منابع تحقیق درمورد وضعیت اقتصادی و دی اکسید کربن


Widget not in any sidebars

(22).
1-3- عفونت مجدد هلیکوباکترپیلوری
عود عفونت هلیکوباکترپیلوری ناشایع است. موارد معدودی که رخ می‌دهند ممکن است ناشی از بازگشت عفونت پیشینیا عفونت مجدد با هلیکوباکترپیلوری باشند(32). بازگشت عفونت پیشین زمانی رخ می‌دهد که سویه منشا (اصلی) هلیکوباکترپیلوری مجددا کلونیزه می‌شود و در زمانی دیرتر شناسایی ‌گردد؛ عفونت مجدد زمانی رخ می‌دهد که بیمار به یک سویه جدید هلیکوباکترپیلوری آلوده می‌شود. مطالعات بزرگ اپیدمیولوژیک آینده‌نگر نشان داده‌اند که وضعیت اقتصادی ـ اجتماعی جامعه و شیوع هلیکوباکترپیلوری در جمعیت، عوامل خطرزای عفونت مجدد هستند(32). در کشورهای صنعتی، خطر کلی عفونت مجدد 4/3 به ازای هر بیمار در سال تخمین زده می‌شود اما این رقم در کشورهای در حال توسعه به 7/8 می‌رسد. در چندین کشور از جمله چین، آفریقای جنوبی، لهستان و ترکیه با وجود شیوع بالای عفونت میزان عود کم است. میزان عود با گذر زمان کاهش می‌یابد و پس از یک سال با میزان کسب عفونت هلیکوباکترپیلوری در بزرگسالان برابر می‌شود ممکن است عفونت مجدد از طریق حفره دهان (پلاک دندانی، زبان) و اندوسکوپی رخ دهد؛ با این حال برای تعیین ارتباط بالینی این منابع بالقوه به انجام مطالعات بیشتر نیاز است. اکثر مطالعات آینده‌نگر به این نتیجه رسیده‌اند که اعضای خانواده به عنوان مخزنی برای عفونت مجدد عمل نمی‌کنند بنابراین غربالگری یا درمان اعضای بی‌علامت خانواده برای جلوگیری از عفونت مجدد منطقی به نظر نمی‌رسد. از آنجا که میزان عفونت مجدد سالیانه کم است (حداقل در کشورهای صنعتی)، لازم نیست پس از ریشه‌کنی کنترل نظام‌مندی از نظر عود عفونت هلیکوباکترپیلوری انجام شود(32).
1-4-روش های تشخیص
از لحاظ بالینی شناسایی عفونت  هلیکو باکتر پیلوری به یک آزمایش تشخیصی نیاز دارد که ارزان و دقیق قابل دسترس می باشد. روش های تشخیص را می توان به دودسته تهاجمی (مستقیم) و غیر تهاجمی (غیرمستقیم) تقسیم بندی نمود.
1-4-1-روشهای تهاجمی تشخیص هلیکوباکتر پیلوری روشهایی که مبتنی بر نمونه برداری مستقیم از معده بیمار میباشد. از جمله روشهای تهاجمی میتوان به  آندوسکپی ، تهیه کشت از نمونه های بیوپسی ، رنگ آمیزی نمونه ها و شناساسی فعالیت اوره آز اشاره کرد(40).
1-4-1-1- آندوسکوپی
برخی از متخصصین بیماری های معده و روده از این روش برای تشخیص عفونت استفاده میکند .دراین روش با استفاده از بیوپسی بدست آمده از بافت مورد نظر وجود یا عدم وجود هلیکوباکتر پیلوری ثابت می شود . لازم به ذکر است دراین روش نیز مانند سایر روشهای تشخیصی باید از مصرف کلیه آنتی بیوتیکها قبل از انجام آزمایش خودداری نمود . همچنین نباید شش ساعت قبل از انجام آندوسکپی آب و مواد غذایی مصرف کرد. یک آندوسکپی کامل چیزی حدود 15 دقیقه زمان نیاز دارد . دراتاق آندوسکپی به بیمار داروی مسکن بصورت داخل وریدی تزریق می شود . دردهان بیمار نیز بی حس کننده موضعی اسپری می شود. بعد از این کار یک لوله نازک و باریک و قابل انعطاف وارد دهان بیمار می شود که ضخامت آن مشابه قطر انگشت کوچک دست می باشد . اگر چه بسیاری از بیماران در طی آزمایش از این مسئله احساس  ناراحتی می کنند. اما تنها یک مرتبه ورود و خروج لوله از دهان مشکل چندانی را بوجود نمی آورد . زمانی که سر آندوسکپ به کمک متخصص وارد مری و معده ودئودنوم می شود . دوربینی که در سر آندوسکوپ تعبیه شده است زخمهای موجود را نشان خواهد داد. همچنین در جریان اندوسکوپی نمونه گیری از بافت مورد نظر انجام گرفته و نمونه های بدست آمده را میتوان به کمک رنگ آمیزی گرم رنگ کرده و در زیر میکروسکوپ مشاهده نمود و یا می توان از تستهایی چون  رنگ امیزی گیمسا و نقره برای تشخیص بهتر عفونت کمک گرفت(45) .
1-4-1-2- آندوسکوپی به روش پاشیدن رنگ فنل رد
در روشهای تهاجمی مثل کشت بافت شناسی ازمایش اوره آز مشکلاتی همچون جواب های مثبت کاذب که درنتیجه خطای آزمایشگاهی و نحوه نمونه گیری بوجود می آید  مشاهده میشود . هلیکوباکتر پیلوری باکتری است که تنها درون سلولهای اپتیلیال معده کلونیزه شده و توانایی کلونیزاسیون درتمام سطح معده را ندارد . این باکتری بصورت ناهمگون و غیر یکنواخت در موکوس  معده پخش می شود.
به علت اینکه باکتری بصورت ناهمگون و جدا جدا درمعده مستقر می شود. درنتیجه ممکن است ارگانیزم در یک نمونه وجود داشته باشد و درنمونه دیگر وجود نداشته باشد و برای رفع این مشکل می توان آزمایش  اوره آز را در داخل بدن انجام داد . به این صورت که بوسیله آندوسکوپ رنگ فنل رد در فضای معده پاشیده می شود . فنل رد در بالاتر از هفت تغییر رنگ داده از زرد به قرمز تبدیل می شود با توجه به اینکه  معده اسیدی و در حدود پنج است درصورت وجود باکتری بدلیل فعالیت قوی  اروه از در مخاط معده اوره تبدیل به دی اکسید کربن می شود در نتیجه محلول رنگی پاشیده شده قرمز رنگ می شود (45).
1-4-1-3- تست سریع اوره از
آزمایش اوره آز روش بسیار ساده ای است که به راحتی انجام شده و در تشخیص هلیکوباکتر پیلوری موثر است . مزیت این روش انجام آن در اتاق اندوسکوپی بلافاصله بعد از گرفتن نمونه است . درواقع فواید اوره آز توسط باکتری بیان کننده وجود عفونت است درضمن این نیازی به رشد ارگانیزم ندارد اوره آز باکتری,  اوره موجود در محیط را هیدرولیز کرده و درنتیجه تولید آمونیاک می کند و باعث افزایش PH می شود. جواب مثبت ( تغییر رنگ از زرد به قرمز ) بعد از حداقل 30 دقیقه به حداکثر 2 ساعت قابل رویت می شود . استفاده از یک بافر می توان پایداری محیط را افزایش داده و نتایج کاذب را کاهش دهد (50). این تست دارای حساسیت 90 درصد و ویژگی 95 درصد میباشد (54).
1-4-1-4- با فت شناسی آزمایش بافت شناسی یکی از روش های قابل اطمینان جهت تشخیص و شناسایی هلیکوباکترپیلوری مطرح می شود .به کمک این روش  به راحتی می توان به خصوصیات مورفولوژی و وضعیت باکتری  پی برد و تراکم بالای آنرا در جمعیت مشخص نمود . بدلیل حضور بالای فلورمیکروبی در روده استفاده از روش های تشخیصی ویژه ای برای تائید حضور هلیکو باکتر پیلوری الزامی است . برای آزمایش بافت شناسی نمونه ها باید بلافاصله در محلول بوئین  یا فرم آلدهید گذاشته شود . هلیکوباکتر پیلوری را می توان با رنگ آمیزی استاندارد هماتوکسیلین ائوزین شناسایی نمود . در زیر میکروسکوپ ارگانیزم قرمز رنگ به شکل مارپیچی و مقدار زیاد بصورت محصور شده در سلولهای سطحی اپیتلیال و در پوششهای موکوسی معده دیده می شود ولی هیچگاه داخل سلول وجود ندارد  . یک برتری مهم آزمایش بافت شناسی این است که به ما این اجازه را می دهد تا التهاب مزمن را که دال بر عفونت هلیکو باکتر پیلوری است را تشخیص دهد . استفاده از رنگها حساسیت تست را بالا می برد .اما در بیماران استفاده از داروهای ضد ترشحی این حساسیت بافت شناسی  را کاهش می دهد. تهیه بیوپسی مورد نظر در بیماران از بخش جسم معده حساسیت بیشتری نسبت به آنتروم دارد(45). این تست دارای حساسیت 70 تا 90 درصد می باشد(41).
1-4-1-5- رنگ آمیزی
دراین روش از نمونه بافتی بدست آمده گسترش تهیه کرده و به روشهای مختلف رنگ آمیزی می کنند .این آزمایش سریع و ساده و کم هزینه می باشد در رنگ آمیزی گرم باسیل های خمیده گرم منفی دیده می شود . همچنین می توان بعد از تهیه گسترش از نمونه بافتی هلیکو باکتر پیلوری  را در زیر میکروسکوپ زمینه تاریک مشاهده نمود(45).
1-4-1-6-کشت
درحال حاضر جدا سازی هلیکو باکتر پیلوری از نمونه های بافتی با عنوان یک روش تشخیصی خوب مطرح بوده و به صورت روتین  انجام می شود .قطعات بافتی در موقع آندوسکوپی برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری باید هرچه سریعتر برای کشت آماده شود زیرا زنده ماندن این باکتری در حضور اکسیژن کمتر  می شود . برای انتقال و نگهداری نمونه از محیطهای ترانسپورت استفاده می شود . اکثراً به محیطهای مورد استفاده خون اضافه می شود و حاوی آنتی بیوتیک می باشند. محیط های انتخابی  هلیکوباکتر پیلوری شامل کلمبیا آگار , شکلات آگار,  کمپیلوباکتر سلکتیو آگار , بروسلاآگار و… که بسته به شرایط باید با مکملها و آنتی بیوتیکها آمیخته شوند . هلیکوباکتر پیلوری به غلظت اکسیژن اتمسفر حساس بوده و تنها در شرایط میکروائروفیل و در حرارت  33-40 درجه سانتی گراد رشد می نماید و برای رشد بهتر یک جو گازی که حاوی ۵% اکسیژن 5%  دی اکسید کربن و 2% هیدروژن و 88% باشد لازم است . بعد از انتقال به محیط های مورد نظر پلیت را باید برای مدت حداقل 4 روز در شرایط میکروآئروفیل در انکوباتور بمانند. معمولا 3تا 5 روز طول می کشد تا کلنی های هلیکوباکتر پیلوری روی محیط کشت ظاهر شوند . این کلنی ها شفاف و کروی شکل به قطر   2-1 میلیمتر می باشد . (45) اگر چه این روش یک روش متداول در جداسازی بسیاری از عوامل عفونی می باشد به علت گران بودن و پائین بودن و سرعت رشد به سختی انجام می شود مزیت کشت جدا از حساسیت و اختصاصی بودن این است که اجازه می دهد مقاومت باکتری به آنتی بیوتیک مشخص شود. کشت  هلیکوباکتری معمولاً در تشخیص اولیه آن کاربرد دارد .نتایج منفی کاذب در این روش بالاست ، زمان حدود دو هفته به بالا برای رشد باکتری لازم  است. مشکل دیگر اینکه این باکتری در کشت گاهاً به فرم کوکوئید تبدیل می شود. این روش برای بیماران با پرهیز غذایی و درمان اولیه کارایی دارد. مزیت دیگر این روش تشخیصی تعیین مقاومت آنتی بیوتیکی می باشد. البته از این روش نیز میتوان برای انجام تستهای باقی مانده بعد از نمونه گیری استفاده نمود که در این صورت دیگر نیازی به آندوسکوپی مجدد ندارد. این تست دارای حساسیت متغیر تا 80 درصد و ویژگی 100 درصد می باشد (39).
1-4-1-7- واکنش زنجیره پلی مراز
جهت تشخیص عفونتهای ناشی از هلیکو باکتر پیلوری می توان از تکنیک های  نیز کمک گرفت از جمله روشها میتوان به :
PCR ،   (Length Plymorphism restriction fragment)RFLPاشاره نمود که روشهای بسیار دقیق و حساسی برای تشخیص عفونت و شناخت بهتر از وضعیت بیمار می باشد .  PCR از پتانسیل خوبی برای تشخیص عفونت برخوردار است. بخصوص درمواردی که ارگانیزم مورد نظر غیر قابل کشت بوده و یا اینکه مدت زمان زیادی زنده باقی نمی ماند . اشکال عمده این روش این است که حتی  آلودگی با یک سلول باکتربایی می توان نتیجه آزمایش را به سمت جواب مثبت کاذب هدایت کند(40).