ایز»: «اگه معمولا غذا بین دندانا گیر می کنه، می تونین نخ دندان رو درطول روز با خودتون داشته باشین تا هرزمان بتونین از اون استفاده کنین. درغیراین صورت پیشنهاد می کنم شبا نخ دندان بکشین. هرکی ممکنه الگوی خودش رو داشته باشه، اما من اونو قبل از مسواک زدن انجام میدم. چون نخ دندان کمی بین دندانا فاصله ایجاد می کنه. وقتی بعد از اون مسواک میزنین، فلوراید می تونه به شکاف خیلی کوچیک بین دندانا نفوذ کنه. بین همه دندانا رو نخ بکشین و واسه هر کدوم از نخ تمیز استفاده کنین و تاجایی که می تونین بی زخم کردن لثه نخ رو فرو ببرین. نخ رو به آرامی به زیر لثه فرو ببرین و به آرامی بیرون بیارین. این کار دندان و سطح ریشه رو تمیز می کنه و باکتریا و ذرات غذا رو جدا می کنه. «ایز» باور داره: «بچهایی که دندان شیری دارن، شاید به نخ دندان کشیدن احتیاجی ندارن».

باید از دهانشویه استفاده کرد؟

دهانشویهای معمولی می تونن ترکیبات مفید خمیردندان رو بشویند و ازبین ببرن. «ایز» باور داره که دهانشویه فقط در شرایط خاص لازمه: «خوردن شکر باعث جذب باکتریای تولیدکننده ی اسید می شه که پلاک ایجاد می کنن و پلاک سطح دندان رو می ساید. ترکیباتی که در خمیردندان فلوراید وجود دارن به بازسازی لایه سطح دندان کمک می کنه. درصورتی که مشکل لثه داشته باشین، دندانپزشک ممکنه دهانشویه ی خاصی واسه شما تجویز کنه».

باید بعد از مسواک زدن، دهن رو با آب شست یا باید کمی خمیردندان در دهن بمونه؟ «ایز» جواب می ده: «واسه بچه ها، من پیشنهاد می کنم که دهن رو بشویند. چون اگه هنوز بعضی از دندانای دائمی شون درنیامده باشه، ممکنه فلوراید زیادی در بدن شون جمع شه که می تونه دندانا رو خراب کنه. واسه بزرگسالان خوبه که یک لایه حفظ شه، البته با رعایت تعادل. نباید دهن تون پر از خمیردندان بمونه. من از یک روش نیمه شست وشو استفاده می کنم: کمی آب در دهنم می ریزم تا خمیرندان رو از زبونم بشین».

خوردن تنقلات چه جوری؟

«ایز» پیشنهاد می کنه که به طور دائم درحال خوردن تنقلات نباشید. اون می گه: «بعضیا رو دیده ام که تموم روز میوه می خورند. اما مشکل اینجاست که مقدار قندی که ازاین راه مصرف می کنن، واسه دندانا مضره. در خوردن تعادل رو رعایت کنین». از مصرف میوه های خشک خودداری کنین، چون به دندان می چسبن. «ایز» می گه: «بهتره غذاهایی که قند زیادی دارن رو در یک وعده بخورین و در طول روز پخش نکنین. وقتی یک چیز شیرین می خورید تا نیم ساعت تا چهل دقیقه بزاق شما خیلی ترشح می شه تا خاصیت اسیدی اونو خنثی کنه. اگه در طول روز همیشگی غذاهای شیرین بخورین، با این کارکرد همیشه به دنداناتون حمله می شه. خیلیا در تموم طول روز همراه چای یا قهوه قند مصرف می کنن، بی اینکه متوجه ضرری که این کار به دندانای شون وارد می کنه، باشن».

برگرفته از: thegaurdian

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *