پایان نامه معرفی نرم افزار و تجارت الکترونیک

برنامه ای که بر روی وب اجرا می گردد.
برنامه ای که بر روی یک سرویس دهنده ی وب در شبکه اجرا و امکان سرویس دهی به چندین کاربر در هر لحظه را دارا است.
Widget not in any sidebars

یک برنامه ی نرم افزاری که از پروتکل اچ تی تی پی به عنوان هسته ی پروتکل ارتباطی خود به منظور توزیع و ارائه ی اطلاعات مبتنی بر وب و با فرمت اچ تی ام ال استفاده و آنان را برای کاربران ارسال خواهد کرد.
2-4-1 معماری و وضعیت اجرای نرم افزارهای تحت وب
برنامه های تحت وب (مشتمل بر اکثر سیستم های تجارت الکترونیک) دارای معماری کلی متشکل از:
سمت سرور: پایگاه داده، برنامه اجرایی، وب سرور
سمت کاربر: مرورگر، کش، کوکی و …
می باشند.
بر همین اساس اختصارا به بررسی انواع وضعیت اجرای برنامه های تحت وب می پردازیم.
وب ایستا : زمانی که تیم. برنرز لی در سال 1990 اولین پیشنهاد خود در رابطه با وب را ارائه کرد، ایده کار بسیار ساده بود : ایجاد یک شبکه از اطلاعات متصل شده به یکدیگر با استفاده از ابرمتن ها و یو آر ال ها. وب در آغاز به عنوان یک رسانه اشتراک اطلاعات مطرح گردید تا از طریق آن دانشمندان و محققین بتوانند دانش و اطلاعات را بین خود به اشتراک گذاشته و نتایج تحقیقات را با یکدیگر مبادله نمایند. ارائه دهند گان با استفاده از یک استاندارد مستند سازی، اطلاعات خود را تهیه و آنها را به مخاطبان خود ارائه می کردند. در آغاز برای استاندارد مستند سازی از ابزاری که در آن زمان خود هنوز استاندارد نشده بود استفاده می گردید. اچ تی ام ال، ابزاری است که با بکارگیری مجموعه ای از تگ ها، استاندارد لازم جهت نمایش یک مستند در نرم افزارهای نمایش دهنده ( مرورگرها ) را فراهم می نماید. نرم افزارهای نمایش دهنده، مجهز به مفسرهائی جهت تفسیر تگ ها و نمایش اطلاعات موجود در مستند بر اساس تعاریف از قبل تعریف شده شدند. در آن زمان که به سال های ابتدائی دهه 90 میلادی برمی گردد، چیزی با نام برنامه های وب وجود نداشت و وب به عنوان رسانه ای جهت اشتراک و مبادله اطلاعات مطرح بود. تمامی تعاملات در عرصه وب محدود به درخواست یک مستند توسط سرویس گیرنده و ارسال آن توسط سرویس دهنده بود.
وب پویا با تمرکز بر روی پردازش های سمت سرویس گیرنده : در ادامه، نیاز به انجام برخی پردازش های اولیه مطرح گردید. با توجه به این که اینترنت از یک بستر سرویس گیرنده و سرویس دهنده به منظور دریافت درخواست کاربر و پاسخ به آن استفاده می کرد، طراحان و پیاده کنندگان برای تحقق پردازش ها بر روی دو گزینه متمرکز شدند : انجام پردازش ها در سمت سرویس گیرنده و یا سمت سرویس دهنده. در آغاز، برای انجام پردازش ها بر روی سرویس گیرنده متمرکز شدند. با این هدف که بتوان پردازش های مورد نیاز را ( با حوزه ای که در آن زمان تعریف شده بود )، در سمت سرویس گیرنده انجام داد. برای تحقق خواسته فوق لازم بود که بستر و ابزارهای لازم در بطن مرورگر ها ایجاد گردد. ظهور فناورهائی نظیر اچ تی ام ال- دام، جاوااسکریپت، سی اس اس و دی اچ تی ام ال از جمله مهم ترین تلاش های انجام گرفته در آن زمان برای تحقق پردازش ها در سمت سرویس گیرنده بود. برای آشنائی بیشتر با تلاش های انجام گرفته در آن زمان بد نیست مروری سریع داشته باشیم به آنچه طی سالیان گذشته در عرصه وب اتفاق افتاده است.
2-5 خلاصه فصل
در این فصل، به تعریف کلی درمورد وب سرور پرداختیم و انواع متفاوت آن را از طریق شکل نشان دادیم که با ویژگی ها و قابلیت های متفاوت سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. دو نوع بارز و مهم سرورهای لینوکسی، آپاچی و انجین ایکس را توضیح دادیم. سپس به معرفی نرم افزار تسریع وب وارنیش پرداختیم و ویژگی ها، عملکرد و معماری آن را به صورت کامل شرح دادیم. درمورد اینکه اکثر افراد برای کار با سرورها و سرعت بخشیدن به آن ها اشتباه می کنند و کارشان غلط است بحث کردیم و در نهایت توضیح مختصری درمورد نرم افزارهای مبتنی بر وب و معماری آن ها دادیم.
فصل سوم:
روش تحقیق
3-1 مقدمه
فصل اول و دوم در حقیقت مقدمات تحقیق را بررسی کردند اما در این فصل وارد مراحل عملی کار می شویم. اولین نکته برای کار با سرورهای لینوکسی، آشنایی با محیط سیستم عامل اوبونتو(توزیعی از لینوکس که ما برای کار آن را انتخاب کردیم) و کار با دستورات خط فرمان آن است. برای آشنایی کامل با این دستورات می توان از لیست کلی دستورات خط فرمان در لینوکس کمک گرفت و با مطالعه ی آن به آرامی با محیط خط فرمان و دستورات آن آشنا شد. پس از حل مساله ی اساسی و ابتدایی آشنایی با اوبونتو، می بایست به آرامی با تک تک سرورهایی که می خواهیم روی اوبونتوی خود نصب و راه اندازی کنیم آشنا شویم. در فصل قبل به صورت تئوری با مفاهیم سرورهای مورد نظر آشنا شدیم اما برای ورود به مرحله ی پیاده سازی و نصب نیاز به تحقیقات م مطالعات بیشتری در این زمینه است.
در این فصل پس از آشنایی با لینوکس و توزیع مهم و معروف آن اوبونتو، به توضیح نرم افزارهای لازم برای اتصال به سرور از راه دور می پردازیم. سپس نحوه ی نصب هریک از سرورهای موردنیاز اعم از سرورهای ترکیبی و غیر ترکیبی را به صورت کامل با تکه کدها و اشکال شرح می دهیم. و درنهایت به توضیح سیستم های مدیریت محتوا پرداخته و نمونه های مهم آن را که برای پیاده سازی استفاده کرده ایم شرح می دهیم.
3-2 آشنایی با لینوکس
لینوکس به هسته ی سیستم‌عامل‌های شبه یونیکس می‌گویند که که در سال ۱۹۹۱ توسط لینوس تروالدز توسعه یافت. برخی ب
ه سیستم عامل‌هایی که از هسته ی لینوکس استفاده می‌کنند (به این خاطر که نام لینوکس به طور گسترده در رسانه‌ها استفاده می‌شود و نامی رایج تر است) نیز لینوکس می‌گویند (در این مقاله هم منظور از لینوکس، سیستم عامل‌هایی است که از هسته ی لینوکس استفاده می‌کنند).
لینوکس قابل نصب بر روی انواع سخت‌افزارهاست، از ساعت لینوکس، تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، مسیریاب‌ها، و کنسول‌های بازی گرفته تارایانه‌های رومیزی، رایانه‌های بزرگ و ابررایانه‌ها.
به مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای بنا شده بر اجزای گفته شده توزیع لینوکس می‌گویند که به طور معمول شامل ابزارهای گسترش نرم‌افزار، پایگاه‌های داده، سرویس دهنده‌های وب مثل آپاچی، محیط‌ های رومیزی مانند گنوم و کی‌دی‌ای و اکس‌اف‌ سی‌ای و مجموعه‌های اداری مانند اُپن آفیس هستند.
در ابتدا لینوکس برای استفاده ی ریزپردازنده‌ها با معماری ۸۰۳۸۶ اینتل طراحی شده بود: اما امروزه انواع گوناگون معماری‌ها را پشتیبانی می‌کند و در انواع و اقسام وسایل از کامپیوترهای شخصی گرفته تا ابررایانه‌ها و تلفن‌های همراه به کار می‌رود. این سیستم‌عامل که در ابتدا بیشتر توسط افراد مشتاق گسترش پیدا می‌کرد و به کار گرفته می‌شد، توانسته است پشتیبانی شرکت‌های سرشناسی چون آی‌بی‌ام و هیولت-پاکارد را به دست آورد و با بسیاری از نسخه‌های خصوصی یونیکس رقابت کند. طرفداران لینوکس و بسیاری از تحلیل‌گران این موفقیت را ناشی از استقلال از فروشنده، کم‌هزینه بودن پیاده‌سازی، سرعت بالا، امنیت و قابلیت اطمینان آن می‌دانند]21 [.
3-2-1 آشنایی با توزیع اوبونتو
اوبونتو یک توزیع گنو/لینوکس است که بر مبنای توزیع دبیان پایه‌گذاری شده‌است، اما با آن تفاوت دارد. نام اوبونتو از یکی از مفاهیم آفریقای جنوبی به معنی “انسانیت نسبت به دیگران ” گرفته شده‌است.