رفتار با افراد دروغگو؛ ۵ نکته واسه وقتی که مچ یک دروغگو رو گرفتید "

 

سم چوپان دروغگو و پینوکیو بد در رفته! چرا؟ چون تحقیقات نشون می ده متأسفانه بیشتر افراد در طول روز بارها دروغ میگن. در بهترین حالت افراد کمه کم ۲ تا ۳ بار در روز دروغ میگن. مثلا دوستان و همکاران شما معمولا در طول روز در ارتباطات شون و حتی در مکالمات کوتاه ۱۰ دقیقه ای دروغای ریز و بزرگ میگن. خود شما خواننده ی عزیز هم آخرش دوست و همکار کسی هستین دیگر. اگه کمی به رفتار خود دقت کنیم، متوجه میشیم که بعضی وقتا بیهوده از گفتن حقیقت پرهیز و خود و بقیه رو وارد رقابت فرسایشی می کنیم. محققان دانشگاه کالیفرنیا بعد از ۲۵۳ مطالعه و تحقیق دریافته ان که ما فقط قادر به کشف ۵۳ درصد از دروغایی که به ما گفته می شه، هستیم. یعنی تقریبا برابر احتمال پیش انگار درباره شیر یا خط اومدن سکه! در این دروغ بازار، نحوه ی برخورد با افراد دروغگو خیلی مهمه. نکته ی ترسناک دیگر در بازی دروغ و حقیقت اینه که حتی مأموران پلیس، بازجویان حرفه ای، قاضیا و … هم تنها در ۶۰ درصد مواقع دروغ رو از حقیقت تشخیص میدن و هیچ قطعیتی در کار نیس. در رفتار با افراد دروغگو روشای زیادی هست که استفاده از اونا به موقعیت بستگی داره. با ما همراه باشین.

بعضی وقتا دروغی که می شنوین اون قدر بزرگ و شاخ داره که هر آدمی می تونه اونو تشخیص بده. در این مواقع نوع رفتار با فرد دروغگو و مدیریت مکالمه خیلی راحته. اما بعضی وقتا دروغی که می شنوین اون اونقدر هم روشن نیس و تنها با درصدی از شک و دودلی و بدبینی مناسب میشه در تله ی دروغگو نیفتاد. البته بدبینی اصلا ویژگی مطلوبی نیس ولی ترکیب درصدی از اون با واقع بینی باعث می شه رفتار با افراد دروغگو رو در زندگی خود بهتر مدیریت کنیم. بعد از اینکه احساس کردیم حرفی که شنیده ایم چیزی جز دروغ نبوده، باید چه کنیم؟ چگونگی رفتار با افراد دروغگو رو از کجا بیامورزیم؟ مستقیم به فرد بگیم که کمتر دروغ بگو؟ به اون بگیم چرا راست نمی انگار یا خیلی آسون به اون اهمیت ندیم و از دروغی که گفته، بگذریم؟ نیچه می گه: «از اینکه دروغ گفتی ناراحت نیستم، اینکه دیگر به تو اعتماد نخوام کرد مأیوسم می کنه.»

۱. قوانین بازی رو بدونین

بعضی وقتا برملا شدن حقیقت و رو کردن دست افراد، نتایج خیلی بدتری از شنیدن اون دروغ و به روی خود نیاوردن داره. لازم نیس تا احساس کردین کسی دروغ می گه خیلی سریع واکنش نشون بدین. شرایط و موقعیتی رو که در اون هستین، . دلیل دروغ چیه؟ نتیجه پیگیری حقیقت به چه میرسه؟ بعضی وقتا بهتره در مقابل فرد دروغگو سکوت کنین و هیچ عکس العملی از خود نشون ندین.

۲. شوخی کنین

بعضی دروغگوها اونقدر دروغای بزرگی می بافند که نه تنها باورکردنی نیس بلکه خنده دار و مسخره هم به نظر می رسه. این دروغا از ۸ فرسخی هم قابل شناسایی هستن. در این مواقع از شوخی کمک بگیرین. مثلا بگید: «اتفاقا دماغت بیست سانت بلندتر نشده؟» یا شوخیای دیگری که فرد دروغگو رو در موقعیت جدیدی بذاره که امکان شوخی کردن واسه اونم فراهم بشه و بتونه در چرخشی رفتاری، حقیقت رو بگه و همه چیز رو به پای شوخی بزاره. این نوع رفتار با افراد دروغگو هم باعث می شه از شنیدن دروغای دیگر مصون بمونین و هم آبروی فرد حفظ می شه.

۳. خود رو به اون راه بزنین

روش دیگر رفتار با افراد دروغگو اینه که خود رو به اون راه بزنین. با اجرا این روش فرد مجبور به اعتراف می شه و عزت نفس و آبرویش هم حفظ می شه. وانمود کنین که حافظه تون کمک نمی کنه و تا می تونین سؤالات ریز و بزرگ بپرسید. وقتی وارد جزئیات موضوع بشین خیلی زود حقیقت رو می شه.

۴. با دروغگو صحبت کنین

اگه کمی دقیق تر فکر کنین، شک نداشته باشین یادتون میاد که شخص شخیص شمام در طول روز بارها دروغ می گه. این ویژگی خیلی بد و زشته و فجایع و مشکلات خیلی در طول تاریخ از دروغ گفتن به بار اومده، ولی به هر حال همه ما کم و بیش دروغای ریز و بزرگ می گیم. سعی کنین در مورد دروغی که شنیدین خصوصی با دروغگو صحبت کنین و به نحوی با اون حرف بزنین که آبرویش حفظ بشه. یادتون باشه واسه اثبات ادعای خود باید دلایل کافی داشته باشین چون اگه مدارک کافی ارائه ندین شاید همه چیز رو گردن خودتون بندازه و از گفتن حقیقت طفره برود.

۵. مواظب خودتون باشین

دانستن حقیقت حق همه ماست. چه دروغی که شنیدین، خیلی بزرگ و نمایان باشه و چه حرفه ای و زیرپوستی گفته شده باشه. از حق خود دفاع کنین ولی حواس تون باشه اگه تصمیم گرفتین دست دروغگو رو رو کنین، نتایج این کار رو در نظر بگیرین. ظرفیت فرد و سابقه روابط تون رو تا از اعصاب و احساسات خود محافظت کنین. یعنی چه؟ یعنی با در نظر گرفتن شرایطی که در اون هستین رفتار با افراد دروغگو رو طوری مدیریت کنین که شأن هر دوی شما حفظ شده و گره از مشکل باز بشه. نگذارید دروغایی که شنیدین به بحث و دعوا منجر بشه و اعصاب تون به هم بریزه. خود رو به جای فرد بذارین و با علم به اینکه دروغ گفتن حرکت ناشایستیه، سعی کنین ریشه و دلیل دروغگویی اونو پیدا کنین.

بعضی افراد از روی ترس یا کمبود اعتماد به نفس دروغ میگن. اما بعضی دیگر دروغگوهای حرفه ای و قهاری هستن که سالیان دراز از عمر خود رو با دروغ گذرانده ان و به چه منافع و دستاوردهایی که نرسیده ان. رفتار با افراد دروغگو، پیچیدگیای زیادی داره. اینکه بتونین به درستی تشخیص بدین کدوم روش رو واسه برخورد با دروغگو انتخاب کنین، تا حد زیادی به شرایط شما بستگی داره. به قول نیچه ناگوارترین نتیجه دروغ از دست رفتن و گسسته شدن پیوندهای اعتماد بین افراده.

برگرفته از:linkedin.com