چرا افراد خالکوبی می‌کنند؟ شخصیت آنها چگونه است؟

به نظر می رسد تتو زدن و خالکوبی کردن هویت خودشو از دست داده باشه، دیگه گذشت روزگاری که خالکوبی حکم جربزه داشت و نمادی واسه قدرت نمایی بود.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر شراره داودی: «بابام؛ بدرود ولی هیچوقت نخای رفت از یادم» این جمله رو روی کمرش خالکوبی کرده، کلمه «بابام» رو تحریری نوشته و پررنگ تر از بقیه، می گوید این تتو تنها چیزیه که حتی وقتی بمیرم هم با من در قبر می گذارن، می خواستم چیزی به یاد بابام داشته باشم. اسمش رضا هستش، ۲۶ سال سن داره و پدرش رو چند سال قبل از دست داده و همین دلیلی شده واسه اینکه این نوشته رو روی بدنش خالکوبی کنه، البته می گوید دلش نمی خواسته در برابر دید باشه و بیشتر واسه دل خودش زده و به رخ کشیدن اون رو نمی پسندد.

اما همه مثل رضا نیستن، خیلی ها تتو رو به خاطر داشتن ظاهر و قیافه متفاوت انتخاب می کنن، لذت می برند از اینکه درد رو تحمل کنن، از اینکه در مرکز توجه گروه های دوستان باشن، دوست دارن از اینکه اون ها رو آدمایی با تحمل بالا خطاب کنن و بزرگ بدونن، واسه خیلی های شون اصلا طرح تتویی که می زنند معنی خاصی نداره، مثل کامران؛ می گوید که فقط دلش تتو می خواسته، از دفتر طرح ها هرکدوم که بزرگتر و پر جزئیات بوده رو انتخاب کرده و حالا دست ها و پاهاش پر از طرح های عجیبیه که فقط واسه نشون دادن و شاید قدرت نمایی زده.

تتو یا خالکوبی همون نقش هایی با موندگاری طولانی هستن که روی پوست زده می شن، روزگاری این طرح ها نمادی واسه تفاوت قبیله ها با هم بود، بعدتر می شد خالکوبی به روش سنتی رو در میان بزرگان هر داهات دید، اما امروزه جریان تا جایی ادامه پیدا کرده که خالکوبی واسه پسرها و دخترها تنها یه «مُد» به حساب میاد.

بعضی متن های سوزناک رو به هرچیزی بهتر می دونن، همین که بخشی از کمبودهای زندگی رو با به کار گیری سرنگ های رنگی روی پوست حک کنن، احساس می کنن کار بزرگی انجام داده ان، همون طور که محسن ۱۴ ساله روی دستش نوشته؛ «خرابِ روزگاریم» و می گوید از زندگی خسته شده و دلش نمی خواهد زنده باشه، این طرح رو هم روی دستش و جایی که دید زیادی داره، زده تا همه حال و روز اون رو بدونن.

شکایت از روزگار و شِکوه از شرایط موجود یکی از اصلی ترین دلایل خالکوبیه، چه اون که اشعار غم آلود زیادی رو می توان دید که واسه تتو استفاده می شه، به نظر می رسد این نوع اعتراض به شرایط با آسیب رسوندن به بدن دست کم میان جوانان طرفدار زیادی داره.

آرش جوون دیگه ایه که نام برادرش رو «علی» رو روی دستش نوشته، چون به گفته خودش خیلی دوستش داره، اما دوستانش به این حرف اون می خندند و می می گن به جای این کارا به بردارت بیشتر احترام بگذار! اما علی، داداشِ بزرگ به نظر غمگین تر و طلبکارتر به نظر می رسد، اون روی دستش عبارت «نفرین به جهانی که غمش نسبت ما شد» رو نوشته، عصبانی به نظر می رسد و از اون بچه های منزویه که نسبت به هر توجه و نگاهی عکس العمل خشن نشون می دهد و چشم غره می رود. خیلی از کسائی که خودشون تتو می زنند، این کار رو هنر نقاشی می دانند؛ نقاشی هایی با ظرافت و جزئیات بالا که هنگام کشیدن اون ها باید تمرکز زیادی داشته باشن و همه تلاششون رو واسه رسیدن به بهترین طرح در اولین اقدام داشته باشن، چون جبران اشتباه در طراحی کاری سخت و دردناکه.

مهران ۳۰ ساله س و خودش کار تتو انجام می دهد، می گوید اگه مامورهای پلیس اون رو با سر و وضع واقعی اش ببینن، حتما دستگیر و مجازات می شه. اما به چه دلیل؟ مهران از فرق سر تا نوک پایش خالکوبی داره، یه سمت بدن روایتی از زندگی یه آدم رو کشیده؛ از به دنیا اومدن و بزرگ شدن و مدرسه و دانشگاه و کار و ازدواج و بچه و در آخر مرگ! سمت دیگه بدنش رو هم چرخ دنده خالکوبی کرده، چرخ دنده های سه بعدی با سایزهای جور واجور که کنار هم قرار گرفته ان. اما اون معمولا لباس های یقه دار با آستین های بلند می پوشد و موهاش رو هم بلند نگه می داره.

