پولسازترین بازیگران سینمای ایران

گیشه امسال سینمای ایران با اکران فیلم سینمایی «محمد رسول الله» شرایط خاصی داشت. فیلمی که با زمان اکران طولانی و قیمت بلیت بالاتر از بقیه فیلما و سالنای پرتعدادش به یه مورد خاص در سینمای ایران تبدیل شد که امکان قیاسش از نظر اقتصاد با دیگه فیلمای امسال ممکن نیس. از دید بازیگری هم «محمد رسول الله» فیلم کارکتر اساسی نیس و نمیشه بازیگر خاصی رو در توفیق اون موثر دونست. در نتیجه فهرست پول سازترین بازیگران سال ۹۴ بدون درنظر گرفتن بازیگران فیلم مجید مجیدی تنظیم شده.

نکته بعدی در مورد این فهرست اینه که تعدادی از بازیگران با در نظر گرفتن فیلمای پرتعدادشان به جمع پول سازه ها راه پیدا کردن و شاید حضورشون تو یه فیلم نتونه سرنوشت اون فیلم رو عوض کنه. نمونه مهم این وسط مهناز افشاره که فقط با یه فیلم با بازی در نقش اصلی زن فیلم «نهنگ عنبر» پنجمین بازیگر پول ساز امسال شده که تاثیر بالای اون در موفقیت فیلمش رو نشون میده.

در نتیجه این فهرست فقط به بررسی تاثیر اقتصادی فیلمای هر بازیگر در گیشه امسال سینمای ایران می پردازه و واسه تعدادی از بازیگران نمی تونه معیاری واسه محبوبیت یا توجیه اقتصادی حضور اونا در فیلم باشه. با درنظر گرفتن این شرایط رضا عطاران پول سازترین بازیگر مرد سال ۹۴ و ویشکا آسایش پول سازترین بازیگر زن سال ۹۴ هستن.

۱. رضا عطاران؛ ۱۵,۳۷۰,۰۰۰,۰۰۰

دوباره رضا عطاران عنوان پول ساز تربن بازیگر سینمای ایران رو از اون خود کرد. رتبه ای که از سال ۹۰ بدون حریف در اختیار اونه و هیچ بازیگری حتی نمی تونه آمار فروش فیلم هاش رو به اون نزدیک کنه. در محبوبیت رضا عطاران همین بس که «من سالوادور نیستم» در بدترین زمان اکران و در کمتر از یه ماه به دو و نیم میلیارد تومن فروش می رسه.

فروشی که بخش بزرگ به دلیل حضور رضا عطاران و بازی متفاوت اونه. رضا عطاران امسال «نهنگ عنبر» رو با هفت میلیارد و پانصد میلیون تومن به عنوان دومین فیلم پرفروش سال در اختیار داره. هم اینکه «گینس» با سه میلیارد و پانصد میلیون تومن فروش مناسبی داشت. «استراحت مطلق» عبدالرضا کاهانی هم با وجود مضمون تلخش از حضور عطاران سود برد و یه میلیارد و هشتصد میلیون تومن فروخت. آخرین فیلم امسال رضا عطاران «من سالوادور نیستم» بود که در انتهای سال اکران شد و تا الان دو و نیم میلیارد تومن فروخته تا هر چهار فیلم رضا عطاران در جمع فیلمای سود سال ۹۴ قرار بگیرن. راهی که به نظر می رسه در سال آینده هم ادامه داشته باشه و رضا عطاران با ادامه اکران «من سالوادور نیستم» و اکران «دراکولا» و «آب نبات چوبی» بازم از مدعیان فتح گیشه س.

۲. ویشکا آسایش؛ ۱۱,۷۱۷,۰۰۰,۰۰۰

بازم تاثیر پالایش رو به عنوان نقش مکمل در فیلمایی که بازی می کنه میذاره. کارنامه امسال ویشکا آسایش هم مانند بقیه کارنامه اش شامل فیلم پرفروش و تجربیه. ویشکا آسایش امسال با «من دیگو مارادونا نیستم» به دنبال تجربه متفاوتی بود و با حضور در «نهنگ عنبر» و «در مدت معلوم» به عنوان نقش مکمل به پول ساز ترین بازیگر زن سال ۹۴ سینمای ایران تبدیل شد. در «نهنگ عنبر» حضور اون کنار رضا عطاران و مهنار افشار تاثیر زیادی در موقعیت فیلم داشت و بازی اون در چند مقطع و با چند گریم این فیلم رو به تجربه خاصی واسه اون تبدیل کرد. هرچند ویشکا آسایش در گفت و گویی از حذف بخشایی از بازی اش در «نهنگ عنبر» شکایت کرده بود.

فیلم بعدی اون «در مدت معلوم» هم به پدیده اکران سال ۹۴ تبدیل شد و واسه اولین بار بود که فیلمی از ویشکا آسایش بدون حضور رضا عطاران به جمع پرفروشا رسید. ویشکا آسایش قبل از این با فیلمایی چون «خوابم میاد» و «ورود آقایون ممنوع» تجربه حضور در جمع پرفروشای سال رو داشته و از همین حالا هم با فیلم «خوب، بد، جلف» پیمان قاسم خانی و «دراکولا» رضا عطاران از شانسای اصلی تکرار این عنوان در سال ۹۵ه.

۳. محسن تنابنده؛ ۸,۹۰۰,۰۰۰,۰۰۰

محبوبیتش اونقدر بالا رفته که در سالای آینده حریف جدی رضا عطاران واسه تصرف عنوان پول سازترین بازیگر مرد سینمای ایرانه. تبدیل محسن تنابنده به یه بازیگر پول ساز در سینمای ایران با پخش سریال «پایتخت» شروع شد. محبوبیت بالای محسن تنابنده با این سریال در بین مردم شروع شد. این بازیگر امسال در کنار احمد مهرانفر در اکران نوروزی با «ایران برگر» حضور داشت فیلمی که ۵ میلیارد تومن فروخت و بسیار بالاتر از پیش بینیا مورد استقبال قرار گرفت. فیلم دیگه محسن تنابنده «گینس بود» که خود اون کارگردانی کرده بود و پیش بینی می شد حضور اون و رضا عطاران این فیلم رو به پرفروش ترین فیلم سال تبدیل کنه. اما با وجود افتتاحیه فوق العاده این فیلم، فروش «گینس» افت کرد و برخلاف تصورها در جمع پنج فیلم برتر سال قرار نگرفت.

محسن تنابنده امسال فیلم «محمد رسول الله» رو در بالاترین جایگاه جدول فروش سینماها داشت که به دلیل شرایط خاص اکران این فیلم و کارکترمحور نبودنش در محاسبات ما نیستش. محسن تنابنده امسال فقط در فیلم «فراری» علیرضا داوودنژاد تو یه نقش جدی جلوی دوربین رفته. نقشی که رقابت بزرگی در کارنامه اونه و باید دید فیلمای غیرکمدی این بازیگر تا چه حد مورد استقبال مردم قرار میگیره.

۴. فرهاد اصلانی؛ ۷,۸۷۰,۰۰۰,۰۰۰

قدم به قدم تاثیر شر رو در موفقیت فیلم هاش در گیشه بیشتر کرده. حالا دیگه حضور اون در هر فیلم و بازیای متفاوتش از عوامل جذب تماشاگر واسه فیلم هاست. فرهاد اصلانی امسال هم با چهار نقش متفاوت به سینماها اومد. در «دوران عاشقی» نقش یه دلال رو اجرا می کنه نقشی که شبیهش رو در کارنامه اون ندیده بودیم و با استقبال مخاطبان این فیلم روبرو شد و دو میلیارد و ششصد میلیون تومن فروش داشت.

«عصر یخبندان» تجربه مفتاوت دیگری واسه اون بود و حضورش در کنار جمع بازیگران فیلم و داستان و ساختار متفاوت فیلم کیایی، این فیلم رو به دو میلیارد و دویست و پنجاه میلیون تومن فروش رساند.

«کوچه بی نام» اما یکی از پدیده های اکران امسال بود. فیلمی که بعد از جشنواره و در فصل مرده اکران به نمایش درآمد و قدم به قدم و با فروش بالایش به جمع پرفروشای امسال رسید. نقشی که این بار از طبقه متفاوتی بود بازم تجربه ای متفاوت از فرهاد اصلانی در گیشه موفق بود. «قصها» رخشان بنی اعتماد با بازی اصلانی در نقش شوهر طوبی هم یه میلیارد تومن فروخت تا فرهاد صالانی سال ۹۴ رو با چهار فیلم میلیاردی تموم کنه.

۵. مهناز افشار؛ ۷,۵۵۰,۰۰۰,۰۰۰

تنها یه فیلم در سال ۹۴ داشت اما حضورش اونقدر موثر بود که در جمع بازیگران پول ساز سال ۹۴ قرار بگیره. مهناز افشار نقش اصلی زن فیلم «نهنگ عنبر» رو بازی کرد و خیلی از لحظات کمدی فیلم با حضور اون و رضا عطاران شکل گرفت. این بازیگر چند گریم متفاوت در چند مقطع سنی رو در این فیلم تجربه کرده و تونست در لحظات کمدی فیلم موفق باشه.

به طور قطع یکی از عوامل موثر در فروش «نهنگ عنبر» مهناز افشار بود و بازی اون تاثیر زیادی در موفقیت این فیلم داشت. این در شرایطیه که همکاری قبلی مهناز افشار با سروسامون مقدم به شکست تجاری ختم شد و موفقیت «نهنگ عنبر» تونست شکست «یه عاشقانه ساده» رو هم جبران کنه.

«نهنگ عنبر» پرفروش ترین فیلم کارنامه مهناز افشار هم هست و موفقیت بالای فیلم باعث شد مهناز افشار دوباره خودشو به یه بازیگر موثر در گیشه فیلم هاش تبدیل کنه مهناز افشار واسه سال بعد با یه تجربه متفاوت در سینمای ایران حضور داره و «خونه ای در خیابون چهل و یه» رو در کارنامه داره که بعیده به فروش بالایی برسه. مهناز افشار هم اینکه در انتظار اکران فیلم «دلم می خواد» بهمن فرمون آرا هستش که ممکنه به یکی دیگه از فیلم پرفروش کارنامه اون تبدیل شه.

۵. اکبر عبدی؛ ۶,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰

حتی اگه نقش اول مهمی هم نداشته باشه با نقشای مکملش می تونه به جمع پول سازه های سنیمای ایران برسه. اکبر عبدی با چهار نقش مکمل چهارمین بازیگر پول ساز سال۹۴ شد. فیلمایی که واسه هیچکدام از اونا فروش بالایی پیش بینی نیم شد. اما دو فیمل از این جمع یعنی «قندون جهیزیه» و «در مدت معلوم» درجمع پرفروشای سال ۹۴ قرار گرفتن. فیلم «درمدت معلوم» که پنجمین فیلم پرفروش سال ۹۴ه، سه میلیارد و هشتصد میلیون تومن فروخت تا اکبر عبدی یه فیلم دیگه به جمع فیلمای پرفروشش اضافه کنه.

پدیده دیگه گیشه امسال سینماها «قندون جهیزیه» علی ملاقلی پور بود که یه میلیارد و پانصد مییون تومن فروخت. در «آدم باش» مجید جوانمرد اکبر عبدی بازم تو یه نقش مکمل، نقش یه پیرمرد صدساله رو اجرا می کنه. فیلمی که بر خلاف زمان بد اکرانش حدود نهصد میلیون تومن فروخته.

