منابع پایان نامه ارشد درباره خلاقیت و نوآوری و استفاده از دانش

به دلیل بی‌توجهی‌ها و مخالفتها در آن زمان ، TRIZ نتوانست به خوبی در روسیه ایفای نقش نماید اما پس از پایان جنگ جهانی دوم و گسترش ارتباطات ، کشورهای اروپایی ، آمریکا ، ژاپن و دیگر کشورها با دانش TRIZ آشنا شده و با پی بردن به اهمیت فوق‌العاده زیاد آن بلافاصله آن را جذب کرده و ضمن بکارگیری ، در صدد رشد و توسعه آن برآمدند . چنانکه در حال حاضر درباره TRIZ به عنوان یک دانش تخصصی تحقیقات وسیعی به عمل می‌آید و اصول و مفاهیم آن توسط بسیاری از دانشمندان ، پژوهشگران ، مدیران ، مهندسان و کارشناسان رشته‌های مختلف علمی در جهت حل مسائل و ایجاد نوآوریها به کار گرفته می‌شود و همچنان به سرعت در حال گسترش و تکامل است . بزرگترین خلاقیت و نوآوری آلتشولر به عنوان یک دانشمند علوم و مهندسی ، یک دانشمند خلاقیت‌شناس و نیز به عنوان یک مخترع ، خلاقیت و نوآوری او درباره خود موضوع خلاقیت و نوآوری بود .


Widget not in any sidebars

آلتشولر به عنوان مخترع فنون اختراع و پایه‌گذار دانش TRIZ ، با تلاش و پشتکار بسیار زیاد به مدت پنجاه‌ ودو سال در راستای رشد و توسعه آن کوشید و یکی از اصلی‌ترین و موثرترین بنیانگذاران علم خلاقیت‌شناسی و از بزرگترین دانشمندان قرن بیستم محسوب می‌شود . (آلتشولر در سال 1998 در آمریکا از دنیا رفت) نقش و اهمیت نظریه TRIZ شاهکار علمی آلتشولر به قدریست که از جنبه‌ای می‌تواند در ردیف نظریه‌های علمی بزرگی مانند نظریه کوانتومی و نظریه نسبیت قرار گیرد و آلتشولر را با دانشمندان بزرگی مانند پلانک ، انیشتین ، شرودینگر ، پیاژه و پائولینگ همسنگ نماید.

فواید و کاربردهای TRIZ : با استفاده از دانش TRIZ می‌توان به نتایج و دستاوردهای متعددی یافت که در زیر به شماری از آنها اشاره می‌نماییم :

1- دستیابی به نوعی نگرش جامع علمی به ابداعات و اختراعات .
2- شکل‌گیری جنبه‌های بسیار مهمی از علم خلاقیت‌شناسی .
3- دستیابی به نوعی جهان‌بینی خلاق .
4- کشف انواعی از راه‌حلها برای مسائل ابداعی یعنی مسائلی که با روشهای معمولی و متداول ، راه‌حل آنها به دست نمی‌آید .
5- دستیابی به بهترین و موثرترین راه‌حلها برای انواع مسائل علمی ، فنی ، انسانی و اجتماعی .
6- پیش‌بینی روند ابداعات و اختراعات در آینده . (خلاقیت‌شناسی آینده‌شناختی)
7- ارائه آموزشهای نوین مبتنی بر TRIZ در مدارس و دانشگاه‌ها . (خلاقیت‌شناسی پرورشی مبتنی بر TRIZ)
8- تسهیل و تسریع روند رشد و توسعه علوم و فناوری .
ارتباط QFD با مدل کانو و TRIZ
کاربرد TRIZ در QFDبرای اولین بار در موسسه Altshuller در ماه مارچ 2001 به نمایش گذاشته شد.درک نیازهای واقعی مشتری محتوی اصلی QFD یا همان گسترش کارکرد کیفیت می باشد. روش TRIZ توانسته معرفی ساختار را در نیازهای مشتری استفاده کند. این مطلب به مفاهیم TRIZ مانند حضور یا قابل دسترس بودن کارکردهای مفید ، مضر و ایده آل مربوط می گردد مانند مدل کانو که در مورد چگونگی تجزیه وتحلیل موقعیت مشتری با معرفی 3 سطح کیفیت کانو از روش TRIZ ، یک خط راهنما می دهد.
“من نمی توانم تولیداتم را با موفقیت بفروشم وقتی مشتریانم ناراضی باشند ، چگونه می توانم موثرتر عمل کنم؟”
این کلمات ساده خلاصه محرکی برای شرکت هاست تا با روش QFD درگیر شوند. انجمنQFD دائماً داستان های موفقیت آمیزی را چاپ می کند که چگونه تولیدات معمولی به طور سیستمی به تولیدات رقابتی انتقال پیدا می کنند. بر طبق سیکل مشاغل QFD ، زمان می تواندکاهش یافته ، مشتریان نیز در حالیکه سهام بازار و تولیدات افزایش یافته ، شادتر شوند. کوهن مشکلات زیادی را گزارش کرده که تیم تحقیقاتی QFD درحقیقت با تمرکز روی مشتری ، روبرو می شود. روش TRIZ معانی توصیف و وضعیت پیچیده را فراهم میکند. همچنین روش های بهبود موقعیت های مشکل را فراهم می کند. تحقیقات کوهن بررسی می کند که چگونه روش TRIZ کیفیت درونی QFDرا بدون تغییر در QFD ، می تواند بهبود بخشد.
طبق روش TRIZ ایده آل یک محصول ناگریز در طول سیر تکاملی محصول افزایش خواهد یافت. محصولات زیادی برای اهداف خاصی طراحی شده اند. مثلاً ماشین برای رانندگی طراحی شده ، یک چاپگر برای چاپ کردن طراحی شده و یا یک کامپیوتر برای محاسبه کردن. نام محصول خودش از قبل به یک عملکرد مفید اولیه آشکار و خاص اشاره می کند. بهبود این عوامل آشکار به افزایش ایده آل آشکار منجر خواهد شد.