پایان نامه با موضوع سازمان بهداشت جهانی و موقعیت جغرافیایی

دانلود پایان نامه
 • امروزه خطرات بالقوه آلودگی هوا ، جمعیت انسانی را در مقیاس گستردهای تحت تأثیر قرار داده است . و به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم و از دیدگاهی دیگر به صورت اثرات فوری و دراز مدت ، بهداشت جسمی و روانی افراد را تهدید می کند. آلودگی هوا در بعضی نقاط جهان به صورت عامل مهمی در میزان مرگ ومیر مردم مطرح است . مثلاً تخمین زده شده که موارد مرگ ومیر در آتن طی روزهای شدیداً آلوده چندین برابر حد معمول است و در مجارستان که آلودگی هوای آن یکی از هولناک ترین مشکلات سالهای اخیر بوده از هر 17 مورد مرگ یکی را می توان به آلودگی هوا نسبت داد( دانیل بوتکین،1382: 462) .یک تهدید بهداشتی عمده درکشورهای توسعه‌یافته و در درحال‌توسعه ناشی از آلودگی هوا، به‌ویژه مواد دارای ذرات ریز معلق است، که برآورد شده سالانه حدود سه میلیون نفر را در جهان در کام مرگ فرو برد (سازمان بهداشت جهانی: 1997) بالا رفتن غلظت این مواد از حد مجاز و پیامد آن به ویژه در شهر های بزرگ ، ایجاد شرایط حاد برای زندگی و سلامت انسان است .به گونهای که مواد شمیایی حاصل از آلودگی محیط با ورود به منابع زمینی مانند آب و هوا و خاک و مواد غذایی میتوانند بدون تغییر سالها در چرخه طبیعت باقیمانده و از راههای گوناگون جذب بدن مادر و جنین شوند و سبب ایجاد عوارض کوتاه و دراز مدت گردند ( جهدی، 1389 :25). مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده است و آنچه در این تحقیقات بدیهی به نظر میرسد،آن است که اختلاف و ناهنجاریهای در فرزندان مادرانی که دوران بارداری خود رادر معرض آلایندههای صنعتی گذرانده اند، بیشتر از کسانی است که در معرض این آلاینده‌های خطرناک نبودهاند . امروزه مراکز و سازمانهای بسیاری توجه ویژه به مسئله آلودگی هوا دارند . اما راه حل مفید و موفقی برای کنترل آن ارائه نداده اند . بنابراین ایجاد آگاهی برای شهروندان درگیر در آلودگی لازم و ضروری به نظر می رسد .
  باروری یکی از محرکه‌های اصلی جمعیت محسوب میشود و نقش اصلی را در رشد جمعیت ایفا مینماید .و این حساسیت را برای جمعیت‌‌شناسان ایجاد مینماید که مطالعات عمیقتری را نسبت مسائل مربوط به باروری معطوف نمایند . لیکن هدف مطالعه پیش رو بررسی ارتباط آلاینده‌‌های صنعتی بر روی سقط جنین خودبخودی و مردهزایی با رویکردی جمعیتشناختی در شهرستان اراک (و تفرش به عنوان شهر کنترل ) است . بررسی ارتباط بین آلاینده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های صنعتی و مرگ‌ و میرهای جنینی و سقطهای غیر عمد بسیار مفید است و امید است ارائه پژوهشی در این زمینه زنگ خطری برای مسئولین شهر اراک به صدا درآورد تا توجّه به این معضل را جدی‌تر دنبال نمایند .
  1-4) مقایسه آلایندههای اراک و تفرش
  شهرستان تفرش از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مرکز استان مرکزی قرار گرفته است و یکی از مناطق مهم این استان به شمار میآید که قدمتی دیرینه دارد و در میان کوهستانی صعب العبور واقع شده است و دارای آب وهوای معتدل و بسیار مطلوبی است .که می تواند علت انتخاب شهر تفرش به عنوان شهر کنترل باشد. این در حالی است که طبق جدول زیر اراک طی پنج سال گذشته روزهای آلوده بسیاری را پشت سر می گذارد . چهار ایستگاه ثابت سنجش آلاینده های هوا در مکانهای مختلف شهر که هر ایستگاه توانایی سنجش آلایندههای و یک ایستگاه موبایل که در مناطق مختلف شهری جهت سنجش آلایندهها بکار گرفته میشود . ایستگاههای ثابت سنجش کیفت هوا در میدان شریعتی ، میدان حافظیه ، محوطه اداراه کل محیط زیست اراک ، خیابان قائم مقام روبروی پارک آزادی ، کیلومتر 6 جاده فرودگاه قرار دارند .
  دو ایستگاه دارای آنالایزرSO2، دو ایستگاه دارای آنالایزرPM2.5، دو ایستگاه دارای آنالایزر PM10، چهار ایستگاه دارای آنالایزر VOC، دو ایستگاه دارای آنالایزر O3،شش ایستگاه دارای آنالایزرCO ،شش ایستگاه دارای آنالایزر NOx و یک ایستگاه دارای آنالایزر NH3 میباشند .
  به منظور اطلاع رسانی وضعیت آلودگی هوا به مردم 3 دستگاه تابلوی الکترونیکی نمایشگر آلودگی هوا در میدانهای حافظیه ، شریعتی و سرداران نصب گردیده است و شاخص استاندارد آلودگی هوا (PSI) و غلظت آلایندههای NO2،SO2،CO،PM10 و O3 را بصورت نمودار میله ای نمایش میدهد( بر اساس داده های محیط زیست استان مرکزی در سال 94) . البته در دستگاههای سنجش آلودگی شهر اراک تنها برخی از آلایندهها قابل اندازهگیری است و به دلیل در اختیار نداشتن امکانات، سنجش میزان بنزن ، دی اکسید نیتروژن و فلئورکه از آلایندههای خطرناک هستند ممکن نیست.
  جدول شماره 1. پایگاه های سنجش کیفیت هوای اراک
  شهر
  تعداد ایستگاههای مستقر
  تعداد دستگاههای ثابت سنجش آلاینده
  تعداد ایستگاههای سنجش آلودگی هوا از نظر مالکیت
  فعال
  غیر فعال
  pm10
  Co
  So2
  NO3
  O3
  محیط زیست
  شهرداری
  وزارتنفت
  معاونتبهداشتی
  اراک
  5
  1
  2
  این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.