چرا باید به دنبال رشد و پیشرفت شخصی باشیم؟

طبق آخرین اطلاعات به دست امده، اجناس بخش رشد و پیشرفت شخصی هرساله ۹.۹ میلیارد دلار رو در آمریکا از ان خود می کنن. اگه این رقم رو با رقم ۶۱ میلیارد دلاری صنعت موسیقی و فیلم مقایسه کنین درخواهید یافت که مبلغ بسیار کلانیه لکن به اندازه مبالغ به دست اومده از صنعت فیلم و موسیقی نیست. به عنوان مثالی دیگه صنعت زیبایی در سال ۲۶۵ میلیارد رو از ان خود می کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ چیزی که این عناوین قابل توجه به ما می گن اینه که آمریکاییا تقریبا ۳۳ برابر بیشتر پولای خود رو صرف موسیقی، فیلما و ظاهر شون می کنن، نه رشد شخصی.

این خیلی هم چیز عجیبی نیس چون که هممون می خوایم ظاهر مناسب و جذابی داشته باشیم. اما داده ها نشون میدن که واقعا رشد و پیشرفت شخصی یکی از اخرین اولویتامون به حساب می ایند.

در این مقاله به ارائه دلایلی بپردازیم که دلیل می شن شما به رشد و پیشرفت شخصیتون بیشتر از قبل اهمیت بدین و یا دست کم اون رو هم سطح با دیگه اولویت هاتون در نظر بگیرین.

امتیازات رشد و پیشرفت شخصی در زندگی

کسائی که فعالانه به دنبال پیشرفت شخصی خود هستن، از امتیازات زیر بهره مند می شن:

 1. بهداشت روان

روابط – رابطه با خونواده، فرزندان، همکاران، روابط عاشقانه و حتی رابطه اولیه با خود – پایه زندگی شما رو تشکیل میده. پس هیچوقت نمی تونین از اونا دوری کنین.

وقتی که روابط شما دارای کیفیت مطلوبی نباشن، زندگی تون هم کیفیت خوبی نخواد داشت. برعکس، وقتی که روابط شما سالم و پر جنب و جوش باشن، امتیازات زیادی شامل حالتون می شه.

یادگیری و ایجاد مهارتای ارتباطی خوب بخش مهمی از هر برنامه پیشرفت شخصی رو تشکیل میده. آدمایی که مهارتای بین فردی خوبی دارن، از روابطشون رضایت بیشتری دارن و بنابر این تو زندگیشون موفق تر هستن.

 1. استرس کمتر

با در نظر گرفتن اینکه قاتلی به نام استرس می تونه خیلی راحت ما رو از پای در آورد، و با آثار منفی خود بر کیفیت کلی زندگی ما تاثیر بزاره، هر چیزی که باعث کاهش استرس شه ارزش دنبال کردن رو داره، اینطور فکر نمی کنین؟

پس با تبدیل پیشرفت شخصی به یه عادت و به خصوص با در نظر گرفتن تکنیکای کاهش استرس مانند اقدامات آگاه کننده ذهن، به راه بهتری می تونین منابع کلیدی استرس رو در زندگی خود شناسایی، مدیریت و حتی خط بزنین.

 1. بهبود سلامت

بهبود سلامت یکی از دو مزیت اصلیه که در بالا بدون اشاره نمودم.

رابطه بین استرس و سلامت غیر قابل انکاره؛ استرس بیشتر باعث مریضی شما می شه و سلامتی جسمیتون رو به خطر میندازه. روابط خوشحال تر و سالم تر با استرس کمتر ، مدیریت استرس و کاهش استرس، سلامت کلی آدما رو بهبود خواهد بخشید

تعالیم پیشرفت شخصی و خودسازی، درک ما از خود و جهان دور و بر مون رو زیاد می کنه. هر چی بیشتر بتونین جهان دور و برتون رو درک کنین، بیشتر می تونین بر رشد و پیشرفت شخصیتون تمرکز کنین.

آدمایی که چالشا و عوامل استرس زای زندگی شون رو مدیریت می کنن، دچار بیماریای به وجود اومده بوسیله استرس کمتری می شن و در نتیجه ممکنه عمر طولانی تری داشته باشن.

  1. افزایش بهره وری

دشمن شماره یه بهره وری، عقب انداختن کاراس. و عقب انداختن کارا بیشتر در احساسات عمیق تر ما ریشه داره. افراد درگیر در روند رشد و پیشرفت شخصی به عنوان یه روش زندگی، عادت دارن که به راه عمیق تری به مسائل جور واجور بپردازند و در نتیجه افزایش احتمال رسیدن به راه حلای معنی دار واسه اونا بیشتره.

دومین دشمن بزرگ بهره وری، استرسه. مطمئن باشین که وقتی استرس وارد زندگیتون شد بهره وری تون کم میشه. ما زمان زیادی رو صرف نگرانی می کنیم و تلاش می کنیم تا کارای زیادی انجام بدیم که ان نگرانی و استرس رو کاهش بدیم و همین موضوعات بهره وری ما رو تحت تاثیر قرار میدن.

تکنیکای خود مراقبتی توانایی دقیق شدن و فوکوس کردن ومدیریت استرس رو بهتر می کنن و به شما کمک می کنن تا احساسات و انگیزه های خود رو بشناسین و به بهره وری بیشتری برسین.

فقط با خود فکر کنین که اگه به بالاترین سطح بهره وریتان برسین زندگیتون چیجوری هستش.

 1. کنترل شخصی

خود کنترلی، به توانایی تنظیم احساسات، افکار و رفتار خود به خاطر رسیدن به اهداف خاص اتلاق می شه. این توانایی یه توانایی شناختیه که می تونه درست مثل به کار گیری درست عضلات به پیشرفت شما کمک کنه.

هنگام تلاش واسه رسیدن به اهداف زندگی خود، خود کنترلی شکست دادن وسوسها، عادات و تمایلات رو اسان تر می کنه.

شما شک نداشته باشین از راه خود کنترلی می تونین بخش مهمی از زندگیتون رو پیشرفت بخشیده، و به باورها و احساسات اصلیتون برسین.

 1. موفقیت بزرگ تر

یکی از چیزایی که باید بدونیم اینه که به جای تلاش واسه رسیدن به موفقیتایی که رسانه های اجتماعی برامون تعیین می کنن به اهدافی که تو ذهن واسه خودمون تنظیم کردیم برسیم. این به ما کمک می کنه تا در زندگی شخصیمون بتونیم رشد و پیشرفت داشته باشیم و همیشه خودمون رو با بقیه مقایسه نکنیم.

وقتی که ما به مزایائی که در بالا ذکر شد نگاه کنیم می فهمیم که چی برامون خوبه و چی نیس؛ داشتن روابط سالم و پشتیبانی گر، کاهش استرس و بهبود سلامت، افزایش بهره وری و افزایش کنترل خود، محیطی رو برامون جفت و جور خواهند اورد که موفقیت مون رو تضمین می کنه.

 1. بهبود ارامش ذهنی

نه فقط ارامش ذهنی می تونه باعث سطوح پایین تنش، سلامت عمومی و موفقیت شه، می تونه احساسات رو هم بهتر کرده، و باعث رضایت و آرامش بیشتری در زندگی شه.

تمرینات ذهنی، مراقبه و انجام کارایی مثل یوگا و qi-qong، می تونن دقیق شدن و فوکوس کردن وخود آگاهی ما رو بهتر کرده و به نوبه خود باعث ایجاد آرامش ذهنی شن.

علاوه بر این درک ما از خود و بقیه رو زیاد کرده که به معنی افزایش بیشتر صلح و پذیرش زندگیه.

 1. والدینی بهتر

از اونجایی که بچه ها و نوزادان همه چیز رو از والدین و مراقبان خود یاد می گیرن، پس والدین در اول باید روش های رشد و پیشرفت شخصی رو یاد بگیرن تا بتونن فرزندانی اصلح رو پرورش بدن.

واسه تبدیل شدن به پدر و مادری بهتر که می تونه به عنوان یه الگوی خوب واسه نوزادان و کودکان خردسال بکنه، شما باید اول به رشد و کمال خودتون فکر کنین.

وقتی که وقت خود رو صرف پیشرفت شخصی و خودآگاهی می کنین، به احتمال زیاد به طور ناخواسته الگوها و رفتارای مناسب رو واسه مقابله با رفتار منفی فرزندانتان فرا می گیرین. و می تونین رفتارای منفی اونا مثل مقابله با والدین، قلدری، مردم ازاری و بی حرمتی رو درمان کنین.

 1. انعطاف پذیری بیشتر

با در نظر گرفتن تعریف فرهنگ کلمه، انعطاف پذیری توانایی ما در بر طرف کردن چالشای زندگی، تراژدیا و مشکلاته. در واقع انعطاف پذیری توانایی روانشناختی ما واسه درس گرفتن از مشکلات و برگشت به حالت سالم روحی و عاطفیه.

پیشرفت شخصی شما رو قادر می سازه تا مشکلات داخلی و خارجی رو برطرف کرده و با اونا مقابله کنین. زمان صرف شده واسه پیشرفت هوش هیجانی، خودآگاهی و روش های هدف دار مقابله ای، تاثیر مثبت و مستقیمی روی سطح انعطاف پذیری شما داره.

زندگی ما همیشه مشکلات زیادی رو بر سر راهمون قرار میده و چالشایی که انتظار نداریم برامون به وجود می اورد. داشتن انعطاف پذیری به این معنیه که شما بتونین به سرعت به عقب برگشته و، تعادل طبیعی خود رو به دست اورید، پیشرفت کنین و از تجربیات گذشته خود درس بگیرین.

در واقع، پیشرفت انعطاف پذیری بیشتر ممکنه مهمترین چیزی باشه که هر کسی می تونه واسه بهبود رضایت کلی از زندگی خود ان رو فرا گیرد.

 1. شادی بزرگ

و ما در آخر به بزرگ ترین مزیت رشد و پیشرفت شخصی یعنی شادی دست پیدا می کنیم.

اگه رشد و پیشرفت شخصی رو یه سفر در نظر بگیرین که در ان با مشکلات و چالشای زیادی مواجه میشین می تونین مقصد پایانی این سفر رقابت برانگیز رو شادی و رسیدن به هدف غایی خود بدونین.

زندگی ای رو تصور کن در اون از سلامت مناسب و روابط بهتر حال می کنین ، کنترل همه چیز در بخش اختیارات شماس و توانایی مقابله با هر گونه چالشی رو در راه خود دارین؛ زندگی که در اون شما کلا اعتماد به نفس لازم واسه کسب موفقیت رو به دست اورده اید.

با در نظر گرفتن زمان واسه کار روی رشد شخصی ، شما اثرات منفی تنش موجود در زندگی رو کاهش داده و توانایی لازم واسه رسیدگی به هدف و حفظ روابط مطلوب رو به دست خواهید اورد.

همه اینا باعث می شن که بتونین مشکلاتی رو که بر توانایی هاتون تاثیر می ذارن کنار گذاشته و به یه آدم جدید تبدیل شید.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اختصاصی موفقیت

Share this post

Post navigation

You might be interested in...