مهران واسه افراد زیادی تتو زده و تجربیات زیادی داره، اون می گوید که خیلی ها فقط واسه اینکه خودی نشون بدن، این کار رو انجام میدن و تعریف می کنه که بچه های جنوب شهر بیشتر به دلیل کمبودهایی که در زندگی هاشون دارن، اشعار غمگین می نویسند یا طرح های خیلی بزرگ رو انتخاب می کنن، انگار دردی که سوزن واسه شون به وجود می آورد، آروم شون می کنه. اما بچه های بالا شهر و به اصلاح مایه دار، بیشتر طرح های حجمی و عجیب رو می پسندند و شاید بشه گفت از روی خوشی و واسه اینکه بین گروه های دوستی مورد توجه قرار بگیرن، حاضرن این درد رو تحمل کنن، تتوهای رنگی بین این گروه هم رواج زیادی داره.

مهران توضیح می دهد که علاوه بر طرح انتخابی تتو که شخصیت افراد رو نشون می دهد، محل تتو هم خیلی مهمه؛ بعضی ها با طرح های از پیش مشخص شده می آیند که معمولا پشیمون نمی شن و دقیق هم می دانند کدوم قسمت از بدن طرح رو بزنن، اگه در برابر دید باشه، یعنی اینکه دل و جربزه زیادی داره و حرف دور و بری ها هم براش مهم نیس و معمولا هم قید کار کردن و استخدام در جایی رو زده، اما اون هایی که تازه طرح رو می خواهند انتخاب کنن و درباره محل اون صحبت می کنن، کسائی هستن که شاید از تتو زدن پشیمون می شن.

فرهاد یکی از آدمایی بوده که از تتویش پشیمون می شه، اون روی ساق دست دست چپش طرح بزرگی از یه عقاب رو داشته، یه روز که دیگه نمی تونسته عقاب سیاهش رو تحمل کنه، یه ظرف اسید می گیرد و … خودش می گوید «با چشمانم می دیدم که پوست و گوشت دستم می سوخت و روی زمین می ریخت»، بعد از این موضوع دستش دیگه مثل اول نشد و تنها گوشت اضافه آورد.

می می گن نگاه عمومی به پدیده تتو در حال تغییر کردنه و خیلی ها هستن که واسه پوش,ندن زخم ها یا جای عمل از خالکوبی استفاده می کنن، اما این موضوع خیلی در ایران دیده نمی شه و اصلی ترین دلیل رو در همون «مُد» بودن یا متفاوت بودن باید جست وجو کرد.

این وسط دخترهای جوون هم از قافله عقب نمونده ان، کافیه سری به استخرها بزنین تا شکل های جور واجور و اقسام خالکوبی ها رو روی بدن اون ها ببینین، فرق کلی تتوی دخترها با پسرها در حجم و انگیزه انجام این کاره، دخترها بیشتر در جاهایی که دیده نمی شن، خال می زنند و معمولا هم طرح های کوچیک مانند پرنده ، گل ها و از این اقسام رو انتخاب می کنن. انگیزه بیشتر اون ها هم زیبایی و به مد روز بودنه، اصلا دخترها از اینکه کسی درباره خالکوبی پرستوی روی شونِه شون حرف بزنه، خوشحال می شن و همین دلیلیه که این کار رو انجام میدن و با اینکه بعضی قسمت ها مثل داخل بازو، مچ پا و یا پشت گوش درد زیادی داره، اما اون ها تحمل می کنن، چون طرح های دخترانه بیشتر به درد این قسمت ها می خورند.

شخصیت شناسی افراد با خالکوبی

خالکوبی روزگاری فقط واسه یاغی ها و سرکش ها بود، نگاه خیلی مثبتی نسبت به اون ها نبود، اما ستاره های دنیای بازیگری و ورزشکاران کسائی بودن که این شی بزرگ رو در تموم جوامع به راه انداختن، روزهایی بود که اگه یه بازیکن فوتبال خالکوبی داشت، تلویزیون صحنه های مربوط به اون رو خیلی نشون نمی داد یا عکس هاش رو منتشر نمی کرد، اما حالا کار به جایی رسیده که در رسانه ای داخلی و خارجی اخباری می خوانیم مبنی بر اینکه «خالکوبی های مسی چه معنایی دارن؟» و داخل خبر، عکس تک تک تتوهای رنگی این بازیکن آرژانتینی رو به روشنی منتشر می کنن. یا جانی دپ بازیگر مشهور هالیوودی روی تک تک انگشتان دستش نوشته هایی رو خالکوبی کرده و روی بازو و ساعدش هم همین طور. اصلا به چه دلیل راه دور بویم؛ بعضی بازیگران و ورزشکاران خودمون هم این روزا نمایش تتو راه انداخته ان!

با این اوصاف حالا در هر آرایشگاهی می توان کسائی رو پیدا کرد که مشغول انجام تتو واسه افراد هستن، به نظر می رسد خالکوبی کردن هویت اصلی خودشو از دست داده، گذشت وقتی که خالکوبی ابهت داشت و باعث ترس بقیه می شد، نسل جدید همه چیز براش سرگرمی شده و از اینکه طرح داشته باشه، فقط بخش مُد بودن رو مورد توجه قرار می دهد.

خصوصیات افراد خوشبین

شخصیت شناسی براساس عکس پروفایل تلگرام

خبرگزاری مهر شخصیت شناسی