پایان نامه تیپ های شخصیتی:عوارض اضافه وزن

عوارض ناشي از اضافه وزن

مهار وزن و پيش گيري از چاقي ، اولين گام در کاستن از خطر گرفتاري در چنگال بيماري هاي مزمن غير واگير مانند ديابت نوع 2 ، فشار خون بالا ، بيماري هاي قلبي ـ عروقي و برخي از انواع سرطان ها مانند سرطان رحم در زنان و پروستات در مردان است . اضافه وزن همچنين مي تواند آثار زيان آوري روي اسکلت و مفاصل به ويژه زانوها ، قوزک دست ها و پاها به جا بگذارد .به طور کلي اين ناراحتي ها ، دردناک و همراه با تورم هستند ، حرکات بدني را مشکل ساخته و زنجير وار باعث اضافه وزن مي گردند .
لازم به ذکر است ، اضافه وزن و خطرچاقي ، مشکلات ديگري را هم رقم مي زند از قبيل :سياتيک ، بدخوابي ، بيماري چربي خون ، گرفتگي کبد و بيماري هاي پوستي که توسط قارچ هايي که در لايه هاي پوست در جاهاي مرطوب رشد مي کنند ، به وجود مي آيد .
چاقي ، ما را در خطر گرفتار شدن به مسائل فراواني در رابطه با تندرستي قرار مي دهد . اگر چاق هستيد ، به پزشک تان مراجعه کنيد و ببينيد چگونه مي توانيد به منظور حفاظت از سلامت تان ، وزن خود را پايين بياوريد . بيماران چاق مستعد ناتوانی‌های فيزيکي، رواني و اجتماعي هستند. این بیماری بجز مشکلات زیبایی با بیماری‌های مختلفی همچون دیابت (مرض قند)، فشارخون بالا، چربی خون، دردهای مفصلی، مشکلات تنفسي و ایست تنفسی در خواب، بیماری‌های تخريبي مفصلي، افزایش اوره خون و بیماری‌های ریوی و قلبی عروقی به همراه گزارش‌هایی از سرطان (رحم، پستان، روده بزرگ، کیسه صفرا، تخمدان، کولون و پروستات)، سنگ کیسه صفرا، پرمویی، نازایی، اختلال در قاعدگی، استرس و فراموشی همراه است؛ آمار نشان می‌دهد که حدود 10% هزینه بهداشت و درمان در بسیاری از کشورها به چاقی و بیماری‌های ناشی از آن اختصاص دارد. گزارش‌ها همچنین حاکی از این موضوع می‌باشند که در آمریکا 280000 نفر در سال به علت چاقی و بیماری‌های آن جان خود را از دست می‌دهند.نقش چاقی در بیماری‌های مختلفی که در محور توجه نظام سلامت در جهان است باعث شده است سازمان جهانی بهداشت، چاقی را یکی از ده عامل خطر مهم بیمار‌ی‌هایی بداند که موجب مرگ‌ومیر می‌شوند. مسئولان نظام سلامت در ایران بااهمیت اضافه‌وزن و چاقی مواجه شده و این موضوع به دغدغه‌ی آن‌ها نیز تبدیل شده است. می‌دانیم که عوامل مختلفی در پدید آیی اضافه‌وزن نقش داشته و چاقی آثار مختلفی را برجا می‌گذارد.
لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:
بررسی تفاوت بین انواع تیپ های شخصیتی در بین دانشجویان دارای اضافه وزن و عادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *