پنج چیزی که والدین نباید نگران آنها باشند

Loving-family

این روزا پدر و مادرها چیزای زیادی واسه نگرانی دارن. هرچند مراقبت و رسیدگی به زندگی کودک و توجه به فعالیتا و عادات اون مهمه، اما توجه زیاد و مراقبت همیشگی بیشتر به ضرر کودکه تا به نفع اون. طبق تحقیقی از Brigham Young University,، روش مراقبت هلیکوپتری، که شامل حل مسائل، برطرف کردن مغایرتا، و اراده کردن واسه کودک می شه، منتهی به اعتماد بنفس ضعیف و رفتارای پرخطر در سالهای بعد می شه. واسه ساده کردن قوانین درخانه حاضرید؟ اینجا پنج موردی رو که دیگه لازم نیس زیاد نگرانشان باشین میاریم:

  1. بالا رفتن از درخت بلند حیاط پشتی

تحقیقات جدید در دانشگاه فلوریدای شمالی، پیشنهاد می کنن که بالارفتن از درخت می تونه حافظه فعال رو تقویت کنه؛ که موجب کارکرد بهتر در مدرسه و ورزش می شه. دانشگاه بریتیش کلمبیا هم قبل از این به نتیجه مشابهی رسیده بود: “بازیای خطرناک بیرون خونه” ، مانند بالا رفتن از درخت (با امنیت)، اثرات مثبت روی سلامتی و رشد اجتماعی بچه ها داره. به گفته محققان، این فعالیتا به کودکان اجازه میده درمورد احتمال خطر چیزایی یاد گرفته و محدودیتای خود رو بشناسن. نه این که شما باید به قصد سلامتی، کودک تون رو تشویق به خطر کردن کنین، اما کمی بازی ماجراجویانه و بی پروا در حیاط خونه می تونه در درازمدت به نفع شون باشه.

  1. طبیعت ناآرام بچه ها

اگه کودک شما گرفتار به مشکل کم توجهی- بیش فعالیه، اجازه بدین وول بخوره و جنب و جوش داشته باشه. تحقیقی که از راه دانشگاه کالیفرنیا انجام شده نشون میده کمی جنب و جوش بیشتر، به تمرکز بچه ها کمک کرده و کارکرد ادارک و شناخت رو بهتر می کنه. اگه نمی تونن ساکت بشینن، احتیاجی نیس نگران باشین.

  1. زیاد تلویزیون تماشا کردن

اخطار: تلویزیون می تونه یه برنامه آموزشی باشه. پژوهشی از دانشگاه مریلند فهمیده، وقتی که صرف تماشای برنامه Sesame Street می شده، به اندازه وقتی که تو یه کلاس پیش دبستانی سپری می شده، آموزند بوده، و بچه های سنین پیش دبستانی که شوهای تلویزیونی تماشا می کردن، کارکرد بهتری در مدرسه داشتن.( مجموعه برنامه های Sesame Street برنامه ای آموزشی و سرگرمی واسه کودکانه که محتویات آموزشی خود رو با کمک عروسکای زیاد برنامه به کودکان انتقال میده.)

براساس تحقیقات قبلی، اگه این شوهای تلویزیونی، اخلاقی بوده و با الگوهای مثبت ارائه شن، کمی وقت صرف کردن پای تلویزیون به اونا آسیبی نمیرسونه.

  1. جنگ و دعوا با آبجی و داداش

هرچند زندگی درفضای بدون جنگ و درگیری خونه، مطلوب و ایده آله اما پژوهشی از دانشگاه ایلینویز نشون داده بگومگو میان آبجی و برادرها، فوایدی واسه بچه ها و والدین داره. واسه بچه ها، حل و فصل کردن دعوا می تونه به یادگیری گفتگو و سازش کمک کنه. مادرها هم اگه به بچه ها در رفع اختلافات کمک کنن، بهتر می تونن هیجانات خودشون رو درموقعیتای استرس برانگیز مدیریت و کنترل کنن.

  1. نافرمانی همیشگی

بله، شما باید به کودک تون تابعیت از قوانین و احترام به بزرگ تر رو آموزش بدین، اما تحقیقی جدید که نتایجش در Developmental Psychology منتشر شده میگه، اگه با دید مثبت به قضیه نگاه کنیم، بچه های نافرمان، بعدا در زندگی به درآمدهای بالاتری دست پیدا می کنن. پس شاید از دستور شما سرپیچی کنن، اما روزی می رسه که از شما پشتیبانی کنن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

روانشناسی