پایان نامه ارشد درباره علایم بالینی و سفتی اندام

دانلود پایان نامه

2-2-5- اهمیت اقتصادی

 • بر خلاف سالیان قبل، ضررهای اقتصادی ناشی از تب شیر، کاهش یافته است چرا که بروگلوکونات کلسیم یک درمان موثر است که اکثر دامداران می‌توانند آنرا تجویز کنند (39). عمده هزینه‌های وارده ناشی از، هزینه دامپزشک و حذف دام به دلیل عوارض بیماری است. برخی از عوارض تب شیر بالینی و هیپوکلسمی تحت بالینی شامل:
  الف- عود تب شیر : مواردی از تب شیر که نیاز به درمان مجدد و در نتیجه افزایش هزینه خواهند شد.
  ب- تبدیل تب شیر به گاو زمین گیر : زمین گیری طولانی مدت و تاخیر در درمان به مدت چندین ساعت (بیش از 4 ساعت) منجر به نکروز ایسکمیک عضلات بزرگ ناحیه لگن می‌شود (13). گاو زمین گیر به دلیل عدم توانایی در بلند شدن و هزینه‌های درمان، از دست دادن تولید و از بین رفتن ارزش حیوان، ضررهای اقتصادی بسیاری را در پی خواهدداشت. از طرفی ورم پستان حاد به دنبال زمین گیریهای طولانی مدت مشاهده می‌شود.
  ج- سخت زایی و بیماریهای تناسلی: هیپوکلسمی در زمان زایمان منجر به سستی رحم شده و می‌تواند باعث سخت زایی یا پرولاپس رحم شود. برخی از مطالعات افزایش احتمال جفت ماندگی را به دنبال تب شیر گزارش کرده‌اند (27). یک ارتباط غیر مستقیم بین تب شیر و متریت بعد زایش در برخی از مطالعات گزارش شده است (27).
  د- ورم پستان: تاثیر هیپوکلسمی در کاهش انقباض عضلات صاف، از بسته شدن مناسب سر پستانک جلوگیری کرده وگاو شیری را مستعد ورم پستان می‌کند (19).
  ه- جابجایی شیردان: هیپوکلسمی انقباضات عضلات صاف را کاهش می‌دهد، در نتیجه منجر به کاهش حرکات شکمبه و شیردان میشود و می‌تواند خطر جابجایی شیردان را افزایش بدهد (19).
  د- کتوز : هیپوکلسمی با کاهش حرکات شکمبه و شیردان می‌تواند منجر به کاهش اشتها شده و گاو شیری را به سمت بیماریهای ناشی از بالانس منفی انرژی مثل کتوز سوق بدهد (11).
  ز- حذف : احتمال حذف دام ناشی از عوارض تب شیر بالا است (27).
  2-2-6- پاتوژنز تب شیر
  1- کاهش کلسیم : غلظت کلسیم پلاسما در حالت طبیعی مابین2.1 الی 2.6 میلی گرم دردسی لیتر
  (8.5-10.4 mg/dl) است. تقریبا تمام گاوهای شیری، هیپوکلسمی تحت بالینی ( کلسیم کمتر از 1.8 mmol/L یا کمتر از 7.5 mg/dl) را در طی 24 ساعت اول بعد زایش تجربه می‌کنند. در برخی ازگاوها، هیپوکلسمی شدیدتر است (کمتر از 1.25 mmol/l) و منجر به اختلال عملکرد محل اتصال عصب به عضله می‌شود و علایم بالینی تب شیر ظاهر می‌شود. بدون درمان، مقادیر کلسیم پلاسما باز هم کاهش خواهد یافت (تا حدود 0.5 mmol/l) که معمولا همراه با مرگ حیوان است (20).
  هیپوکلسمی علت علایم تیپیک بیماری تب شیر است. آتونی عضلاتی اسکلتی و عضلات صاف عمده نقص فیزیولوژیک ناشی از هیپوکلسمی است. کاهش فسفر و تغییرات در منیزیم سرم در مرحله دوم اهمیت قرار دارند.
  2- کاهش منیزیم : زمانی که کاهش منیزیم همراه با هیپوکلسمی رخ دهد، علایم بالینی ادامه خواهد داشت اما با شدت بیشتر، ضعف عضلانی، افسردگی و کما همراه خواهد بود. ممکن است افزایش منیزیم سرم نیز در برخی از موارد، وجود داشته باشد، اما آن دسته از گاوهای مبتلا به فلجی زایمان که علایم تتانی نشان می‌دهند، مبتلا به کاهش منیزیم سرم می‌باشند.
  3- کاهش فسفر : کاهش فسفر سرم در تب شیر رخ می‌دهد و مسئول برخی از علایم بالینی است. برخی از موارد تب شیر ممکن است به تزریق کلسیم پاسخ ندهند حتی زمانی که کلسیم پلاسما با مقادیر طبیعی بازگردد، اما بعد از باد کردن پستان و افزایش فسفر سرم بهبود می‌یابند.
  2-2-7- علایم بالینی
  سه مرحله از تب شیر در گاو شرح داده شده است.
  مرحله اول : در مرحله اول، گاو هنوز سرپاست. مرحله کوتاهی از تهییج و تتانی همراه با افزایش تحریک پذیری و ترمورهای عضلانی در سر و اندام‌های حرکتی دیده می‌شود. حیوان تمایلی به حرکت ندارد و غذا نمی خورد. ممکن است تکان دادن مختصر سر، Protrusion زبان، و دندان قروچه وجود داشته باشد. دمای مقعدی معمولا طبیعی است اما ممکن است کمی بالاتر از محدوده طبیعی نیز باشد. سفتی اندامهای حرکتی خلفی واضح است، عدم تعادل وجود دارد. حیوان براحتی بر زمین می‌افتد و اندامهای حرکتی خلفی سفت به سمت خارج از بدن قرار می گیرند.
  مشاهدات دقیق توسط صاحبان دام و دامپزشکان حتی یک مرحله قبل از مرحله اول را آشکار می سازد. این مرحله با بی اشتهایی، قطع تولید شیر، توقف حرکات شکمبه، مدفوع کم، دما، ضربانات قلب و تعداد تنفس طبیعی مشخص می‌شود. در این مرحله علایم مشخص تهییج و افزایش تحریک پذیری که در مرحله اول دیده می‌شوند رخ نمی‌دهد.
  این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.