منبع پایان نامه ارشد درمورد آلودگی زیست محیطی و محصولات کشاورزی

دانلود پایان نامه

بیوگاز شامل 50 تا 70 درصد متان و ۳۰ تا 40 درصد دی اکسید کربن و ۱۰ درصد مخلوطی از هیدروژن، اکسیژن و منو اکسید کربن است ولی ترکیب اصلی بیوگاز، گاز متان است که این گاز در زمره گازهای قابل اشتعال قرار می‌گیرد. متان، گازی است بی رنگ و بی بو که اگر یک فوت مکعب آن بسوزد، ۲۵۰ کیلو کالری انرژی حرارتی تولید می شود[21].

 • در حال حاضر بیوگاز بعنوان یکی از منابع عمده تأمین انرژی در دنیا مطرح است و این گاز را هم بطور مستقیم در تأمین انرژی حرارتی و روشنایی و هم بعنوان یک گزینه مناسب برای استفاده در مولدهای احتراق داخلی، میکرو توربینها و پیلهای سوختی جهت تولید برق مورد استفاده قرار می‌دهند[20].
  از مزیت های مهم متان به دیگر سوخت ها این است که هنگام سوختن، گاز سمی و خطرناک منواکسید کربن تولید نمی کند، بنابراین از آن تحت عنوان سوخت تمیز یاد می‌کنند زیرا فاقد آلودگی زیست محیطی بوده و بدون دود و بو می سوزد، همچنین خطر انفجار بیوگاز کم است وگاز دی اکسید کربن موجود در ترکیبات بیوگاز بعنوان یک ضد آتش عمل می نماید. در ضمن طی تجزیه بی‌هوازی مواد آلی محصول جانبی کود آلی نیز تولید می‌شود. کمیت و کیفیت نیتروژن موجود در کود حاصل از فرآیند بیوگاز به مراتب بهتر و غنی تر از کودی است که از شیوه های متداول از مواد گیاهی بدست می آید. به‌علاوه نیتروژن موجود در کود حاصل از فرایند بیوگاز عاری از بوهای تند است و موجب بهبود خاک و افزایش محصولات کشاورزی می‌شود. تأسیسات بیوگاز موجب حفظ مراتع و جنگلها و صرفه جویی در استفاده از سوختهای فسیلی می‌شود و معمولاً پسماندهای مواد آلی را که خطرات جدی برای سلامتی بشر به‌همراه دارد، به کودهای آلی تبدیل می کنند[22].
  فرآیند تولید بیوگاز
  بیوگاز در واقع محصول هضم بی‌هوازی ترکیبات آلی است. تولید بیوگاز از مواد آلی تحت شرایط بی‌هوازی، زنجیره‌ای از واکنش‌های میکروبی را شامل می‌شود. در طی این فرآیند باکتری‌های تولید کننده اسید مولکول‌های آلی پیچیده موجود در زیست توده را به مولکول‌های ساده‌تری چون قندها، الکل ها، ترکیبات سمی و اسیدهای آمینه تجزیه می‌کنند. سپس محصولات بدست‌آمده از مرحله قبل توسط دسته دیگری از باکتری‌ها جهت تولید متان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  ترکیبات آلی پیچیده
  (کربوهیدراتها، پروتئین‌ها و چربی ها)
  ترکیبات ساده
  (قندها، آمینواسیدها و اسیدهای چرب)
  اسیدهای آلی و الکل ها
  استیک اسید، استات
   
  هیدروژن، دی اکسید کربن 
   
   
  متان و هیدروژن بیوگاز
  تولید استیک
   اسیدسازی
  هیدرولیز
  این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.