پوست حساس یعنی چه؟

بعضی افراد دارای پوستی حساس و بعضی دارای پوستی مقاوم هستن. کسائی که دارای پوست مقاوم هستن با احتمال خیلی کم دچار قرمزی، سوزش، خارش پوست و جوش صورت می شن. پوست حساس یعنی پوستی که نسبت به عوامل محیطی عکس العمل خیلی از خود نشون میده…

کسائی که گرفتار به پوست حساس هستن به محصولای آرایشی بهداشتی هم عکس العمل نشون میدن. البته این عکس العمل بعضی وقتا با قرمزی و التهاب و جوش مشخص می شه اما در نصف بیماران هیچ گونه علامت قابل مشاهده ای در پوست وجود نداره اما مریض احساس سوزش می کنه.

لوازم آرایش مخصوص پوست حساس

داشتن پوست حساس می تونه بسیار آزاردهنده باشه. افراد دارای پوست حساس مجبورند لوازم آرایشی و بهداشتی مخصوص خود رو همیشه همراه داشته باشن. مثلا فرد دارای پوست حساس نمی تونه از صابون و موادشوینده مکانای عمومی یا داخل هتل استفاده کنه.

البته بیشتر شرکتای بنام قبل از ارائه یه محصول، آزمایشای مختلفی از نظر ایجاد حساسیت انجام میدن. ولی بعضی از افراد حتی به محصولایی که واسه پوستای حساس جفت و جور شده هم حساسیت نشون میدن. کسائی که دارای پوست حساس هستن باید در انتخاب محصولای آرایشی بهداشتی شون دقت کنن.

شکلای جور واجور پوست حساس مستعد به جوش

اگه شما دارای پوست حساسی هستین واسه کاهش مشکلات پوست تون لازمه در مرحله اول نوع پوست حساس خود رو مشخص کنین. پوست حساس به ۴ نوع جور واجور طبقه بندی می شه:

پوست حساس مستعد جوشبرخی از پوستای حساس استعداد جوش زدن بالایی دارن و بعد از به کار گیری بعضی از محصولای آرایشی و بهداشتی جوش می زنند.

خیلی از آدما که استعداد ایجاد جوش دارن دارای پوست چرب هستن اما بعضی با وجودداشتن پوست خشک هم بعد از مصرف شکلای جور واجور کرمای آرایشی و بهداشتی جوش میزنن. هر دوی این گروه ها باید در انتخاب اجناس آرایشی بهداشتی یا کرمای جور واجور دقت کنن. لازمه در اینجور مواردی از محصولایی استفاده شه که روی اونا عبارت «بدون چربی یا

oil free یا non comodogenِ» درج شده باشه. کسائی که پوستی مستعد جوش دارن معمولا منافذ پوستشون بازه و بیشتر جوشای زیرپوستی دارن.

پوست مستعد قرمزی یا روزاسه ای

بعضی از پوستای حساس مستعد قرمزی هستن. پوست یهو گرگرفته و قرمز می شه. این حالت به خصوص در سنین بالای ۳۰ سال شایعه. اول در شروع کار پوست به صورت دوره ای ملتهب و قرمز و گرگرفته می شه. گرگرفتگی و قرمزی با موارد زیر شدید شدن می شه:

۱) روبرو شدن با آفتاب

۲) تغییر یهویی درجه گرما (خارج شدن از خونه در فصل زمستون)

۳) استحمام

۴) اضطراب وهیجان

۵) مصرف غذاهای تند

۶) مصرف مشروبات الکلی

به مرورزمان در بعضی از بیماران قرمزی پایدار در صورت ایجاد می شه. این قرمزی بیشتر با احساس گرگرفتگی و گرما همراه س. لازمه این بیماران علاوه بر دوری از عوامل تشدیدکننده از ترکیبات ضدالتهاب استفاده کنن. ترکیبات ضدالتهاب هم درانواع جور واجور کرما و هم به شکل خوراکی در دسترسه. مثلا از جمله خوراکیای ضدالتهاب میشه به کپسول امگا ۳ اشاره کرد.

پوست حساس با احساس سوزش

بعضی بدون ایجاد هیچ گونه التهاب و قرمزی در صورت، احساس سوزش دارن. این احساس سوزش و خارش به خصوص بعد از مصرف بعضی از کرما شدید شدن می شه. هم اینکه احساس سوزش وخارش در روبرو شدن با عوامل محیطی مثل باد، گرما و سرما هم ایجاد می شه. بهتره این ادما از کرمایی که شامل اسیدلاکتیک هستن دوری کنن (اسیدسالیسیلیک- پروپیلن گلیکول- دی متیل سولفوکساید).

پوستای حساس مستعد آلرژی و اگزما

کسائی که دارای این نوع پوست حساس هستن زمینه آلرژی و اگزما دارن و معمولا بعد از مصرف بعضی از کرمای آرایشی و بهداشتی دچار اگزما وآلرژی می شن.

این حساسیت وآلرژی ممکنه به مواد نگهدارنده یا مواد معطرداخل کرم باشه. معمولا کسائی که دارای این پوست حساس هستن سابقه اگزما در دیگر نقاط بدنشون هم دارن.

این افراد بهتره از کرما یا محصولایی استفاده کنن که عبارت hypoallergenic روی اونا درج شده باشه البته ممکنه حتی کرمایی که این عبارت در اونا درج شده، ایجاد حساسیت کنن. لازمه بدونیم که بعضی از افراد ممکن ترکیب دو نوع پوست رو داشته باشن. مثلا ممکنه یه نفر هم پوست مستعد جوش و هم پوست مستعد قرمزی رو به صورت همزمان داشته باشه.

منبع : salamat.ir

جمع آوری: آلامتو

 

بهترین روشای کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

بازنشر زیبایی پوست سلامت پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *