چرا اسامی را فراموش می‌کنیم ؟ راهکار چیست؟

نام name

فراموش کردن اسامی بقیه یکی از عادی ترین مشکلات حافظه ی ما هستش، اما کامل استافورد، روان شناس، می گوید که روش هایی واسه نگهداشتن اسامی هست.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، یکی از خوانندگان به نام دن واسه من نوشت: «به چه دلیل پس از اولین دیدار با افراد، اسم اون ها رو فراموش می کنیم؟ من می توانم تموم جزئیات دیگه یه شخص رو به یاد آوردم، اما اسمش رو به طور کامل فراموش می کنم. این اتفاق حتی پس از یه صحبت ی طولانی و عمیق هم رخ می دهد که واقعا شرم آوره.»

رسیدن به جواب این سوال حالا خوبیش اینه ما رو به سمت یادگیری نکته ای در مورد وجود مغز هدایت می کنه. این جواب راه حلی رو به ما نشون می دهد تا دیگه گیر اینجور موقعیت های شرم بیاری نشیم که حدود یه ساعت با شخصی صحبت کنیم، اما اسمش رو از یاد بردیم.

واسه اینکه دلیل این مسئله رو بفهمیم، باید درک کنین که حافظه ما مثل سیستم بایگانی رایانه عمل نمی کنه که در اون واسه هر دسته از اطلاعات، یه پوشه خاص ایجاد شه و اسامی هر پوشه هم زیر اون نوشته شه.

حافظه ی ما عوضش به صورت «ارتباطی» رفتار می کنه. حافظه از الگوهای اطلاعاتیِ به هم پیوسته تشکیل شده. واسه همینه که خیال بافی می کنیم: کتابی که در دستتونه در پاریس به چاپ رسیده، و پاریس میزبان برج ایفله، و دخترخاله ی شما «ماری» تابستون سال قبل به اونجا رفته بود، و اون عاشق بستنیِ پسته ایه. ببینم… نکنه اون در بالای برج ایفل بستنی اش رو می خورد؟ رشته خیالات شما درست همینجوری ادامه پیدا می کنه: هر مورد به دیگری ربط داره، اما نه از راه منطق که به خاطر یکی بودن وقتی، مکانی، چگونگی یادگیری اون مطلب و معنی اون.

اسامی مانند «کشتیِ بدون لنگر» در حافظه شناورند و به هیچ دسته ی دیگری در رابطه نیستن تا ثابت بمونن

«شبکه ی ارتباطیِ مشابه» بدون معنا هستش که شما می تونید از جواب به سوال برسین. جواب: «برج ایفل؟» و سوال: «مشهورترین مکان پاریس.» همین روش باعث می شه تا حافظه کارایی بیشتری داشته باشه، چون که بیشتر به شما کمک می کنه از محتوا به نام و برعکس برسین. سوال «در کشوی بالایی چی قرار داره؟» نمی تونه سوال جالبی باشه. با این حال، اگه بخواین جواب این سوال رو بدین که «کلیدهایم کجا هستن؟»، به سوال قبلی می رسید.

حافظه از عمد به این شکل ساخته شده. حال فهمیده ایم که به چه دلیل اسامی رو فراموش می کنیم. حافظه ما آدم ها فوق العاده س، اما عکس العمل حافظه در برابر ورود اطلاعات جدید به صورت ارتباطیه و نه اینکه ما چقدر به نگهداشتن اون اطلاعات اصرار داریم.

وقتی که واسه بار اول با شخصی ملاقات می کنین، نام اون رو فرا می گیرید. نام فرد جدید اما واسه حافظه مانند پاره ای از اطلاعات گسسته ی جدیده که تو ذهن به هیچی دیگه ای وصل نیس. پس از یه صحبت، شما در مورد شخص مخاطب اطلاعات خیلی از شغل، علائق، خونواده و کارای دیگش به دست می بیارید. تموم این اطلاعات در حافظه شما به همدیگه وصل هستن.

فرض کنین که با شخصی صحبت کرده اید که پیراهن آبی به تن داره و عاشق ماهیگیری و خرید و فروش اتومبیله. حالا بعد از تموم شدن صحبت، شما می دونین که اون شدیدا عاشق ماهیگیریه و حتی حاضره خرید و فروش اتومبیل رو به خاطر اون کنار بزاره. رنگ لباسش هم به یادتونه. نام اون اما هیچ جایی این وسط نداره، چون که به هیچ گروهی از اطلاعات وابسته نیس.

راه حل

حالا خوبیش اینه چندین راه حل واسه استواری این رابطه هست. اصول اساسیِ حافظه اینجا به کمک ما میاد.

در قدم اول، باید اسمی که می شنوید رو تکرار کنین. تمرین یکی از قوانین طلاییِ یادگیریه: تمرین بیشتر موجب یادگیری قوی تر هستش. علاوه بر این مسئله، وقتی که نام شخصی رو استفاده می کنین، در واقع اون رو به خودتون وصل می کنین. واسه نمونه در طول صحبت می تونید بگید که « جیمز… داشتی در مورد ماهیگیری حرف می زدی، به چه دلیل انقدر عاشق این کاری؟»

در قدم دوم، شما باید نامی که جدید آموخته اید رو به چیزی که قبلا می دونستید، وصل کنین. مهم نیس که اون رابطه چقدر خنده دار باشه؛ مهم اینه که یه رابطه در حافظه وجود داشته باشه. مثلا اسم اون شخص جیمزه. شما می تونید نام اون رو با نام دوست دوران دبیرستانتان که اون هم جیمز بوده رابطه بدید.

در قدم آخر هم شما باید اسم اون شخص رو به اطلاعاتی از خودشون نسبت بدید. من معمولا اولین چیزی رو که از کسی یاد می گیرم، به نام اون شخص رابطه می دهم. همون طور که گفتیم، کیفیت این رابطه مهم نیس. البته شاید بهتر باشه که نوع رابطه رو به کسی نگید! مثلا اگه اسم اون شخص جونا باشه، می تونید اون رو به گذشته ی تاریخی اون رابطه بدید.

بذارین امتحان کنیم. من در این مقاله اسم سه نفر رو ذکر کردم. نام اون ها و مشخصاتشان یادتون میاد؟ فرق جیمز و جونا چی بود؟ ماری رو چیجوری؛ اون رو یادتون میاد؟ اگه هم از این ها بگذریم، نام اون خواننده ای که این سوال رو مطرح کرده بود رو یادتون میاد؟ اون تنها کسی بود که من هیچ اطلاعات اضافی در موردش به شما ندادم. شرط می بندم که نام اون رو از یاد برده بودین.


هم اینکه اگه می خواید از معنی اسامی جور واجور خبردار شین به قسمت اسمای ایرونی آلامتو مراجعه کنین و از مجموعه اسم دخترانه یا اسم پسرانه ، اسم مورد نظر خود رو پیدا کنین.

انتخاب نام نیکو واسه بچه

عجیب ترین اسمای ایرونی

اسم فرادید

Share this post

Post navigation

You might be interested in...