رعایت فرهنگ رانندگی با ۱۹ اصلی که قبل از پشت فرمون نشستن باید بدونیم

رانندگی یکی از کارهای پراسترسیه که خیلی اوقات این پتانسیل رو داره افراد عالی و مؤدب رو هم مجبور به خشونت کنه. اما همه ما خوب میدونیم این راهش نیس! بهتره در رفتارهایمان بین رانندگی مثل هر فعالیت اجتماعی دیگر، خط قرمزها رو در نظر بگیریم. رعایت ادب چیزیه که در زندگی و در جریان رابطه با بقیه مثل هنگام رانندگی لازم به نظر می رسه. بعضیا ممکنه فکر کنن، رانندگی در حرکت از نقطه مبدأ به مقصد خلاصه می شه! اما دوستان عزیزم شما بهتر ازم میدونید که مسئله فقط روندن اتومبیل و رسیدن به محل مورد نظر نیس! فرهنگ رانندگی هم مثل هر بحث ی مربوط به جامعه مدنی با اهمیته و قوانین خاص خودش رو داره. به یاد داشته باشین، شما تنها کسی نیستین که در خیابونا اتومبیل می رانید، پس لازمه، همونجوریکه در جریان ارتباطات اجتماعی تون مبادی آداب هستین، پشت فرمون هم فرهنگ رانندگی رو رعایت کنین.

رهنمودای یک راننده ی مؤدب

بیشتر از حد سریع نرانید: سرعت مجاز رو رعایت کنین. سرعت بالا نه تنها ممکنه واسه شما گران تموم شه، بلکه زندگی همه افرادی رو که به نحوی سر راه شما قرار می گیرن، به خطر میندازه.

بیشتر از حد آروم نرانید: همونجوریکه سرعت بالا خطرناکه، سرعت پایین تر از حد مجاز هم مشکل آفرین هستش، مثلا در بزرگراه مثل لاک پشت حرکت کردن با توجه به سرعت بالای دیگر اتومبیلا کار اشتباهیه. کمه کم سرعت مجاز در اتوبان معمولا ۷۰ کیلومتر در ساعته. در بعضی آزادراها یا بزرگراها کمه کم سرعت ممکنه کمی بیشتر هم باشه. سعی کنین تا حد ممکن کمه کم سرعت رو رعایت کنین.

آماده شرایط خاص باشین: شرایطی وجود دارن که می تونن رانندگی رو مشکل کنن، شرایط بد آب و هوا، ساخت و سازا و تعمیرات جاده ای و ساعات اوج ترافیک می تونن رانندگی رو سخت تر کنن. یادتون باشه، هنگام بارندگی سیل آسا باید آروم تر برانید، چون به دلیل لغزندگی زمین و نبود دید مناسب ممکنه نتونین به موقع ترمز کنین. هنگامی که جاده در دست تعمیره و کارگران مشغول آماده سازی راه ها هستن، باید فوق العاده با احتیاط برانید. ساعات اوج ترافیک هم که خودتون میدونید به خاطر گیر کردن در ترافیک سنگین می تونه عصبی کننده باشه، پس با بوق زدنای ممتد یا لایی کشیدن و حرکات زیگزاگ شرایط رو خیلی بد تر نکنین.

بین خطوط برانید: خطوط و نشونها بی دلیل نیستن، پس همیشه در راه مشخص و بین خطوط حرکت کنین.

همیشه لاین عوض نکنین: هنگام رانندگی فقط در صورت ضرورت لاین حرکت خود رو تغییر بدین، زمانی که می خواید بپیچید، دور بزنین یا وارد خیابون دیگری شید یا جایی که لازمه پیشی بگیرین می تونین با راهنما زدن مسیرتون رو تغییر بدین.

بی هدف نرانید: به مدت طولانی بی هدف و بی اونکه بدونین راه بعدی چیه یا می خواید کجا برید، رانندگی نکنین. مثلا اگه قراره به راست یا چپ بپیچید، کمی زودتر تصمیم بگیرین و کم کم اتومبیل رو به راه بغل دستی خیابون هدایت کنین. یادتون باشه شما تنها ماشینی نیس که در خیابونه، پس هر لحظه ای که اراده کنین نمی تونین تغییر راه بدین و جلوی اتومبیلای دیگر بپیچید.

بی جهت بوق نزنید: افرادی که واسه سلام کردن به بقیه، اعتراض به بقیه رانندگان یا چون از صدای بوق خوشش شون میاد، همیشه بوق میزنن، اعصاب دیگر رانندگان رو هم تحریک می کنن.

