پایان نامه روستای چمن‌زمین و روستای چمن زمین

3-2-1-6-روستای چمن‌زمین
روستای چمن زمین یکی از روستاهای ییلاقی و دارای چشمه‌های متنوع و گوارا و باغات و مراتع سرسبز و رودخانه‌ای جاری و زلال است. این روستا در ۳۰ کیلومتری شهر خواجه و در فاصله‌ی 50 کیلومتری شهر تبریز قرار دارد. چمن‌زمین یکی از خوش آب و هواترین و پرآب‌ترین روستاهای شهرستان هریس است که حدود 157 نفر جمعیت دارد. این روستا در بالای ارتفاعات موسوم به چمن‌زمین قرارگرفته و در زیر پای آن و درست در ته دره، رودخانه‌ای دائمی جاری است که از مشگ عنبر ورزقان سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه با پشت سرگذاشتن روستاهای قشلاق بالا و قشلاق پایین از زیر پای چمن‌زمین عبور کرده و پس از پشت سر گذاشتن تنگه محمودآباد و روستایی به همین نام، باغ‌ها وکشتزارهای روستای نهند را سیراب می‌کند و وارد سد نهند می‌شود. چمن‌زارها و گلزارهای این مسیر زیبایی شگفت‌انگیزی دارند. عسل محصول عمده روستای چمن‌زمین است . باغ‌های میوه و درختان جنگلی حد فاصل قشلاق بالا تا چمن‌زمین مجموعه‌ای پررمز و راز و خیال‌انگیز رابه وجود آورده‌اند.
3-2-1-7-آبشارهای هریس
Widget not in any sidebars

آبشار شیرلان
آبشارشیرلان در حاشیه شمال‌شرقی روستای شیران‌کندی در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا واقع شده‌است. ارتفاع آبشار در حدود 10 متر است. چشمه‌های بسیار فراوانی از دل کوه بیرون زده و آب آنها در امتداد دره‌ها به همدیگر پیوسته و رودهای کوچکی تشکیل می‌دهند که تعدادی از این رودها به همدیگر پیوسته و در میان دره شیران یا شیران دره‌سی در ادامه مسیر و در بالادست روستا آبشار زیبایی را به وجود آورده‌اند.

تصویر(3-6): آبشار شیرلان
آبشار دربند گوراوان
یکی از مناظر شهرستان هریس دربند روستای گوراوان و آبشار آن است. این تفرجگاه که درفاصله‌ی 5 کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد، همواره عاشقان طبیعت را شیفته خود می‌سازد. آب این آبشار از چشمه‌های ارتفاعات اطراف قوشاداغ و تپه‌های اطراف که در فصل بهار برفی است سرچشمه می‌گیرد. این آبشار با وجود ارتفاع کم زیبایی چشمگیری دارد.
تصویر(3-7): آبشار دربند گوراوان
آبشار ساپلاغ
آبشار ساپلاغ از مشهورترین آبشارهای این شهرستان در بین مردم این منطقه و حتی گردشگران می‌باشد که در منطقه‌ی گردشگری ساپلاغ قرار دارد و سالانه گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند. آب این آبشار از چشمه‌های اطراف و ذوب برف‌های کوه ساپلاغ سرچشمه می‌گیرد.
تصویر(3-8): آبشار ساپلاغ هریس
آبشار میس‌دی‌قالاسی
این آبشار در روستای اسماعیل‌کندی که یکی از روستاهای دارای سکونت فصلی در دهستان خانمرود بخش مرکزی است، قرار دارد. این آبشار در کنار قلعه‌ی حوض‌لی قرار دارد و از چشمه‌های بالادست خود سرچشمه می‌گیرد.
آبشار ساری‌بره
آبشاری است که در منتهی‌الیه دره‌ی ساری‌بره مشرف به شهر هریس قرار دارد. اطراف این آبشار پوشیده از خزه گیاهان آبزی است که به چشم می‌خورد و مناظر دل انگیزی را پدید آورده است. منشأ اصلی این آبشار، چشمه‌ی گوارا و دلنواز جاجیخ‌لی است و چشمه‌های معروف به قبله‌گوزه‌لر نیز در نزدیکی آن قرار دارند.
آبشار دهنه‌دره‌سی
این آبشار در روستای چمن‌زمین قرار دارد. آبشار دهنه‌دره‌سی میعادگاه بسیاری از مسافران و گردشگران است و اهالی روستای چمن‌زمین حتی آب آشامیدنی خود را از همین جا تأمین می‌کنند و آبیاری باغ ها و کشتزارهای بالادست نیز از این منبع تأمین می‌شود.
3-2-1-8-چشمه‌های شهرستان
چشمه اکوزداغی
چشمه اکوزداغی با مناظر بکر و طبیعی اطراف آن یکی از مناطق مهم گردشگری شهرستان بوده که هر ساله افراد زیادی برای بهره‌مندی از آب گوارای آن که گفته می‌شود سبکترین آب استان بوده و برای بیماران کلیوی بسیار مفید می‌باشد، به این منطقه سفر می‌کنند و از نعمت خدادادی آن استفاده می‌کنند.

تصویر(3-9): چشمه اکوزداغی
چشمه سوقالخان
سوقالخان نام یکی از چشمه‌های واقع شده در دل کوه ساپلاغ است. آب آن بسیار خنک و سبک و دارای خواص درمانی می باشد. از این جهت که به نظر می‌رسد آب این چشمه پس از خروج به سمت بالا روان می شود، آن را سوقالخان نامیده‌اند.