پایان نامه فعالیت های اقتصادی و فعالیت های ورزشی


Widget not in any sidebars

2-2-2 تاریخچه والیبال در جهان:
والیـبال در سال 1895 میلادی مطابق با سال 1274 هجری شمسی، توسط ویلیام جی مورگان مدیر تربیت بدنی کالج Y.M.C.A در هولیک ایالت ماساچوست آمریکا ابداع شد. در ابتدا مینتونت نام داشت. مورگان پس از این که دوستش، جیمز نایسمیت، در سال 1891میلادی ورزش بسکتبال را درهمان کالج ابداع کرد، با تلفیق ورزش هایی همچون بسکتبال و تنیس، شالوده ورزشی نو و مفرح را برای دانشجویان خود ریخت که بازی آن با توپی شبیه به توپ بسکتبال از روی توری مثل تور تنیس انجام می گرفت. به همین منظور مورگان با استفاده از تور تنیس روی چمن که به دو طرف دیوار سالن ورزش بسته می شد و با استفاده از توئی توپ بسکتبال که به دلیل سبکی وزن به دست ها آسیب نمی رساند، بازی را شروع کرد و همین شروع کافی بود تا این ورزش به سرعت از یک کالج به کالج دیگر و از شهری به شهر دیگر معرفی و منتقل شود. به خاطر نحوه این بازی، پیشنهاد داده شد که این ورزش از مینتونت به والیبال تغییر نام پیدا کند. چراکه حرکت و نمود اصلی این بازی در رد و بدل شدن توپ از روی تور است. مورگان هم این پیشنهاد را پذیرفت و به این ترتیب ورزش ابداعی اش والیبال شد. با اینکه والیبال در آغاز ورزشی سالنی بود و در محل های سرپوشیده انجام می شــد، ولی کم کم توسط خود مردم به زمین هــای روبـــاز کشـیده شد و به شکل یکی از سرگرمی های محبوب تابستانی در پارک ها و ساحل ها درآمد (وب سایت رسمی فدراسیون والیبال ایران).
تاسیس فدراسیون جهانی
مذاکرات میان سه کشور فرانسه، چکسلواکی و لهستان به تشکیل کنـگره ای ویــژه بــرای تــاسـیـس اتحادیه بین المللی والیبال انجامید و ســرانـجـام در آوریل سال 1947میلادی، این کنگره با حضور نمایندگان چهارده کشور جهان در پاریس برگزار شد و شرکت کننگان در آن به تاسیس فـدراسـیـون بـیـن الـمـلـلـی والیبال (FIVB) در پاریس و به ریاست پل لیبود از کشــور فرانسه رای دادند. در سال های بعد، سیل درخواست عضویت از کشورهای مختلف بود که به این فدراسیون بین المللی می رسید و چنین شد که FIVB که با چهارده کشور عضو کار خود را آغاز کرد، در عرض کمتر از شصت سال تعداد اعضای خود را به 220 عضو رساند.
ورود به المپیک
جایگاه و اهمیت بین المللی والیبال در همان ابتدای جهانی شدنش به قدری انکار ناپذیر بود که دیری نگذشت تا برگزارکنندگان بازی های المپیک والیبال را به عنوان یکی از ورزش های المپیکی معرفی کنند. مسابقات والیبال در رده های مردان و زنان از سال 1964 (المپیک توکیو) رسماً به برنامه بازی های الــمـپـیــک اضافه شد و تاکنون یازده دوره از این حضور گذشته و استقبال از آن در هر دوره نسبت به قبل بیشتر شده است. تا جایی که بنابر اعلام رسمی کمیته بین المللی المپیک، والیبال بیشترین بیننده تلویزیونی (بالغ بر یک و نیم میلیارد نفر) در سطح جهان را در بازی های آتن (2004) و پکن (2008) به خود جلب کرده است.
والیبال نوین
اما در کنگره بین المللی والیبال که در سال 1984در شهر لس آنجلس برگزار شد، دکتر روبن آکوستا، وزیر پیشین نفت مکزیک، به ریاســت FIVB انتخاب شد. با روی کار آمدن روبن آکوستا والیبال جان تازه ای گرفت. چرا که او با درایتی که در بازار سرمایه جهانی و فعالیت های اقتصادی داشت، از طرفی به انجام امور زیربنایی در جذب سرمایه پرداخت و از طرف دیگر با بهره گرفتن از نقطه نظرات خبرگان، والیبال نوین را پایه ریزی کرد. او مقر فدراسیون بین المللی والیبال را از پاریس به لوزان سوئیس منتقل کرد و ساختار FIVB را به شکلی که امروز نیز به همان صورت اداره می شود، تشکیل داد (وب سایت رسمی فدراسیون والیبال ایران).
2-2-3 تاریخچه والیبال در ایران
والیـــبال اواخر ســــال 1299 هجری شــمــسی توســــط میرمهدی ورزنده، استاد بزرگ ورزش، بــه ایـران آورده و تعلیم آن از دارالمعلمین ورزش آغــاز شد.
بازی والیبال در ایران در ابتدای امر دارای قواعد خاصی نبود و به شــکــل های مختــلفی انجام می شد. فنون و تاکتیک های والیبال نیز مانند قوانین آن پایه و اساس اصولی نداشت و هر بازیکن به ابتکار شخصی و اختصاصی خود که اکثراٌ با مشت زدن یا سمبه زدن همراه بود با تــوپ بازی می کرد.
در سال 1302 شمسی با استفاده از تــرجــمـه مجلات خارجی قوانینی که در آن زمان در کشورهای دیگر اجرا می شد، در ایران نیز رایج شد.