ناموفق ترین فیلم امسال اکبر عبدی یه فیلم کودک به نام «بچگیتو فراموش نکن» است که تنها چهارصد میلیون تومن فروخته و نکته مهم در مورد اکبر عبدی اینه که حضور در نقشای مکمل به اقتضای وضعیت دو سال گذشته اونه که به دلیل مریضی امکان حضور دراز مدت در فیلمای سینمایی رو نداره و فقط در «رسوایی ۲» با زحمت فراوون تونست نقش اصلی رو اجرا کنه.

۷. صابر ابر؛ ۶,۴۲۷,۰۰۰,۰۰۰

حضور صابر ابر با اصرارش واسه اجرای نقشای تجربی در جمع بازیگران پول ساز سینمای ایران می تونه یکی از شگفتیای این فهرست باشه. اما صابر ابر برخلاف انتظارها در سال ۹۴ سه فیلم میلیاردی داشت. «رخ دیوونه» ابوالحسن داوودی با بازی صابر ابر تو یه نقش مکمل بیشتر از سه میلیارد تومن فروخت و به یکی از موفقای گیشه امسال تبدیل شد. موفقیت بعدی صابر ابر در گیشه سینماها تو یه نقش اول بود و «قندون جهیزیه» با بازی اون در نقش اصلی این فیلم به یه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومن فروش رسید. تا صابر ابر هم با نقشای جور واجور و هم نقش اصلی و مکمل در گیشه امسال موفق باشه.

سومین فیلم میلیاردی امسال صابر ابر «قصها»ی رخشان بنی اعتماد بود که صابر ابر نقش کوتاهی در اون داشت. صابر ابر امسال دو فیلم دیگه هم داشت؛ «من دیگو مارادونا هستم» با بازی متفاوت اون به موفقیت چندانی نرسید و فروش اش حتی ۵۰۰ میلیون تومن هم نشد.

«از رییس جمهور جایزه نگیرید» کمال تبریزی هم بعد از چند سال اکران شد و با ۳۰۰ میلیون تومن فروش، ناموفق ترین فیلم امسال صابر ابر بود. اینم بگیم، قسمت بزرگی از نقش صابر ابر در فیلم کمال تبریزی دچار ممیزی شده و بخش کوتاهی از اون در فیلم باقی مونده.

۸. نازنین بیاتی؛ ۵,۴۷۵,۰۰۰,۰۰۰

حیرت زدگی دیگه فهرست پول سازترین بازیگران سینمای ایران حضور نازنین بیاتی است. نازنین بیاتی که سه ساله با فیلم «دربند» وارد سینمای ایران شده با حضور در نقشای متفاوت و اصرار بر تجربه های تازه تونست نقشای زیادی رو اجرا کنه. امسال اما توفیق اصلی اون در گیشه بود. جایی که دو فیلم این بازیگر بالاتر از یک و نیم میلیارد تومن فروش داشتن.

«رخ دیوونه» ابوالحسن داوودی با بازی نازنین بیاتی تو یه نقش مکمل بیشتر از سه میلیارد تومن فروخت. هرچند فضای جوانانه، فیلم نامه و کارگردانی «رخ دیوونه» از عوامل اصلی فروش این فیلم بود.

فیلم بعدی موفق نازنین بیاتی «مردن به وقت شهریور» بود که نازنین بیاتی در این فیلم هم نقش مکمل بود و فیلم بعد از دو سال اکران شد و برخلاف انتظارها به فروش بالایی رسید تا دومین فیلم میلیاردی امسال نازنین بیاتی باشه. حضور نازنین بیاتی تو یه نقش اصلی و تعیین کننده اما توفیقی واسه اون نداشت و «طعم شیرین خیال» کمال تبریزی با وجود اکران نوروزی ۵۸۰ میلیون تومن فروخت. همه این معادلات اما به نفع نازنین بیاتی بود تا این بازیگر به سومین بازیگر زن پول ساز سال ۹۴ تبدیل شه.

۹. باران کوثری؛ ۴,۳۰۰,۰۰۰,۰۰۰

چهارمین بازیگر زن پول ساز سال ۹۴ که سه فیلم میلیاردی در کارنامه اش داره و هیچ فیلم شکست خورده ای نداره. باران کوثری که سال گذشته سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن واسه بازی در «کوچه بی نام» رو به دست آورد، سه فیلم موفق در کارنامه امسالش قرار داره. اولین فیلم اکران شده امسال اون «قصها»ی رخشان بین اعتماده.

باران کوثری برخلاف بیشتر بازیگران فیلم رخشان بنی اعتماد، نقش مهمی در این فیلم داره و حضور متفاوتش در انتهای فیلم مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. بعد از فیلم رخشان بی اعتماد «جامه دران» حمیدرضا قطبی با بازی متفاوت اکران شد. فیلمی که برخلاف ساختار تجربه گرایش، اکران موفقی داشت و به فروش یه میلیارد و سیصد ۳۳۰ میلیون تومن رسید.

سومین فیلم باران کوثری که موفق ترین اونا در گیشه هم بوده، «کوچه بی نام» است. فیلمی که باران کوثری براش جایزه گرفت و تحسینای زیادی رو شنید و در بدترین زمان ممکن اکران شد. اما به سرعت به جمع پرفروشای سال ۹۴ سینمای ایران رسید. «کوچه بی نام» در سال ۹۴ یه میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومن فروخت تا باران کوثری با حضور موثرش هم با نقش اصلی و هم با نقش مکمل بتونه در جمع پرفروشای امسال حضور داشته باشه.

۱۰. مهتاب کرامتی؛ ۴,۴۲۸,۰۰۰,۰۰۰

مهتاب کرامتی در سالی که تلاش کرده بود کلکسیونی از نقشای متفاوت رو در کارنامه اش داشته باشه، دو فیلم موفق و دو فیلم شکست خورده در گیشه داشت. با این وجود کل فروش آثار مهتاب کرامتی این بازیگر رو جزو پول سازه های امسال قرار داده. مهتاب کرامتی با «عصر یخبندان» و بازی در نقش اصلی این فیلم دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومن فروش داشت، فیلمی که مهتاب کرامتی در اون نقش یه معتاد رو داره و بازی اش با تحسینای زیادی همراه شد. فیلم بعدی مهتاب کرامتی «جامه دران» حمیدرضا قطبیه که برخلاف «عصر یخبندان» مهتاب کرامتی در اون یه نقش مکمل رو اجرا کرده و این فیلم هم به یه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومن فروش رسید.

دو فیلم شکست خورده مهتاب کرامتی هم از دو ژانر متفاوت و با حضور اون در نقش مکمل و اصلی بودن. کرامتی در «ارغوان» نقش اصلی رو اجرا می کنه، فیلمی که توقع چندانی واسه فروش اون نمی رفت جزو ناموفقای گیشه سال ۹۴ قرار گرفت. «مزارشریف» هم که محصول گرون بخش هنری بود حتی نتونست سرمایه اش رو برگرداند و حضور مهتاب کرامتی تو یه نقش مکمل هم با شکست رو به رو شد.

۱۱. لیلا حاتمی؛ ۳,۴۷۰,۰۰۰,۰۰۰

بازیگر گزیده کاریه اما معمولا با همون تک فیلم هاش می تونه مخاطبان زیادی رو به سالنای سینما بکشونه، اونم در شرایطی که برخلاف پول سازه های دیگه کمتر در فیلمای کمدی بازی می کنه و اقبال تماشاگران به فیلمای جدی اونه.

با این که در رتبه یازدهم بازیگران پول ساز قرار داره اما جزو معدود بازیگران این فهرسته که مردم به خاطرش بلیت می خرن و به سینما می رن. نمونه اش فیلمای امسال اونه؛ «دوران عاشقی» و «در دنیای تو ساعت چنده» روی هم رفته حدود ۳.۵ میلیارد تومن فروخت. در مورد لیلا حاتمی و این دو فیلم میشه با قاطعیت گفت که این فیلما بدون این بازیگر سرنوشت دیگری در گیشه در انتظارشون بود. دو فیلمی که حاتمی در اونا ایفاگر نقشای اساسی بود، خصوصا عاشقانه «در دنیای تو ساعت چنده» که تبدیل به فیلم محبوب منتقدان هم شد. گزیده کاری لیلا حاتمی البته در سال ۹۴ هم تکرار شد تا این بازیگر سال آینده با دو فیلم «من» و «رگ خواب» حمید نعمت الله روی پرده سینماها باشه.

۱۲. شهاب حسینی؛ ۳,۲۳۰,۰۰۰,۰۰۰

سال ۹۴ رو عالی شروع نکرد. با این که «طعم شیرین خیال» در فهرست اکران نوروز قرار داشت اما در آخر نتونست به فروشی بهتر از ۵۸۰ میلیون تومن دست پیدا کنه. رقمی که هم واسه کمال تبریزی و هم بازیگر محبوبی مثل شهاب حسینی یه شکست حساب می شد.

فیلم بعدی شهاب حسینی بازم تو یه زمان طلایی اکران، روی پرده رفت. اکران عیدفطر نصیب «دوران عاشقی» شد تا فیلم پربازیگر رییسیان همونجوریکه انتظار می رفت فاتح گیشه تابستون باشه. شهاب حسینی در این فیلم نقش همسر لیلا حاتمی رو بازی می کنه که در برابر امتحانی بزرگ قرار میگیره. زوج لیلا حاتمی و شهاب حسینی یکی از بهترین زوجای فیلمای امسال بود که عالی تونست با مخاطب رابطه برقرار کنه.

با این که شهاب حسینی در جمع ۱۴ بازیگر پول ساز امسال قرار گرفته اما رتبه فعلی اش در مقایسه با فیلمای سالای قبل اون یه برگشت به عقب حساب می شه، اتفاقی که به نظر می رسه با اکران سال ۹۵ جبران شه. در میان فیلمای پرشماری که شهاب حسینی امسال در اونا بازی کرده، «فروشنده» اصغر فرهادی از همین حالا برگ برنده اکران سال ۹۵ه، برگ برنده ای که یه سرش شهاب حسینی و ترانه علیدوستیه و سر دیگش اصغر فرهادی.

۱۳. سحر قریشی؛ ۳,۲۰۳,۰۰۰,۰۰۰

با اختلاف کمی نسبت به شهاب حسینی در رتبه سیزدهم جدول قرار داره. در کنار فرهاد اصلانی، صابر ابر، اکبر عبدی و مهتاب کرامتی پرکارترین بازیگران اکران سال ۹۴ه. سحر قریشی البته یه فرق اساسی با بقیه بازیگران این فهرست داره؛ اون بازیگر سینمای تجاریه و به لطف بازی در همین فیلما تونسته اینجور جایگاهی رو به دست آورد. اما نکته بامزه اینجاس؛ از بین چهار فیلمی که از سحر قریشی در سال ۹۴ اکران شده، غیرتجاری ترینش بیش ترین تماشاگر رو داشته. هرچند حضور اون در «شیفت شب» خوبی کریمی کوتاهه اما فروش همین فیلم تقریبا نصف گیشه چهار فیلم اون رو شامل می شه. این تنها فیلم غیرکمدی قریشی در اکران امساله.

دیگه فیلم پرفروش اون «آتیش بازی» است که قریشی ایفاگر نقش مکمل اون هستش. فیلمی که تقریبا به اندازه «شیفت شب» تماشاگر داشت اما دو فیلم دیگه قریشی که اتفاقا نقش اصلی اونا رو بازی می کرد انگار در گیشه شکست خورد. «دریاکنار» و «دو دوست» روی هم رفته فقط ۳۵۰ میلیون تومن فروش داشتن تا مشخص شه سپردن نقش اول یه فیلم به بازیگری مثل سحر قریشی کمی زوده.

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

اخبار داغ سینما مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *