پایان نامه نرم افزار و محتویات

ریموت دسکتاپ کانکشن قابلیتی است که مایکروسافت برای سیستم عامل های خود قرار داده تا از طریق آن بتوان به کامپیوتر از راه دور دسترسی پیدا کرد. از طریق این ویژگی می توانید از منزل به کامپیوتر محل کارتان مرتبط شوید و به تمام برنامه ها ، فایل ها و منابع موجود در شبکه محل کارتان ، دسترسی یابید. حتی می توانید محیط دسک تاپ سیستم محل کارتان را عینا در کامپیوتر راه دور اجرا نمائید.
Widget not in any sidebars

در واقع شیوه کار این برنامه به نحوی است که به محض برقراری ارتباط ، سیستم راه دور به طور اتوماتیک قفل می شود و مادامیکه به آن مرتبط هستید هیچ شخص دیگری نمی تواند به برنامه ها ، فایلها و سایر منابع آن دسترسی داشته باشد و هنگامیکه به محل کارتان بازگردید می توانید آن را با فشار دادن کلید های کنترل+آلت+دلیت از حالت قفل خارج نمائید.
از دیگر ویژگی های این برنامه امکان لاگین در یک زمان بر روی چند سیستم می باشد حتی در حالتی که دیگران نیز به آن سیستم لاگین کرده باشند و کاربر می تواند برنامه های آنها را به طور همزمان اجرا کند.
ما نیز از طریق این برنامه به طور کامل به یک سرور از راه دور متصل شدیم با این تفاوت که در مورد قبل به محیط سرور و محتویات داخل آن دسترسی نداشتیم و تنها با یک شبیه ساز کنسول کار می کردیم اما در این نرم افزار به طور کامل به همه ی محتویات سرور دسترسی خواهیم داشت. نمایی از این برنامه و اتصال آن به سرور را در شکل 3-3 می بینید.
شکل 3-3 نمایی از نرم افزار ریموت دسکتاپ کانکشن
و شکل 3-4 نمایی از محیط سروری است که عملیات پیاده سازی و تست وب سرورها درون آن انجام شده است.
شکل 3-4 نمایی از محیط سرور
3-4 نصب وب سرورها روی اوبونتو
قبل از توضیح مراحل کار بهتر است بدانید که ما بر روی 4 نوع سرور عمل پیاده سازی و تست را انجام دادیم که به ترتیب زیر می باشند: آپاچی، انجین ایکس، آپاچی+وارنیش و انجین ایکس+وارنیش.
حال به توضیح مراحل نصب تک تک این وب سرورها می پردازیم.
3-4-1 نصب آپاچی
برای ساخت یک وب سایت تحت وب سرور آپاچی لازم است علاوه بر نصب آپاچی، چند مورد دیگر نیز نصب شوند که به مجموعه ی این نرم افزارها لمپ می گویند. این عبارت خلاصه شده ی چند برنامه است: لینوکس ، آپاچی، مای اس کیو ال و پی اچ پی.
نصب قدم به قدم تک تک این نرم افزارها را توضیح می دهیم.
نصب آپاچی: مرحله ی اول نصب آپاچی است که برای این کار وارد ترمینال اوبونتو شده و دستور زیر را وارد می کنید.
Sudo apt-get install apache2
برای اطمینان از نصب آپاچی مرورگر را باز کرده و آدرس زیر را وارد می کنیم.
http://localhost
اگر تصویر آپاچی را مشاهده کردید یعنی نصب به درستی انجام شده است.
نصب مای اس کیو ال: برای نصب این پایگاه داده دستور زیر را در ترمینال وارد کنید تا مای اس کیو ال به همراه یک سری پکیج کمک کننده نصب شود.
Sudo apt-get install mysql-server libapache2-mod-auth-mysql php5-mysql
در طول نصب برای نام کاربری روت رمز عبور می خواهد که باید وارد کنید و آن را به خاطر بسپارید زیرا این اکانت همان اکانت مدیر کل پایگاه داده است.
نصب پی اچ پی 5: پی اچ پی یک زبان اسکریپتی بسیار قدرتمند می باشد که بر روی وب تمرکز کرده و در این زمینه نیز بسیار موفق است. با زبان پی اچ پی می توان اطلاعات را به صورت پویا درآورد و همچنین به پایگاه داده ی مای اس کیو ال متصل شد.
با وارد کردن دستور زیر در ترمینال، پی اچ پی به همراه پکیج های مورد نیاز نصب خواهد شد.
sudo apt-get install php5 libapache2-mod-php5 php5-mcrypt
حال آپاچی را دوباره راه اندازی کنید.