راهنما یادتون نروید: وقتی می خواید به چپ و راست بپیچید، حتما از راهنما استفاده کنین و همیشه چک کنین، راهنمای ماشین کار می کنه یا نه.

صدای موسیقی رو بیشتر از حد بلند نکنین: هیچکی دوست نداره به صداهای گوش خراشی گوش کنه که از بلندگوی ماشین شما پخش می شه، پس در اتومبیل صدای موسیقی رو تا حدی بلند کنین که فقط سرنشینان اتومبیل .

با هوشیاری کامل رانندگی کنین: اگه مشکلی دارین یا داروای خاص یا آرامبخش، الکل یا مواد مخدر مصرف کردین، نباید پشت فرمون بشینین.

به قوانین احترام بذارین: یادتون باشه اگه با پلیس راهنمایی و رانندگی روبه رو شدید یا اتومبیل شما از طرف افسر راهنمایی متوقف شد، احترام به قوانین رو فراموش نکنین.

راه رو واسه وسایل نقلیه اورژانسی باز کنین: اگه ماشینی با چراغ گردان دیدید یا صدای آژیر آمبولانس، آتیش نشانی و دیگر خودروهای امدادرسان رو شنیدید، اتومبیل تون رو به کنار راه هدایت کنین و اجازه عبور خودرو امدادرسان رو بدین، چون همونجوریکه خودتون میدونید ممکنه، زندگی فرد یا افرادی در خطر باشه.

از رفتارای پرخطر خودداری کنین: به رفتارهای خشن بقیه رانندگان اهمیت ندین و هیچوقت درصدد جواب دادن به این رفتارها یا مقابله به مثل نباشید، چراکه حتی یه بار شعله ور شدن خشم شما می تونه به یک حادثه ی خطرناک و جبران ناپذیر ختم شه.

بین رانندگی از چه رفتارهایی باید دوری کرد؟

پشت فرمون نه تنها مجاز به انجام کار دیگری نیستین، بلکه باید بدونین رفتارای پرخطر در بین رانندگی هم باعث حوادث تلخی میشه! شما نسبت به جون سرنشینان اتومبیل خود، دیگر وسایل نقلیه، عابرین پیاده و بعد از همه اینا احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی مسئولید. پس هنگام رانندگی موهاتون رو شونِه نزنید، از گوشی موبایل و هر وسیله ارتباطی دیگری استفاده نکنین. به خاطر داشته باشین هیچوقت نباید این قوانین و مقررات رو ندیده بگیرین، نه تا زمانی که رانندگی می کنین!

چیزایی که ممکنه باعث حواس پرتی و بروز رانندگی پرخطر شه:

گوشی موبایل: هیچوقت هنگام رانندگی از گوشی موبایل استفاده نکنین. نه با تلفن حرف بزنین و نه پیام کوتاه بفرستید و نه چت کنین.

مسواک و شونِه زدن: بهتره کمی بجنبید و قبل اینکه دیرتون بشه، در منزل آماده شید تا مجبور نباشید پشت فرمون خودتون رو منظم کنین. اگه بین رانندگی حس کردین مشکلی دارین یا باید به خودتون برسین، اتومبیل رو بغل دستی نگه دارین و کارتون رو بکنین.

آرایش کردن: قابل توجه خانومای عزیز، وقتی مشغول رانندگی هستین ریمل زدن، تمرکز زیادی می خواد. پس نه تنها نتیجه کارتون خوب از آب در نخواد اومد، بلکه هم واسه خودتون و هم واسه بقیه خطرآفرین هستین، تازه اگه ریمل در حال حرکت به چشمتون آسیب نزند.

دنبال آلبوم موسیقی گشتن: اینکه داخل داشبورد دنبال آلبوم موسیقی مورد علاقه تون بگردید یا سعی کنین سی دی که زیر صندلی افتاده رو وردارین یا درگیر پیدا کردن موج رادیوی مورد نظرتون بشین، شک نداشته باشین حواس شما رو پرت می کنن، ممکنه ماشین منحرف شه و به خودتون یا بقیه مثلا عابرین پیاده آسیب بزنین.

مطالعه کردن: واقعا کسی هست که پشت فرمون مطالعه کنه؟! اگه مواردی دیده شده، پس امکانش هست. این افراد شاید متوجه نباشن، اما شما که به فرهنگ رانندگی اهمیت میدید بهتره، واسه مطالعه جایی توقف کنین، چون نمی شه هم زمان هم مطالعه و هم رانندگی کرد. شاید نیاز باشه آدرس محلی رو که می خواید برید یا پیغام مهمی رو بخونین، پس بغل دستی بایستید اول مسیرتون رو پیدا کنین و هر وقت مطمئن شدید دوباره راه بیفتید.

سردرگمی در مسیریابی: اگه هنگام رانندگی از GPS واسه مسیریابی استفاده می کنین که راهنمای سخنگو نداره، مجبورید از نقشه کمک بگیرین، در این صورت چون نمی تونین هم برانید هم نقشه بخونین، بهتره قبل از حرکت مسیرتون رو مشخص کنین و به خاطر بسپارید. اگه بین حرکت نیاز به بررسی دوباره ی نقشه یا دیدن راهنمای حرکت داشتین، ماشین رو پارک و راه بعدی رو مرور کنین.

شوخی کردن: هنگام رانندگی زمان مناسبی واسه شوخی با بقیه سرنشینان یا انجام حرکاتی نیس که کنترل اتومبیل رو از دست شما خارج می کنه.

قوانین مربوط به علامت توقف

در صورت مشاهده ی تابلوی ایست، توقف کامل وسیله نقلیه الزامیه. ایست کامل به معنای پیشنهاد کم کردن سرعت نیس، این علامت به شما اخطار توقف کامل می ده. پس باید اتومبیل رو نگه دارین و بعد از بررسی هر دو جهت خیابون دوباره به راه خود ادامه بدین.

هنگامی که به علامت ایست می رسین باید تا پیش از رسیدن به تقاطع، آروم آروم سرعت ماشین رو کم کنین تا اول تقاطع که ایست کامل لازمه. بعد از اون هر دو طرف خیابون رو نگاه کنین، این کمک می کنه اگه اتومبیل دیگری در حال عبور باشه با هم برخورد نکنین. بعد از عبور خودرو دیگر و بررسی دوباره راه می تونین حرکت کنین.

هنگامی که هم زمان با اتومبیل دیگری به تقاطع رسیدید، اگه هر دو اتومبیل بخواهید مستقیم برید یا به راست بپیچید می تونین هم زمان به مسیرتون ادامه بدین، اما اگه یکی از اتومبیلا راهنما بزنه و قصد گردش به چپ داشته باشه، حق تقدم با خودروییه که می خواد مستقیم برود.

در جریان ترافیک سنگین، هنگامی که اتومبیلا کنار هم متوقف می شن، در صورتی که نگاه تون به نگاه راننده ی بغل دستی خورد بهتره اجازه بدین اون قبل از شما بپیچد یا اقدام به حرکت کنه و اگه راننده ی دیگری این کار رو واسه شما انجام داد، ادب حکم می کنه، دست تون رو به علامت تشکر بالا بیارین یا به شکل کلامی؛ خیلی کوتاه تشکر کنین. اگه شما خواستین حرکت کنین، اما راننده ی بغل دستی خشن یا بی ادب بود و راه رو بست، صبرکنید تا رد شه، حتی اگه این حرکتش اشتباه بود و حق با اون نباشه، این موضوعی نیس که به خاطرش خطر تصادف یا درگیر شدن و نتایج اتفاقات بدتر رو به جون بخرین.

هنگامی که به چهاراه یا تقاطعی رسیدید که تموم مسیرها تابلو ایست کامل داره، ممکنه گیج شید که حق تقدم با کیست؟! یادتون باشه در این شرایط حرکت از هر سمتی نیازمند ایست کامله و طبق قوانین راهنمایی و رانندگی، حق تقدم همیشه با وسیله نقلیه ای هستش که در راه طرف راست وسیله دیگر قرار داره.

اگه دو اتومبیل دقیقا هم زمان به تقاطع برسن، حق تقدم بازم با اتومبیل طرف راستیه. در صورتی که چار اتومبیل در یک چهارراه توقف کنن، باید در جهت خلاف عقربهای ساعت به ترتیب تا آخرین اتومبیل به راه خود ادامه بدن، یعنی بازم حق تقدم با وسیله نقلیه ی طرف راستیه. اگه هر چار اتومبیل دقیقا هم زمان برسن، معمولا راننده ای که زودتر اقدام به حرکت کنه می تونه به راه خود ادامه بده، وگرنه باید با رابطه چشمی به توافق برسن و عبور کنن.

برگرفته از: thespruce