چرا ترکاندن حباب‌های پوشش حبابدار لذت بخش است؟!

تازگیا صاحبان کارخانجات تولید پوشش های پلاستیکی حباب دار( پکیج های اعتیادآور)، اعلام کرده ان قراره محصول شون رو دوباره طراحی کنن؛ مدل جدید horror که دیگه قرار نیس بترکه! به گفته جیمی فولر در Daily Intelligencer، محصول جدید به نام iBubble Wrap هستش، که ملودی مثل صدای کریسپی برنج اون، با حباب هایی جانشین می شه که هوا رو بین خودشون منتقل می کنن و پس هیچوقت خالی نشده و نمی ترکند.

و اما سوال مهمی که اینجا مطرح می شه : دقیقا به چه دلیلی ترکاندن این حباب ها همیشه لذت بخش بوده و هستن؟ کتلین ام دیلون، استاد روانشناسی در دانشکده نیوانگلند غربی، در اوایل دهه ۱۹۹۰ تحقیقی رو در مجله Psychological Reports منتشر کرده.

اون در گزارشش با نقل قول از کتابی چند جلدی به نام نیروی آرامشبخش لمس و تماس، با چند اصل عجیب از پژوهشش دفاع می کنه : ” در یونان باستان، رایج بود و هنوز در بخش های خیلی از آسیا هم رایجه که سنگی با سطح نرم یا کهربا، یا یشم، که بعضی وقتا به اون ” قطعه انگشتی ” می می گن با خود حمل کنن. اینجور تسبیحی، با حس خوشایندش، تاثیری آرامبخش داره. دیلون می گوید، مشغول کردن دست ها با چیزای کوچیک مانند سوزن دوزی، آرامشبخش بوده و ترکاندن صفحه ای از حباب ها، می تونه تاثیری مشابه داشته باشه.

، تحقیقات دیلون نشون می دهد، دانشجویان مورد ازمایشی که دو صفحه حباب دار رو ترکونده بودن، یهو آروم تر شده و بعد از این کار، هشیارتر از قبل از ترکاندن بوده ان؛ هم اینکه نسبت به گروهی که از امتیازات حباب ترکاندن بهره نبرده بودن، به اندازه بالاتری از آرامش و هشیاری رسیده بودن. دیلون، با استناد به تئوری های رابرت ایی تایر، روانشناسی که تفاسیر بیولوژیکی حس و حال رو مورد مطالعه قرار داده بود، فکر می کنه ترکاندن حباب های پوشش حباب دار، رابطه زیادی با عکس العمل بسیار طبیعی بشر نسبت به استرس داره: مثلا اگه به دلیل ترس زیاد، توقف و شوک یهویی اتفاق بیفته، این کار می تونه به درد بخور باشه چون به شما فرصت می دهد تا تصمیم بگیرین چیکار کنین، بهتره بمونین و بجنگین یا فرار کنین؟ وقتی افراد نگران یا استرسی باشن هم، این کار خوبه و می تونه مانند حرکات کوچیک عصبی مثل با انگشت نواختن و تق تق زدن یا تکون دادن پا بکنه. همه این ها راه های رها کردن عضله از تنش هستن که به کاهش احساس استرس کمک می کنن.

یا شاید هم شنیدن صدای ترکیدن این کوچولوها واقعا و به درستی لذت بخشه! دیلون به نیویورک تایمز گفته : ” این کار مسحور کننده س، دیده ام که منشی ها بر سر اون می جنگند: بده به من ! روشنه که ترکاندن حباب ها، تا اندازه ای، حرکتی خواستنی، محبوب و اعتیادآور می باشه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *