چرا باید شاد باشیم؟

secrets-of-happy-couples

«خوشحال بودن به این معنی نیس که همه چیز در ایدآل ترین حالت ممکن باشه. به این معنیه که تصمیم گرفته اید بالاتر از مشکل های زندگی رو ببینین.»

بااینکه بارانی تن نکرده بودم و چتر هم نداشتم، تو یه صبح بارانی هفته گذشته حدود ۱۵ دقیقه به حرف هاش گوش دادم.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ این پسر با پیراهن جلو دکمه دار رنگی که تن کرده بود و کلاه خنده داری هم که روی سرش گذاشته بود، روز فوق العاده ای واسه من ساخت. اون در کافه ای کار می کرد که من قهوه ام رو از اونجا می گیرم. اون همیشه به نظر خوشحال می رسد.

اوایل فکر می کردم که یه لبخند نمایشی روی صورتشه و تلاش می کنه از شرایط سختش بهترین رو بسازه. مطمئناً نمی تونست «واقعاً» از کار کردن در اینجور جایی اینقدر لذت ببره.

بعد فهمیدم که مهمترین چیز رو درمورد اون نفهمیده بودم: اون «واقعاً» از کارش لذت می برد، بخاطر این خوشحال به نظر می رسید.

شاید هر کسی دوست داشته باشه که مثل اون باشه.

زندگی من همیشه اونطور که دوست دارم پیش نمی رود. خیلی روزا رو به تنهایی در اتاق نشیمنم به نوشتن می گذرانم درحالیکه می تونستم تو یه دفترکار ساحلی کنار دوستانم کار کنم. ماشینم یه تویوتا قدیمیه و واقعاً ترجیح می دهم ماشینی داشته باشم که دست کم شیشه هاش دستی بالا و پایین نشه و ضبطش به جای نوار کاست، CD پخش کنه.

اما اگه پول بیشتری داشتم، محل کارم جای دیگری بود یا ماشینی با مدل بالاتر سوار می شدم، زندگی ام آنقدرها فرق نمی کرد. فقط بسته بندی اوناس که فرق می کنه، هدیه داخلش یکیه.

احساسی که نسبت به خودم دارم، اینکه چقدر علاقه مند به آشنایی با آدم ها و تجربیات جدید هستم، چند وقت یه بار پیش میاد که بی دلیل لبخند بزنم، هیچکدام به موقعیت زندگی ام بستگی ندارن. اون پسر پیراهن رنگی این رو عالی می دونه. حدسم اینه که این ۷ دلیل که براتون می نویسم رو هم عالی می دونه:

  1. لذت بردن از زمان حال عادتیه که نیاز به تمرین داره.

اگه واسه خوشحال بودن همیشه نگاهتون به سمت فردا باشه، این احتمال هست که وقتی به چیزی که می خواستین رسیدید، باز همین دیدگاه رو داشته باشین. همونطور که عجیب به نظر می رسد، توانایی تشخیص و تشکر از چیزی که جلو روتونه هیچ ارتباطی با چیزایی که حالا صاحب اونا هستین، نداره. بیشتر به آزمایش شما از چیزای خوبی که در هر لحظه در زندگی تونه بستگی داره.

خواستن چیزایی که دارین رو تمرین کنین و وقتی چیزی که می خواهید رو به دست بیارید، شیرینی بیشتری احساس می کنین. به دور و برتون نگاه کنین – چه چیزایی می ببینن که می تونید از اونا لذت ببرین؟

  1. پیدا کردن دلیل واسه خوشحال بودن در لحظه ، به نفع آینده تونه.

دکتر داچر کلتنر، استاد دانشگاه کالیفرنیا، ادعا می کنه که می تونه آینده هر فرد رو با قضاوت درمورد قدرت لبخند اونا پیش بینی کنه. این محقق روی عکس های هرساله ۱۱۱ دانشجوی زن که بین سال های ۱۹۵۸ و ۱۹۶۰ گرفته شده بود تحقیق کرد.

یافته های این تحقیق نشون داد که زنائی که احساسات مثبت تری رو در این عکس ها نشون داده بودن، از نظر ذهنی متمرکزتر بوده، ازدواج های موفق تری داشته و از سلامت بهتری بهره مند شده ان.

در این مقاله تحقیقی می خوانیم:

«باتوجه به اینکه احساسات مثبت فکر رو باز می کنه، احساسات منفی اون رو باریک کرده و جلو پیشرفت رو می گیرد… یافته های دکتر کلتنر و همکارانش ازجمله اولین تحقیقاتیه که نشون می دهد فرق در اندازه بیان احساسات افراد می تونه در طول زندگی شون ثابت بوده و نشون دهنده موفقیت فردی و اجتماعی اونا باشه.»

  1. خوشحال بودن می تونه سلامتتون رو پیشرفت دهد و سلامتی چیزیه که فرصت های بسیاری رو در زندگی سر راهتون قرار می دهد.

سلامتی همون چیزیه که خیلی ها ندیده می گیرند تا وقتی که به خطر می افتد.

دکتر کریستوفر پیترسون، استاد دانشگاه میشیگان، که بیشتر از بیست سال درمورد رابطه خوش بینی و تحقیق کرده، نشون می دهد که افراد خوش بین و مثبت اندیش سیستم ایمنی قوی تری نسبت به افراد منفی گرا دارن. این می تونه بخاطر میل به مراقبت کردن بیشتر از خودشون باشه.

همین الان تصمیم بگیرین که خوشحال باشین و مطمئن باشین با این تصمیم روزای بیشتری واسه خوشحال بودن و لذت بردن از سلامتی تون دارید.

  1. شادی همیشگی و طولانی مدت به توانایی شما واسه توجه به جزئیات بستگی داره؛ از همین الان می تونید این توانایی تون رو به کار بگیرین.

حتی وقتی همه چیزایی که می خواهید رو به دست بیارین، باز دچار بالا و پایین های زندگی میشین. اگه یاد نگیرید از خوشی های کوچیک لذت ببرین، سلامت شما وابسته به وضعیت زندگی تون می شه. اون وقت هر زمان که اتفاق ناخوشایندی براتون بیفته، شدیداً احساس ناخوشنودی می کنین.

به چیزایی فکر کنین که شما رو پر از لذت می کنن – وقت گذروندن با حیوان خونگی تون، گوش دادن به صدای باران، دویدن در ساحل و … همین الان روی این کارا متمرکز شید و بذارین همین خوشی های کوچیک روزتون رو روشن و نورانی کنن. به این روش، با وجود تغییراتی که در زندگی تون پیش می آیند، شکل های جور واجور و اقسام لذت های کوچیک و ساده ای دارید که کمکتون می کنن خوشحال تر باشین.

  1. هر روز فرصتی تازه س که بهتر از دیروز باشه؛ این کار اعتمادبه نفس شما و در نتیجه شادی تون رو بالا می برد.

من همه زندگی ام درگیر این بودم که کامل و ایدآل باشم. اگه در چیزی نمی تونستم بهترین باشم، شب خوابم نمی برد. اما عالی بودن هیچوقت به اندازه خیال اون برام احساس لذت نداشت چون همیشه جایی واسه بهتر شدن وجود داشت. همیشه ناراضی بودم و از خودم دلسرد و ناامید می شدم.

الان به مسائل به عنوان فرصت هایی واسه بهتر شدن از یه روز به روز بعد نگاه می کنم. همیشه راضی شدن از هدف های کوچیک و قابل دسترس تر خیلی راحت تره.

با دقیق شدن و فوکوس کردن بر پیشرفت ها یا هدف های کوچیک، خودتون رو کم کم به سمت هدف های بزرگترتون می کشونید.

  1. همین الان می تونید همون کسی باشین که می خواهید، هیچ ارتباطی هم با موقعیتتان نداره.

ممکنه تصور کنین واسه اینکه کسی باشین که همیشه می خواسته اید، زندگی تون باید تغییر بزرگی کنه. مثلاً اینکه تا وقتی پول زیادی نداشته باشین نمی تونید آدم بخشنده ای شید. یا اینکه تا وقتی خونه تون رو نفروشید نمی تونید به فردی ماجراجو تبدیل شید. واقعیت اینه که در هر مقطعی از زمان دقیقاً می تونید همه اینا باشین.

پولی واسه بخشش ندارین؟ با محبتتون بخشندگی کنین. همین که به حرف ها و مشکلات دوستان گوش کنین تا براتون درد ودل کنن، بخشندگی کرده اید. خونه تون به فروش نمی رود و این باعث شده در یه جا بمونین؟ با امتحان کردن چیزای جدید و آشنا شدن با آدم های جدید در زندگی روزمره تون ماجرا بسازین.

نمی دونین کی لحظه هاتون تموم می شه، پس از خودتون سوال کنین، «چیجوری می توانم آدمی باشم که در همین لحظه می خواهم باشم؟»

  1. پیدا کردن لذت و خوشی در زمان حال، حتی اگه خیلی سخت به نظر برسه، در زندگی بقیه هم تاثیر مثبت داره.

بااینکه هممون اهداف و رویاهای متفاوتی داریم، این یکی از مهمترین اونا واسه بیشتر ما هستش: اینکه زندگی پرمفهوم و خوبی داشته باشیم که در زندگی بقیه هم تغییری مثبت بسازه.

شادی و خوشبختی یه تصمیم لحظه به لحظه س، تصمیمی که گرفتن اون واسه خیلی ها سخته. اگه این تصمیم رو بگیرین، بقیه متوجه اون می شن. با اینکار اونا رو هم تشویق به گرفتن این تصمیم می کنین. همونطور که تحقیقی که در بالا به اون اشاره کردیم نشون می دهد، این انگیزه تاثیر بسیار مهمی بر سلامت و خوشبختی اونا در آینده داره.

شاید این مقاله دلایل عادی که معمولاً واسه خوشحال بودن می شنوید رو عنوان نکرده باشه. برعکس بقیه مطالب با تشخیص و شمردن نعمت هایی که خدا به شما داده نه شروع شده و نه تموم می شه. وارد روابط یا شانس خوبتون هم نشده. که همه اینا هم دلایلی داشته.

تصور من این نیس که خوشبختی به چیزایی که دارین بستگی نداره. داشته های ما آدمها کم کم تغییر می کنه؛ نعمت های زندگی تون هم همینطور! شادی و خوشبختی به تفسیر شما از چیزی که در لحظه روبرویتانه بستگی داره. اینکه چقدر به سبک زندگی تون افتخار می کنین. اینکه چقدر به لذت بردن از لذت ها و خوشی های ساده زندگی تمایل داشته باشین، حتی اگه وضعیت زندگی تون، شرایط مطلوب و مناسبی نداشته باشه.

حتی اگه هیچوقت اینکار رو نکرده اید، همین امروز تصمیم بگیرین که روی خوبی ها متمرکز شید — هم خوبی های دنیا و هم خوبی های خودتون – تا بتونین همین الان و در همین لحظه خوشحال باشین.

راه های افزایش هورمون شادی

چیجوری یه زندگی سالم داشته باشیم؟

خوشبختی خوشحال بودن مردمون

Share this post

Post navigation

You might be interested in...