دانلود تحقیق با موضوع اندازه گیری و نرم افزار


Widget not in any sidebars

افزایش کارآئی برنامه های وب در ASP.NET 2.0 (بخش سوم)
در بخش های اول و دوم به مجموعه ای از نکات اشاره گردید که رعایت آنها در زمان طراحی می تواند زمینه پیاده سازی یک برنامه وب کارآ را فراهم نماید .
در این بخش به بررسی امکانات و ابزارهای موجود برای تست برنامه های وب خواهیم پرداخت .
یکی از مسائل مهم در ارتباط با برنامه های وب ، عدم تست آنها با شرایط مشابه و یا نزدیک به محیط واقعی است . در این راستا می توان از نرم افزارها و یا ابزارهای مختلفی استفاده کرد تا بتوان عملکرد و سرویس دهی یک برنامه وب را قبل از زیر بار رفتن واقعی مشاهده و بررسی نمود .
برای قضاوت در خصوص تلاش های انجام شده در ارتباط با بهبود کارآئی یک برنامه وب ، می بایست قادر به سنجش کارآئی آن در عمل باشیم . در مواردی که کارآئی یک برنامه کند و ناامید کننده است ، می بایست بر اساس اطلاعات کافی اقدام به شناسائی گره ها و عوامل تاثیر گذار بر روی کارآئی برنامه های وب نمائیم تا از این رهگذر بتوان مشکل و یا مشکلات را برطرف و یک برنامه وب کارآ را آماده استفاده عملیاتی و نهائی کرد .
شرکت مایکروسافت در این رابطه ابزارها و برنامه های متعددی را ارائه نموده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت .
Stress Testing
پیاده کنندگان برنامه های وب می توانند از ابزارهای تست متعدد به همراه برخی امکانات ارائه شده در فریمورک دات نت برای پروفایل کردن برنامه های ASP.NET استفاده نمایند . اغلب ، گذر از مرحله تست و اعمال یک پل ارتباطی بین نتایج تست و برنامه وب کار زمان گیری است . به عنوان نمونه ممکن است در مرحله تست بتوان اطلاعات مهمی نظیر TTFB ( برگرفته شده از Average Time to first byte ) که نشان دهنده مدت زمان ارسال درخواست و دریافت اولین بایت از سرویس دهنده است و یا TTLB ( برگرفته شده از Average Time to last byte ) که نشان دهنده زمان
ارسال درخواست و دریافت آخرین بایت از سرویس دهنده است را رکورد و ثبت نمود . ولی بدون استفاده از یک روش دقیق و صحیح اندازه گیری ، تشخیص پارامترهای تاثیرگذار در کاهش کارآئی یک برنامه وب کار مشکلی خواهد بود .
به عنوان مثال ، کاهش کارآئی یک برنامه وب ممکن است مربوط به سرعت پائین هارد دیسک ، تنظیمات ضعیف ASP.NET ، عدم طراحی صحیح بانک اطلاعاتی و یا عدم طراحی مناسب برنامه باشد . در واقع‌، تست کارآئی علم و دانش مختص به خود را دارد .
برای انجام اکثر تست های اولیه ، می توان از یک سرویس دهنده اختصاصی و مجموعه ای از سرویس گیرندگان استفاده نمود که از طریق یک شبکه سریع ایزوله شده با سرویس دهنده وب تعامل برقرار می نمایند . بدین منظور می توان از یک ابزار تولید load که بطور اتوماتیک مجموعه ای ‌از صفحات را از سرویس دهنده درخواست می نماید استفاده کرد تا یک لود سنگین شبیه سازی گردد . ACT ( برگرفته شده از Application Center Test ) و WAST ( برگرفته شده از Web Applications Stress Tool ) دو نمونه متداول در این زمینه می باشند .
با استفاده از ابزارهای فوق می توان شرایط حاکم بر یک برنامه وب در دنیای واقعی را شبیه سازی نمود ( تداوم درخواست صفحات از طریق چندین اتصال همزمان ) . اکثر ابزارهای تولید load ، فعالیت ها و کارهائی را که انجام می دهند ثبت می نمایند تا امکان بررسی آنها توسط طراحان و پیاده کنندگان وجود داشته باشد .
علاوه بر برنامه های فوق ، می توان نتایج را با استفاده از Windows performance counters ثبت و مشاهده کرد .
performance counter
برنامه performance counters ویندوز یکی از ابزارهای متداول موجود برای اندازه گیری کارآئی یک برنامه می باشد . با استفاده از برنامه فوق می توان به تعداد دلخواه counter را اضافه و یا مستقیما” کارآئی را از طریق جعبه محاوره ای system performance اندازه گیری کرد .
برای فعال کردن برنامه فوق می توان از مسیر Settings|Control Panel |Administrative Tools |Performance استفاده کرد. این برنامه به صورت پیش فرض
صرفا” کارآئی پردازشگر اصلی سیستم و دیسک را اندازه گیری می نماید .
پس از نصب ASP.NET ، مجموعه ای counter مفید برای ردیابی و ارزیابی کارآئی برنامه های وب نیز نصب می گردد . برای اضافه کردن counter ، با کلیک (سمت راست) بر روی لیست counter و انتخاب properties ، می توان گزینه های مختلفی را پیکربندی نمود ( نظیر تغییر شکل ظاهری نمودار و نحوه ثبت اطلاعات در قالب یک گزارش ) .
یکی از مهمترین گزینه ها بخش مربوط به Data است که با استفاده از آن می توان به لیست موجود یک counter را اضافه و یا از آن حذف نمود . برای شروع ، می توان تمامی کانتر های پیش فرض را حذف و با استفاده از گزینه Add موارد دلخواه را به لیست اضافه نمود .

شکل 1 : اضافه کردن یک counter جدید