مقاله رایگان درمورد دانشگاه غیر دولتی و موقعیت جغرافیایی


Widget not in any sidebars

۵٫۱۸
۸٫۲
۳٫۳۷
۰٫۷۷
گویش
شهرستان ملایر به خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش از دیرباز میزبان اقوام گوناگون بوده است و از این روی گویش‌های گوناگونی در آن به وجود آمده است که مهم ترین آن‌ها می‌توان به گویش زند لری، گویش کردی، گویش ترکی ملایری و گویش کسبی و ننجی اشاره کرد.
گویش ملایری
گویش ملایری گویشی است که مردم شهر ملایر مرکز شهرستان ملایر به آن سخن می‌گویند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی این گویش را فارسی می‌داند که به لحاظ اشتراک برخی ویژگی‌های تلفیقی از لهجه همدانی و زبان لری دارد. دائرهالمعارف بزرگ اسلامی هم در مقاله فارسی ملایری و کتاب گویش ملایری به بررسی ساختار این گویش پرداخته‌اند. رودیگر اشمیت نیز معتقد است این گویش به پارسی میانه نزدیک است در کتاب دانشنامه ملایر گویش ملایری در دنباله زبان مادی به شمار آمده است.
دین
دین بیشتر مردم ملایر اسلام و مذهب آنان شیعه دوازده امامی است. در ملایر اقلیت‌های مذهبی نیز وجود دارد. در گذشته کلیسای ارامنه ملایر در ملایر وجود داشته است.
ترابری
ایستگاه راه آهن ملایر7/6/94
پایانه مسافربری
شهر ملایر دارای پایانه مسافربری می‌باشد.
راه‌آهن
راه‌آهن غرب کشور حلقه اتصال شرق به غرب کشور است که این شبکه از ایستگاه سمنگان در شهر اراک آغاز و در نهایت به بندر لاذقیه در دریا مدیترانه میرسد راه‌آهن شهر ملایر به عنوان بخشی از راه‌آهن غرب است در سال ۱۳۹۱ قطعه اراک ملایر آن تکمیل و قابل بهربرداری شده است و قطعه ای که این شهر را به کرمانشاه و مرز خسروی متصل می‌کند. تا نیمه نخست سال ۱۳۹۳، ۸۵ درصد پیشرفت کاری داشته است
فرودگاه ولی عصر
فرودگاه ولی عصر فرودگاهی در دست ساخت در شهر ملایر است. مراحل مقدماتی ساخت این فرودگاه از سال ۱۳۷۲ آغاز شده و هدف از احداث آن خدمات دهی به شهروندان شهرهای ملایر، نهاوند و بروجرد است.
آموزش
مراکز آموزش عالی
سلف غذا خوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر
ملایر دارای ۱۰ مرکز آموزش عالی است، که در مجموع ۶ هزار نفر دانشجو در مراکز آموزش عالی مستقر در این شهر مشغول به تحصیل می‌باشند دانشگاه ملایر وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که هم اکنون نزدیک به ۶۰۰۰ دانشجو در ۶۷ رشته مختلف در این دانشگاه مشعول به تحصیل می‌باشند. دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر و دانشکده سمانیز به عنوان دو دانشگاه غیر دولتی در ملایر فعال هستند. از جمله سایر مراکز آموزش عالی شهر ملایر می‌توان به دانشگاه پیام نور دانشکده علوم قرآنی و چندین مرکز آموزش علمی کاربردی وابسته به دانشگاه جامع علمی کاربردی ملایر اشاره کرد.
گردشگری
موزه‌ها7/6/94
موزه مردم‌شناسی ملایر