پایان نامه سیستم مدیریت محتوا و سیستم مدیریت


Widget not in any sidebars
به دلیل اهمیت سرعت در دنیای امروز، توسعه دهندگان به این فکر افتادند که برای تسریع در وب سرورها چه باید بکنند و چه برنامه ای داشته باشند. وارنیش نرم افزار تسریع در وبی است که حاصل تلاش و تمرکز و فکر توسعه دهندگان در سال های اخیر است.
وارنیش یک شتاب دهنده ی اچ تی تی پی است که برای وب سایت های داینامیک با محتوای سنگین طراحی شده است. برخلاف تسریع دهنده های وب دیگر نظیر اسکویید که به عنوان کش سمت کلاینت عمل می کند، یا آپاچی و انجین ایکس که سرورهای مقدماتی هستند، وارنیش به عنوان یک شتاب دهنده ی اچ تی تی پی طراحی شده است. برخلاف دیگر سرورهای پروکسی که اغلب اف تی پی، اس ام تی پی و دیگر پروتکل های شبکه را پشتیبانی می کنند، وارنیش به صورت اختصاصی روی اچ تی تی پی متمرکز شده است.
با پیاده سازی وب سرورهای آپاچی و انجین ایکس و ترکیب آن دو با وارنیش، تلاش کردیم به مقایسه ی آن ها بپردازیم و با گرفتن تست سرعت برای هر وب سایت با هر سیستم مدیریت محتوا، هم سرعت وب سرورها را مقایسه کنیم و هم سرعت سیستم های مدیریت محتوا را بسنجیم. در ادامه نتایج مربوط به عملیات پیاده سازی و تست وب سرورها آورده شده است.
5-3 نتیجه گیری
در این پژوهش 4 وب سرور مختلف از قبیل آپاچی، آپاچی+وارنیش، انجین ایکس، انجین ایکس+وارنیش پیاده سازی و تست شده اند. برای عملیات تست از 3 سایت مختلف کمک گرفتیم تا نتایج دقیق تر و به واقعیت نزدیک تر باشند. هر وب سروری با 6 سایت و سیستم مدیریت محتوا تست شده است که جوملا، دروپال، ووردپرس، لایونس،کار و رایتل نام دارند. همچنین هر عمل تست، به تعداد 5 بار تکرار شده و میانگین گرفته شده است تا اگر نتیجه ای به خاطر خطا در اینترنت دور از واقعیت بود دفعات بعد جبران شود.
نتایج حاصل از تست روی 3 سایت مختلف در 3 جدول تنظیم شده است که هر جدول مربوط به یک سایت است. برای انجام عمل مقایسه از داده های هر سه جدول میانگین گرفتیم تا بتوانیم نهایتا نتیجه ی درستی برای تست های خود بیابیم.
اولین مقایسه مربوط به وب سایت ها یا به عبارتی سیستم های مدیریت محتواست که می خواهیم بین 6 وب سایت مذکور سریع ترین آن ها را پیدا کنیم. جدول 5-1 نتایج به دست آمده و میانگین 3 جدول گفته شده است که برای این مقایسه محاسبه کردیم.
جدول 5-1 میانگین تست سرعت بارگذاری برای مقایسه وب سایت ها
مقایسه وب سایت ها
آپاچی
انجین ایکس
آپاچی+وارنیش
انجین ایکس+وارنیش
جوملا
7.7629
11.1706
6.2422
14.1684
دروپال
3.4148
4.6937
3.4656
5.0917
ووردپرس
3.1148