پایان نامه بود که تعداد و زبان فارسی


Widget not in any sidebars

از ویژگی‌های بارز اوبونتو می‌توان به کاربرپسند بودن، سادگی، زیبایی، سرعت و عدم نیاز به سخت‌افزار پیچیده اشاره کرد.
این سیستم‌عامل یکی از کاربرپسندترین توزیع‌های گنو/لینوکس است و در مدت نسبتاً کوتاه عمر خود، توانسته رشد خیره‌کننده‌ای در جذب کاربران عادی داشته باشد. بر طبق آمار وب، این توزیع در بین دیگر توزیع‌های گنو/لینوکس ۵۰ تا ۷۰ درصد سهم بازار را به دست آورده‌است. در ایران نیز این سیستم‌عامل کاربران زیادی را جذب کرده و جامعه ی مجازی نسبتاً خوبی در کنار آن شکل گرفته‌است. اوبونتو دارای پشتیبانی نسبتاً خوبی از تمام زبان‌های زنده دنیا از جمله زبان فارسی است.
اوبونتو هر ۶ ماه یک بار نسخه ی جدیدی را عرضه می‌کند. هر نسخه از اوبونتو، تا ۱۸ ماه پس از انتشار آن نسخه، پشتیبانی می‌شود. اوبونتو دارای نسخه‌هایی با پشتیبانی بلند مدت نیز هست که به جای پشتیبانی ۱۸ ماهه، ۳ سال پشتیبانی برای نسخه ی ویژه ی رایانه‌های شخصی و ۵ سال پشتیبانی برای نسخه‌های سرور ارائه می‌کند]22 [.
3-2-1-1 آشنایی با محیط ترمینال و کار با دستورات آن
ساده‌ترین راه برای برقراری ارتباط و وارد کردن دستورات به پوسته، از طریق ترمینال است. در ترمینال می‌توانید هر تعداد دستور که می‌خواهید برای کنترل دستی کامپیوتر وارد کنید.
می‌توانید اطلاعات درایورها را ویرایش کنید یا حتی به نصب برنامه‌ها بپردازید. گاهی اوقات لزوم استفاده از این دستورات آنقدر زیاد می‌شود که بسیاری از کاربران عادی از کار با لینوکس خسته می‌شوند. ‌ ‌
برنامه‌های زیادی هستند که در پوسته اجرا می‌شوند، از مرورگرهای اینترنت بگیرید تا بازی‌های کامپیوتری و برنامه‌هایی که باید با آنها اتصال بی‌سیم را فعال کرد. این‌ها همه پوسته‌ای درون پوسته دیگر به‌شمار می‌روند. صد البته برنامه‌هایی هستند که به‌طور غیرمستقیم یک پوسته به‌شمار می‌روند، نرم‌افزار اتصال اینترنت شما، مرورگر موزیلا فایرفاکس و بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر همگی یک پوسته هستند که با سیستم عامل در تعامل‌اند.
یکی از کارهای مقدماتی برای رسیدن به هدف خود در این رساله، آشنایی با تمامی دستورات ترمینال اوبونتو بود که تعدادی از این دستورات را برای نمونه ذکر می کنیم:
ls: گرفتن لیست محتویات مسیر جاری شامل پوشه و فایل ها
Cd dir: تغییر مسیر جاری به شاخه ی موردنظر
Mkdir dir: ساخت یک شاخه
Rm –r dir: حذف یک دایرکتوری با محتویات درون آن
Touch file: ساخت یک فایل
و …

3-3 اتصال به سرور از راه دور
پس از یادگیری موارد مقدماتی کار(آشنایی با اوبونتو و نحوه ی کار با ترمینال آن)، برای شروع پیاده سازی پیش نیازهایی مورد نیاز بود.اولین مورد نیاز به یک سرور قدرتمند با حافظه و رم بالا بود که بتواند پاسخگوی نصب چندین وب سرور سنگین باشد. در ابتدای کار بر روی رایانه ی خانگی و روی نرم افزار وی ام ویر اوبونتو را نصب نموده و اقدام به شروع کار کردیم که بعد از مدتی متوجه شدیم این رایانه نمی تواند پاسخگوی این وب سرورها باشد.
بنابراین تصمیم گرفتیم از راه دور به یک وب سرور قدرتمند متصل شویم و موارد موردنیاز خود را روی آن تست کنیم. از دو طریق به این وب سرور متصل شدیم.
3-3-1 از طریق نرم افزار پوتیو کار با محیط ترمینال اوبونتو
پوتی یک شبیه‌ساز ترمینال، کنسول رایانه‌ای و برنامه‌ای برای انتقال فایل است که به صورت یک نرم‌افزار آزاد توسعه داده می‌شود. این برنامه از چندین پروتکل مختلف از جمله اس سی پی، اس اس اچ، تلنت و آر لاگین پشتیبانی می‌کند. نام پوتی معنی خاصی ندارد، تی تی وای اختصاری است که در یونیکس برای کلمه تله تایپ استفاده می‌شود و نام ترمینال است. این برنامه در اصل برای سیستم‌عامل مایکروسافت ویندوز نوشته شده است، اما به چند سیستم ‌عامل مختلف دیگر هم پورت شده است. پورت‌های رسمی از این برنامه برای سیستم‌عامل‌های شبه یونیکس وجود دارند. پورت‌هایی هم برای سیستم عامل مک 10 و  سیستم عامل مک در حال توسعه هستند و همچنین به صورت غیررسمی، پورت‌هایی برای سیمبیان و ویندوز موبایل وجود دارد.
از طریق این نرم افزار بدون دست یابی به اطلاعات و محیط سرور اصلی تنها با شبیه سازی یک ترمینال از راه دور عملیات نصب و پیاده سازی وب سرورها را را انجام می دادیم. شکل 3-1 نمایی از این نرم افزار و اتصال آن به سرور را نشان می دهد.
شکل 3-1 نرم افزار پوتی
و شکل زیر نمایی از محیط ترمینال شبیه سازی شده است که با استفاده از آن عملیات نصب و پیاده سازی وب سرورها از راه دور انجام شده است. شکل 3-2 نیز نمایی دیگر از نرم افزار پوتی است که وارد محیط خط فرمان شده است.
شکل 3-2 نمایی از محیط خط فرمان پوتی
3-3-2 از طریق ریموت دسکتاپ کانکشنو کار با محیط اصلی وب سرور