منابع مقاله درمورد کلسترول تام و زنان باردار

1-6-1-6- قاعده‏آور
ترخون قاعدگی را آسان ‏تر و آن را منظم می ‏کند. علاوه براین، ترخون موجب تسکین دردهای شکمی، حالت تهوع، خستگی و دیگر آزار و اذیت‏های این دوران خواهد شد.
Widget not in any sidebars

1-6-1-7- محرک
ترخون موجب تحریک و تهییع مغز، سیستم عصبی، سیستم گوارشی، سیستم گردش خون و سیستم هورمونی(اندوکرینی) می ‏شود. به عبارتی این گیاه به نوبه ‏ی خود همه ‏‏ی سیستم ‏های متابولیکی را تحریک می ‏کند و در نتیجه رشد و ایمنی بدن را ارتقا می بخشد.
1-6-1-8-کرم‏زدا
سمیّت این روغن کرم ‏های بدن را می ‏کشد. این ها شامل کرم‏های گرد و نواری که در روده یافت می ‏شوند، کرم قلاب‏ دار که می تواند به هر جایی از بدن برود و حتی کرم حشره که بر روی زخم‏ ها وجود دارد، می‏ شوند. البته دقت داشته باشید که تا وقتی این روغن‏ ها به صورت موضعی و خارج از بدن استفاده می ‏شوند جای نگرانی وجود ندارد اما هنگامی که به صورت خوراکی مصرف می‏شوند باید مراقب بود زیرا این‏ها سمّی هستند.(122)
1-6-2- نکات مهم در استفاده و نگهداری ترخون
– این روغن‏ها به دلیل وجود استراگول سمّی هستند، استراگول نام دیگر متیل چاویکول است و از این رو نباید به کودکان کم سن (زیر 4 سال) و زنان باردار داده شود.
– ترخون را به صورت تازه 10 تا 14 روز می ‏توان در یخچال نگهداری کرد. اما در فریزر 4 تا 6 ماه قابل نگهداری است.
–  برای خشک کردن ترخون، ابتدا آن را پاک کرده و خوب بشویید و سپس در یک محل تاریک و گرم قرار دهید وقتی که خشک شدند آن ها را درون شیشه‏ تمیزی ریخته و در جای خنک و تاریک نگه داری کنید.
ترخون‏های خشک شده دارای طعم و مزه‏ ی همانند ترخون ‏های تازه نیستند، اما به هر حال برای زمانی که سبزی تازه در دسترس نیست، مناسب هستند. (122)
1-7- اثرات فارماکولوژیکی ترکیبات گیاه ترخون
1-7-1- خواص کومارین های موجود در ترخون
کومارین ها ترکیباتی تقریباً سمی هستند با چگالیg/m3 936/0 ونقطه ذوبc °71 ونقطه جوش c° 301 که از هیدروکسیلاسیون ،گلیکوزیلاسیون وحلقوی شدن اسید سینامیک به دست می آید و فرمول شیمیایی آن C9H6O2 و نام 1و2 بنزوپیرون را دارا می باشد. (12)
کومارین ترکیب کشنده برای جانوران جونده مثل موش محسوب می شود که به طور وسیعی به 3 و4 کومارین اپوکسید متابولیزه می شودکه این ترکیب باعث خونریزی داخلی می شود. کومارین ضد میتوز ، مهارکننده آلدوردوکتاز، مهارکننده سنتز پروستاگلندین ها، مهارکننده لیپواکسیژناز و ضد باروری می باشد.(26)
شکل(1-4) ساختار شیمیایی کومارین (12)
کومارین و مشتقات آن نقش چشمگیری در ممانعت از متاستاز سلولهای سرطانی کلیه ایفا می کنند. سمیت کم کومارین باعث می شود که این ترکیب با داروهایی که در درمان متاستاز سلول های کلیه ای سرطانی شده استفاده می شوند ترکیب شده،بدون اینکه سمیت این داروها را بالا ببرند، تاثیردارو را افزایش می دهند.(28)
استفاده از کومارین و مشتقات آن در دوران بارداری (تا هفته 26 بارداری) باعث ایجاد چشمهای نابهنجار و باعث ایجاد سقط خودبخودی جنین نیز می گردد. استفاده از ویتامین K بلافاصله بعد از تشخیص آبستنی در زنان تحت درمان با کومارین و مشتقات آن خطر ابتلا به ناهنجاری را به حداقل میزان خود می رساند.(29)
کومارین در درمان سرطان غدد لنفاوی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کومارین یک آنتی اکسیدان خیلی قوی است که خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش می دهد. (45)
کومارین باعث ایجاد مسمومیت سلولی نمی شود ولی تکثیر سلولی را کاهش می دهد.کومارین دارای خاصیت ضد میتوز، ضد ادم، مسکن، مهارکننده ایمنی، ضد تومور پروستات، کلیه و گوارش، بیهوش کننده و ضد ادرار می باشد. (33)
1-7-2- خواص استرول های گیاهی موجود در ترخون
فیتواسترول ها یا استرول های گیاهی از مشتقات گیاهی هستند که دارای خاصیت استروژنیک در شرایط invitro هستند.(شکل1-5) استرول های گیاهی هورمون نیستند بلکه می توانند به عنوان پیش ساز برای تولید هورمون در بدن به کار روند.(36)
گونه های مختلف گیاهان ترکیباتی تولید می کنند که می توانند اثرات هورمون های استروژنی را در جانوران تقلید کنند یا در آنها تداخل ایجاد کنند. دست کم بیست ترکیب شیمیایی در بیش از 300 گیاه از 16 خانواده گیاهی متفاوت شناسایی شده است که این ترکیبات فیتو استرون نامیده می شوند.(45)
فیتواسترول ها ،برداشتن کلسترول از طریق تغذیه و کلسترول صفراوی را مهار می کنند وسطح کلسترول سرمی و LDLو کلسترول تام را کاهش می دهند،زیرا ساختار آن شبیه کلسترول است وجایگزین آن در لومن روده می شود ونهایتاً کاهش کلسترول را باعث می شوند.(38.39)