پولدارهای ایران چه شغل هایی دارند؟

money

چه شغلای بیشترین درآمد رو دارن؟

ما قراره در این گزارش شما رو با شغلایی آشنا کنیم که فیش حقوقی ندارن اما درآمدهای عجیب و غریب شون در مخیله هیچ کدوم از ما جا نمی گیره.

به گزارش آلامتو به نقل از ماهنامه نسل ؛ یه روز چشم باز کردیم و دیدیم یه فیش حقوقی عجیب و غریب در شبکه های اجتماعی بازنشر می شه و بحثا درباره اش شدت میگیره.

واقعیت این بود که رقم فیش حقوقی به چشم خیلی از ماه ها آشنا نبود. اصلا فیشای آخر دو میلیونی ما آدمای عادی کجا و حقوق ماهیانه هشتصد میلیون تومن کجا؟ تو ذهن خیلیامون این فیش حقوقی مثل یه شوخی بود. شوخی خنده داری که شاید فوتوشاپ هم می تونست در اون اثر داشته باشه.

با همه این وهم و خیالات اما ماجرای فیشای حقوقی کم کم جدی شد و کار به افشاگریای بیشتر رسید.

حقوقای میلیاردی؛ پاداشای آنچنانی، اونم واسه کسائی که پشت میزنشینی و البته ریاست تنها ویژگی بارزشان بود. تب فیشای حقوقی اونقدر بالا گرفت که به برکناری بعضیا منجر شد و البته به همین سادگیا هم فروکش نکرد.

با گذشت یه ماه از برملا شدن اولین فیش حقوقی نجومی در شبکه های اجتماعی هنوز بازار برملاسازی داغه.

هر کسی تصویر جدیدی رو می کنه و پس از اون خیلیا مجبور به جواب گویی می شن و ماجرا ادامه داره البته اشتباه نکنین! سوژه این گزارش اصلا قرار نیس به این موضوع بپردازه. شاید شمام در جریان جزییات اخبار هستین، پس تلاش می کنیم از تکرار مکررات به دور باشیم.

ما قراره در این گزارش، براساس پایان نامه دکترای یه یاز دانشجویان در ایران، شما رو با شغلایی آشنا کنیم که فیش حقوقی ندارن اما درآمدهای عجیب و غریب شون در مخیله هیچ کدوم از ما جا نمی گیره.

شغلای پردرآمدی که بعضی از اونا در نگاه اول خیلی ساده و بی ارزش به نظر می رسن. پس این گزارش رو تا انتها بخونین و زود قضاوت نکنین.

جراحان پلاستیک در بالاترین جایگاه

دکتر فوق تخصص جراحی پلاستیک و دکتر متخصص قلب در سال هشت میلیارد تومن درآمد دارن البته ارقامی که در این گزارش به اونا اشاره می شه متوسط درآمد سالیانه در سال ۹۳ه.

با گذشت دو سال و با احتساب تورم، شما خیلی راحت میفهمید که این ارقام کمی بالاتر رفته و درآمدها بیشتر شده البته جراحی پلاستیک در ایران یه شغل پردرآمد به سحاب میاد و در دیگه کشورها این تخصص در مراتب پایین تری از درآمد پزشکان قرار گرفته.

با این حال پزشکان فوق تخصص قلب و جراحی پلاستیک بیشترین درآمد رو براساس علم و تجربه و تحصیلات خود در ایران به دشت می کنن البته این رقم در مقابل فیشای حقوقی منتشر شده خیلی عجیب و غریب نیس اما مبنای ما در این گزارش، شغل هاییه که از راه های قانونی و حلال کسب درآمد می کنن.

فوتبالیستا هم از قلم نمی افتند

حدس شما به طور کامل درسته حتی مطمئنیم که خیلیا تو ذهن شون رتبه یه رو به این شغل اختصاص می دادن اما واقعیت اینه که فوتبالیست و مربی (البته از نوع درجه یه اون) در رتبه بعدی قرار دارن و با کسب درآمد به میلیارد در سال، جایگاه دومین شغل پردرآمد در ایران رو به دست آورده ان.

هرچند نمیشه کلا این موضوع رو به کل فوتبالیستا گسترش داد اما باید قبول کنیم که درآمد سالیانه سه میلیارد تومن واسه خیلی از فوتبالیستا عادیه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که دیگه ورزشکاران در هیچ جای این جدول قرار ندارن و حقوق اونا به حدی نیس که بشه اونا رو جزیی از پردرآمدترین گروه ها قرار داد.

رقابت نزدیک سه شغل

رتبه سوم و چهارم و پنجم در این جدول به سه شغل متفاوت از هم و باحال تعلق میگیره. شغلایی که هیچ قرابتی با همدیگه ندارن.

متوسط درآمد یه دندانپزشک که فوق تخصص داره با یه طراح لباس عروس و یه مدرس کنکور زیست شناسی به یه اندازه س.

متوسط سالیانه اونا یه میلیارد و دویست میلیون تومنه و اونا جزو پردرآمدترین افراد در ایران هستن.

باحال اینجاس که کار طراحان لباس عروس تو یه دهه گذشته رونق گرفته و اونا رو در گروه پردرآمدترین شغلا قرار داده.

با این حال باید قبول کرد که هنر طراحی لباس عروس در کنار تخصص دندونپزشکی و البته تدریس اونم به صورت خاص در رشته زیست شناسی سه حریف جدی واسه همدیگه هستن.

کی گفته در هنر پول نیس؟

رتبه هفتم هم باز به هنر تعلق میگیره. البته بهتره از فضای میلیاردی خارج شید. در این بخش از این پایان نامه درآمد یه بازیگر درجه یه در سال، هشتصد میلیون تومن تخمین زده شده.

باحال اینجاس که وقتی ادعا می شد در هنر هیچ پولی نیس حال اون که این روزا هنرمندان وضع به مراتب بهتری نسبت به بقیه گروه ها دارن.

خیلی از بازیگران هم به خاطر حضور کوتاه خود در فیلما تونستن درآمد خوبی داشته باشن. اونا سوپراستارهایی هستن که می تونن گیشه رو با حضورشون تصرف کنن و البته در مقابل این کار قرارداده های گرانی هم ببندند.

تعمیرکارها رو یادتون نره

رتبه های هشتم و نهم و دهم هم باحال ان. البته یکی از اونا ممکنه خیلی بیشتر شما رو متعجب کنه.

تعمیرکاران خودرو با درآمد سالیانه ۶۰۰ میلیون تومن جزو ۱۰ شغل پردرآمد در ایران هستن. تعمیرکاران که تو ذهن بیشتر ما آدمایی زحمتکش با دستا و لباسای روغنی بودن حالا یهویی تغییر شکل میدن.

اونا ماهیانه پنجاه میلیون درآمد دارن و با مدرسان کنکور ارشد و مهندسان و دکترهای کارخانه های صنعتی تو یه رده قرار می گیرن.

باحال اینجاس که خیلی از تعمیرکارها شاید تحصیلات خاص ای هم ندارن اما تخصص و مهارت دو ویژگی مهمیه که اونا رو جزو پردرآمدها و هم ردیف آدمایی با مدرک تحصیلی دکترا قرار داده.

علم تا اینجا بازنده نیس

دندانپزشکان عمومی در سال، ۴۰۰ میلیون درآمد دارن. تا اینجای گزارش، وزنه تحصیلات با مهارت و تخصص برابر بوده. بیشتر پزشکان در ایران درآمد مناسبی دارن و این نشون میده در جنگ میان علم و ثروت، علم خیلی هم بازنده نبوده.

پس پیشنهاد می شه پدر و مادرها بازم آرزو داشته باشن که فرزندان شون دکتر شن. خدمات زیبایی دندونپزشکی هم در این چند سال رونق خوبی داشته.

شکلای جور واجور و اقسام ارتودنسیا و حالا ایمپلنت و از همه مهم تر طرح «اصلاح لبخند» به دندانپزشکان کمک کرده تا درآمد خوبی داشته باشن.

طرح اصلاح لبخند که به سفید کردن و مرتب سازی دندانا می گن به مراتب هزینه ای بیشتر از یه عمل بینی در کشور ما داره.

خلبانا و آرایشگران زنان تو یه ردیف!

اینکه خلبانا افراد پولداری باشن بعید نیس. یه خلبان درجه یه در سطح جهانی در سال ۳۰۰ میلیون درآمد داره.

ویژگی شغل خلبانی اینه که اونا هر روز پرواز ندارن بلکه ممکنه در هفته دو الی سه پرواز داشته باشن البته شغل حساس و پرخطر خلبانی باعث شده خیلی از خلبانان از این اندازه درآمد خیلی هم راضی نباشن چون که درآمد اونا با آرایشگرهای زنان و برنامه نویسان کامپیوتر تو یه رده قرار میگیره.

این سه شغل با درآمد هرساله سیصد میلیون تومن، بازم در ایران وضع خوبی دارن البته با شدت گرفتن دوره های گریم و آرایش تخصصی، آرایشگاهای زنونه وارد فاز تازه ای شدن.

فازی که علاوه بر داشتن پرستیژ شغلی مناسب، اونا رو در رده پولدارترینا قرار داده.

آشپزی و پول پارو کردن

سرآشپزان حرفه ای و نویسندگان مشهور هم درآمد بدی ندارن. تقریبا ماهی بیست میلیون تومن یا در سال ۲۵۰ میلیون تومن، رقمیه که واسه این گروه ثبت شده اما باز لازمه دو نکته مهم رو اینجا گوشزد کنم.

اول این که همه ارقامی که اینجا از اون یاد می کنیم براساس درآمد سال ۹۳ تعیین شده و دوم این که در مورد هر تخصص و شغل، اندازه درآمد افراد «حرفه ای» مهم بوده.

در واقع یه بازیگر سینمای درجه یه، یه فوتبالیست حرفه ای و یه سرآشپز خاص می تونن اینجور درآمدهایی داشته باشن، پس افراد درجه دو و سه هیچوقت نمی تونن اینجور درآمدهایی داشته باشن.

نصابانی با درآمدهای آنچنانی

این بخش از گزارش شاید واسه شمام باحال هستش. شما فکر می کنین بعد از سرآشپزهای حرفه ای و نویسندگان چه گروهی قرار دارن؟ ما به شما می گیم که نصابای ماهواره در ایران با درآمد هرساله ۲۰۰ میلیون تومن به این جایگاه رسیدن. باحال این که درآمد استادتمام دانشگاه و گوینده های حرفه ای اخبار در رده های پایین تر قرار داره و اونا سالیانه ۵۰ میلیون کمتر از نصابان ماهواره درآمد به .

اگه قرار باشه مبنای درآمد خوب رو ماهیانه ۱۰ میلیون تومن در نظر بگیریم، پزشکان عمومی آخرین قشر از این رده بندی هستن که با درآمد سالیانه ۱۲۰ میلیون تومن در این جدول قرار گرفتن.

شغلای پردرآمد در این گزارش از رصد میان ۲۰۰ شغل تو تهران به دست اومده. یافته ها در بعضی مواقع قابل حدس و در وقتی دیگه حیرت آوره.

این که در بیست سال گذشته خیلی از شغلایی که در این گزارش بررسی شدن شاید کار و کاسبی نداشتن، مهم ترین چیزیه که می تونیم روی اون تمرکز کنیم و دلیلای اونو بررسی کنیم.

در بیست سال گذشته، نصابان ماهواره هیچ جایگاهی در این لیست نداشتن و فوتبالیستا درآمدهای نجومی شون به این اندازه نبود.

قبول داریم که حتی درباره بعضی شغلا هم کم لطفی شده. مثلا در روزگاری که گرون ترین بازیکن فوتبال ایران سالیانه هفت میلیون یورو درآمد داره، «سه میلیارد» یه شوخی خنده داره که می تونه به دیگر بازیکنا تعلق بگیره.

ضمن این که حتی بعضی شغلا در همین یه سال گذشته ظهور کردن؛ مثلا کانالای تلگرام که از راه تبلیغات درآمد به ، درآمدهای عجیبی دارن.

یکی از این کانالا ماهیانه درآمد سی میلیون تومانی هم داره. در واقع بر این پایه فردی که در خونه نشسته و فقط از راه بازنشر مطالب و وب گردی کسب درآمد می کنه می تونه با دندانپزشکان عمومی رقابت کنه و یا درآمدی به مراتب بیشتر از خلبانا داشته باشه.

چیزی که در دنیای وب میگذره، اتفاقات عجیب و غریبیه که می تونه در پنج سال آینده، این جدول رو به شکل عجیبی عوض کنه!

دست از جستجو کردن وردارین

البته ممکنه شما با خوندن این گزارش حساب و کتاب کردن رو شروع کنین و با ضرب و تقسیم به دنبال این باشین تا درآمد آدمایی که در دور و بر تون اینجور شغلایی دارن رو با این گزارش مقایسه کنین.

مثلا این که در فامیل، دندونپزشکی داشته باشین و کنجکاو شید که از حقوق ماهیانه اش واسه تطبیق اون با این گزارش سر در بیارین. ما به شما حق می دیم که این کار رو بکنین اما پیشنهاد می کنیم اگه به مبلغی کمتر از این برخورد کردین منکر صحت گزارش ما نشید.

بارها گفته شد که این گزارش براساس یه پایان نامه دکترا نوشته شده و کسائی که در این گزارش به شغل شون اشاره شده از برترینای این حرفه ها هستن، پس صبور باشین، از پرسیدن حقوق بقیه دوری کنین و تلاش نکنین از درآمد بقیه سر در بیارین.

عوضش به فیشای حقوقی فکر کنین که قراره هر روز رونمایی شن و هیجانی تازه با تحلیلایی تازه داشته باشن.

رشته های پردرآمد تجربی و ریاضی در ایران

چیجوری به پول برسیم؟

پولدار شدن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *