پایان نامه سیستم مدیریت محتوا و موتورهای جستجو

هزینه‌ی پایین: بعضی سیستم‌های مدیریت محتوا رایگان هستند، مانند دروپال، تایپو3، جوملا و ووردپرس. بعضی‌های دیگر ممکن است با توجه به هزینه‌ی اشتراک مقرون به صرفه باشند. اگرچه ممکن است هزینه‌ی اشتراک گران باشد، متحمل نشدن هزینه‌ی استخدام تمام‌وقت توسعه‌دهندگان می‌تواند هزینه‌ی کل را کاهش دهد. همچنین می‌توان بر اساس نیاز، برای بسیاری از سیستم‌های مدیریت محتوا نرم‌افزار خریداری کرد.
Widget not in any sidebars

سفارشی‌سازی آسان: یک طرح عمومی که ایجاد می‌شود، صفحه‌هایی می‌سازد که زمینه و طراحی مشابهی دارند، کد زیادی وجود ندارد. بسیاری ابزارهای سیستم مدیریت محتوا از سیستم کشیدن و رها کردن آژاکس برای طراحی حالت‌های خود استفاده می‌کنند، که این امر ایجاد نرم‌افزارهای نهایی سفارشی را برای کاربران مبتدی آسان می‌کند.
کاربرد آسان: سیستم‌های مدیریت محتوا برای افرادی با ذهن غیرفنی طراحی شده‌اند. سادگی در طراحی رابط کاربری مدیریت، به مدیران محتوای سایت و دیگر کاربران اجازه می‌دهد محتوا را بدون آموختن کدنویسی یا جنبه‌های فنی نگهداری سیستم، به روز رسانی کنند.
مدیریت گردش‌کار: سیستم‌های مدیریت محتوا امکان کنترل اینکه محتوا چگونه، چه وقت و توسط چه کسانی منتشر شود، فراهم می‌کنند. بعضی نیز به مدیران اجازه می‌دهند قوانینی برای مدیریت گردش‌کار وضع کنند که از طریق مجموعه‌ای از گام‌های موردنیاز برای هر کدام از وظایف، مدیران محتوا را راهنمایی می‌کند.
3-5-4 معایب سیستم های مدیریت محتوا
هزینه‌ی پیاده‌سازی: پیاده‌سازی در مقیاس بزرگتر ممکن است نیاز به آموزش، برنامه‌ریزی و گواهی‌نامه‌هایی داشته باشد. ممکن است سی ام اس های خاص نیاز به نصب سخت‌افزار داشته باشند. تعهد استفاده از نرم‌افزار نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری است. تعهد برای آموزش، توسعه و نگهداری هزینه‌هایی هستند که بر سیستم‌های سازمانی تحمیل خواهند شد.
هزینه‌ی نگهداری: گاهی اوقات ممکن است نگهداری از سیستم‌های مدیریت محتوا نیازمند به روزرسانی مجوز، ارتقا و نگهداری سخت‌افزاری باشد.
مسائل مربوط به رکود: سیستم‌های مدیریت محتوای بزرگتر ممکن است در شرایطی، رکود را تجربه کنند: 1. اگر زیرساخت‌های سخت‌افزاری به روز نباشند، 2. اگر پایگاه‌های داده به درستی به کارگیری نشوند، 3. اگر فایل‌های وب کش (که باید هر وقت داده‌ها بارگذاری مجدد می‌شوند، به روز رسانی شود) به سرعت رشد کند. مسائل مربوط به بارگذاری متعادل ممکن است ذخیره‌ی این فایل‌ها را مختل کند.
ادغام ابزارها: آدرسهای اینترنتی تولید شده توسط بسیاری از سی ام اس ها به اندازه‌ی کافی برای صفحات ایستا و دیگر ابزارهای وب، باثبات نیستند که بتوان به آنها اعتماد کرد، چون به صورت پویا توسط پارامترهای داخلی و منابع اطلاعاتی تولید می‌شوند، به خصوص در موتورهای جستجو.
3-5-5 مهم ترین سیستم های مدیریت محتوای وب
بعضی سیستم‌های مدیریت محتوای مشهور به شرح زیر هستند:
نرم افزار ووردپرس: محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا است، که به عنوان یک سی ام اس وبلاگ‌نویسی شروع به کار کرد، اما بعداً به یک سی ام اس بالغ تبدیل شد. این نرم افزار تمرکز خود را بر روی استانداردهای وب و زیبایی های ظاهری وب و تکامل پذیری گسترده گذاشته است. این سی ام اس به صورت رایگان ارائه می گردد و به زبان پی اچ پی طراحی شده و از پایگاه داده ی مای اس کیو ال برای ذخیره اطلاعات خود استفاده می نماید.
یکی از کاربردهای بزرگ این نرم افزار را می توان به ساخت وب سایت هایی با ماهیت خبرگزاری و وبلاگ دانست.
شکل 3-7 نمایی از وب سایت این نرم افزار است.
شکل 3-7 نمایی از سایت ووردپرس
برای نصب این نرم افزار روی هر نوع وب سروری می بایست ابتدا فایل فشرده ی آن را دانلود کرده و درون فایل ریشه ی آن وب سرور از حالت فشرده خارج کنید. سپس درون مرورگر خود آدرس آن فایل را به صورت زیر قرار داده و مراحل نصب را به صورت تصویری و کاملا واضح انجام دهید و سایت به آسانی نصب خواهد شد.
http://localhost/wordpress
نرم افزار جوملا: متداول‌ترین سیستم مدیریت محتوا برای ساختن سایت‌هایی با امکانات گسترده است که می‌تواند برای ایجاد و ویرایش آسان صفحات وب به کار رود، اما از ووردپرس پیچیده‌تر است. این نرم افزار برنده ی دوره های متوالی جایزه ی بهترین نرم افزار مدیریت محتوا می باشد و امکان ساخت یک وب سایت قدرتمند با هر نوع قابلیتی را ارائه می دهد. جوملا به زبان پی اچ پی طراحی شده و از پایگاه داده ی مای اس کیو ال برای ذخیره ی اطلاعات خود استفاده می کند.
شکل3-8 نمایی از وب سایت این نرم افزار است.
شکل 3-8 نمایی از سایت جوملا
برای نصب این نرم افزار روی هر نوع وب سروری می بایست ابتدا فایل فشرده ی آن را دانلود کرده و درون فایل ریشه ی آن وب سرور از حالت فشرده خارج کنید. سپس درون مرورگر خود آدرس آن فایل را مطابق آدرس زیر قرار داده و مراحل نصب را به صورت تصویری و کاملا واضح انجام دهید و سایت به آسانی نصب خواهد شد.
http://localhost/joomla
نرم افزار دروپال: سومین سی ام اس پرکاربرد است که قبل از ووردپرس و جوملا ایجاد شده است. یادگیری و فهمیدن آن از دو سی ام اس قبلی سخت‌تر، اما از آنها ایمن‌تر است. این نرم افزار می تواند مورد استفاده ی زیادی از وب سایت های کوچک شخصی تا وب سایت های بزرگ و سازمانی باشد. قابل ذکر است که طبق آخرین آمار موجود 1.5% کل وب سایت های دنیا با نرم افزار دروپال طراحی شده است. یکی از سایت های معروف دنیا که توسط این نرم افزار طراحی شده است، وب سایت رسمی کاخ سفید آمریکا می باشد.
شکل 3-9 نمایی از وب سایت این نرم افزار است.
شکل 3-9 نمایی از سایت دروپال

Share this post

Post navigation

You might be interested in...