پوشش زنان ایرانی در دوره شاه عباس اول + عکس

به گزارش آلامتو به نقل از موسسه تحقیقات تاریخ معاصر ایران ،فدت آفانوس کاتوف تاجر روسیه که در سالهای ۱۶۲۳ و ۱۶۲۴، دوره سلطنت شاه عباس اول، به فرمون تزار روسیه راهی سرزمین پهناور ایران می شه تا گزارشی کامل از راه بازرگانی ایران رو ترسیم کنه. دراین گزارش کاتوف علاوه بر توضیح راه ها ، پلها ، رودخانه ها و ساختار شهر به آداب و رسوم وگهگاه هم به پوشش مردم پرداخته . در این شماره با پوشش زنان و نوع آرایش اونا در این دوره آشنا میشیم:

پوشش زنان در دوره شاه عباس اول 

 

زنان در بیرون از خونه خود رو به متقال نازکی می پیچند که چشم و صورت اونا پیدا نیس. اونا جورابهای ساق بلند ماهوتی رنگ و کفش بر پا دارن ولی بعضی از زنان جورابهای ساق بلند مخملی می پوشند.

 زنان ایرونی

 

تموم زنان و دختران شلوار به پا می کنن . گیسوان بلند خود رو که گاه تا کمر و قوزک پا می رسه به بافت دو تایی، سه تایی و چهار تایی می پیچند و با موهای مصنوعی که به گیسوان خود می بافند و بدین شکل آرایش میدن. بعضیا از زنها به سواخهای بینی خود حلقه های طلایی با مروارید و سنگه های گرانقیمتی می بندن. لباس روی اونا از کافتن(لباس روی با آستنیهای بلند ) تنگ و پیراهن بدون گلدوزیه و مرواریدهایی که به نخ چیده ان دور گردن میندازن و یا به پیشونی می بندن.