2-2-4 تاریخچه والیبال در ارومیه
بی خود نیست که در عالم ورزش، ارومیه را پایتخت والیبال آسیا معرفی می کنند، همانطور که آبادان را با فوتبال و مازندران را با کشتی می‌شناسند، ارومیه با والیبال شناخته می‌شود. تاریخ ورود والیبال به ارومیه به ورود مبلغان مذهبی به ارومیه برمی‌گردد. مردم شهر که از سال ۱۲۹۵میلادی با بازی مبلغان امریکایی در حیاط سفارت امریکا با این ورزش آشنا شده بودند، ورزش‌های سنتی را رها نموده و به والیبال روی آوردند. ارومیه از دهه ۴۰ در والیبال وارد تیم‌داری شد و هم‌اکنون از ارومیه با عنوانی چون قطب والیبال ایران یاد می‌کنند.
ارومیه شهر والیبال است و عشق والیبال کمتر محله ای را در ارومیه می توان یافت که تور و میدان والیبال نداشته باشد. حتی در برخی از این میادین آسفالت و خاکی که چندین تور بصورت موازی در کنار هم قرار دارد، به اندازه تمامی استادیوم های لیگ برتر والیبال ایران در دیگر شهر ها تماشاگر حاضر می شود. به قول یداللـه کارگر پیشه مرد نام آشنای والیبال ارومیه: «والیبال، اورمو ـ آذربایجانین قانیندادیر»
زمین های والیبال باخچا باشی، آپادانا، شاهرخ آباد، آغداش و خزران دروازاسی نمونه ای از میادین والیبال این شهر می باشد. روستاهای ارومیه نیز از این امر مستثنی نیست. به گفته یداللـه کارگر پیشه، تنها در بخش نازلی چای ارومیه 77 تیم والیبال وجود دارد. شکوه و عظمت والیبال ارومیه را به راحتی می توان در زمینهای خرمن روستاهای نظیر لَلـه لی الیاس آباد و گجین و … دید. روستاهایی که در صورت استعدادیابی هر یک پتانسیل ارائه تیم در بالاترین سطوح والیبال کشوری را دارد ( ارجمندی 1391).
2-3 توسعه ورزش
مفهوم توسعه، حرکتی در جهت وضعیتی بهتر است که هیچ گاه پایان نمی پذیرد؛ زیرا در هر نقطه شرایطی برای بهتر شدن وجود دارد. توسعه در ورزش نیز شبیه دیگر زمینه ها در محورهای مختلفی صورت می گیرد. توسعه کشورها، محورهایی چون کشاورزی، صنعت، اقتصاد یا حتی ورزش موردتوجه قرار می گیرند. در سند طرح جامع توسعه ورزشی کشور، محورهای مختلفی از جمله: مؤلفه های ورزشی، منابع مالی، نیروی انسانی، فرهنگ، علم ورزشی و تاسیسات و تجهیزات ورزشی در نظر گرفته شده است (یمینی و همکاران، 1392 ).
توسعه به ‌عنوان فرایندی چند بعدی، که همه‌ی ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را پوشش می‌دهد، نشان دهنده‌ی یک حالت است؛ یعنی شرایطی که جامعه به‌طور کیفی از امکانات کمّی خویش، در جهت آرمانی که برای خودش قائل است، به‌طور همه جانبه استفاده می‌کند. مایکل تودارو در بیان ذو ابعاد بودن توسعه، این پدیده را جریانی چند بعدی می‌داند.
مدلهای توسعه ورزش بیشترین میزان گرایش به سیستم ورزش را در مرحله‌ی آموزشی و همگانی تشکیل می‌دهند و آنان هدف جذب حداکثر افراد جامعه به سوی ورزش و گرایش به فعالیت های ورزشی را دنبال کرده اند و از این طریق مراحل رشد و مهارت و توسعه ورزش صورت گرفته است و در نهایت ورزشکاران خاص پرورش می یابند. این مدل ها رابطه عمیق جامعه و گرایش به ورزش را با بخش های قهرمانی و حرفه ای مشخص می کند.
2-3-1 نظام جامع توسعه تربیت بدنی و ورزش کشور
امروزه فراگیر شدن ورزش به عنوان ابزاری برای توسعه در ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی،فرهنگی و … مطرح است. لزوم تبیین عوامل مؤثر در رشد و توسعه‌ی این ابزار می تواند در نیل به اهداف و سیاست های استراتژیک کشور مؤثر واقع شود. علاوه بر آن، در کشور ما به دلیل جوان بودن ساختار جمعیتی و تأثیر آن در نشاط و سلامت عمومی، ورزش اهمیتی دوچندان یافته است. افزایش میزان علاقه ی مردم به ورزش و پرداختن جدی تر و تخصصی تر به آن، به نوبه ی خود موجب رواج انواع مسابقات ورزشی در داخل کشورها و متعاقب آن، دیدارهای بین المللی شده و این امر به گسترش هر چه بیشتر این گونه رقابت های سالم بین ملت ها انجامیده است. امروزه ملل پیشرفته نقش تربیتی ورزش و همچنین تأثیرات شگرف آن را در سالم سازی جامعه، بهره‌وری، وفاق ملی وهمچنین گذران سالم اوقات فراغت مردم، نقشی اساسی و انکارناپذیرتلقی نموده و در وجه فراملی نیز از آن به عنوان ابزاری برای برقراری بهترین نوع ارتباط بین جوامع انسانی بهره می گیرند.