مقاله رایگان درباره پیشگیری اجتماعی و مشکلات اقتصادی

دانلود پایان نامه

4 -5 : نتیجه گیری و پیشنهادات


 • در این فصل به نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات تحقیق پرداخته می شود .
  4 -5 -1 : نتیجه گیری
  در این تحقیق به بررسی جرایم کارکنان دادگستری پرداخته شد و نتیجه گیری از این پژوهش بر این مبناست که اعمال و رفتار خلاف شئون شغلی یا اداری، نقض قوانین و مقررات مربوط، ایراد تهمت و افترا، اختلاس، تبعیض یا اعمال غرض یا روابط غیر اداری در اجرای قوانین و مقررات نسبت به اشخاص ،تسامح در حفظ اموال و اسناد و وجوه دولتی، ایراد خسارات به اموال دولتی، افشای اسرار و اسناد محرمانه دادگستری ، گرفتن وجوهی غیر از آنچه در قوانین و مقررات تعیین شده یا اخذ هر گونه مالی که در عرف رشوه خواری تلقی می شودو … هر یک جرایمی است که توسط این افراد به وقوع می پیوندد که علل و عواملی موجب به وقوع پیوستن هر یک از جرایم می شود از جمله علل روانی ، فرهنگی و اجتماعی و در اکثر موارد علل اقتصادی که در پژوهش سعی شده که هر یک اجمالا تحلیل و بررسی شود .بدون شک مشکلات اقتصادی مهمترین دلیل وقوع جرایم توسط این افراد است چون عموما کارمند دادگستری کمتر به سایر علل مانند علل روانی و علل اجتماعی مبتلا است هر چند که باز هم نمی توان در صد این علل را صفر دانست ولی مشکلات اقتصادی و بعضا طمع مهمترین دلیل است .با توجه به مرجع عدالت بودن دادگستری انجام جرایم به خصوص مواردی مانند اختلاس که بسیار در سالیان اخیر در جامعه مورد صحبت است و عادی شده است توسط این افراد می توان مهر بی اعتمادی جامعه به مراجع عدالت باشد که از بنیان مضر است و به نفع جامعه نیست و در مجموع جرایم این افراد لزوم پیشگیری را هر چه بیشتر نمایان می سازد .بدون شک پیشگیری وضعی مناسب ترین نوع پیشگیری از جرایم این افراد محسوب می شود .
  چرا که به طور قطع یکی از عواملی که باعث ارتکاب جرم به ویژه جرایم کارکنان زندان علیه زندانیان می‌شود وجود فرصت‌ها و موقعیت‌های مناسب است. بنابراین یکی از راههای مبارزه با بزهکاری از بین بردن فرصت‌ها و موقعیت‌هایی است که سبب وقوع جرایم می‌شود. همان طور که اشاره شد پیشگیری وضعی یعنی از بین بردن فرصت‌ها و موقعیت‌های ارتکاب جرم از طریق افزایش خطرات ارتکاب جرم و افزایش زحمت‌های ارتکاب جرم و از بین بردن سود حاصل از ارتکاب جرم.بنابراین ضرورت توسل به تدابیر پیشگیرانه وضعی واقعیتی انکار ناپذیر است. از آنجا که در پیشگیری اجتماعی اشراف و احاطه برهمه علل و عوامل جرم زا وجود ندارد و به علاوه در پیشگیری کیفری نیز در طول قرن‌ها ثابت گردیده است که این روش سرکوبگر تنها نوش داروی حل معضل بزهکاری و جرائم نیست.
  پیشگیری وضعی برخلاف روش دیگر به دنبال آن است که فرصت‌های ارتکاب جرم را از طریق سخت تر کردن ارتکاب جرم و افزایش خطرات آن و همچنین کاهش منافع ارتکاب جرم از کسانی که دارای قصد مجرمانه هستندرا سلب نماید. این نوع از پیشگیری در نوع خود برای جامعه بسیار مفید و مؤثر است چون با بکار بردن راهکارهای پیشگیرانه وضعی چه قبل از جرم چه بعد از جرم، جرائم و تکرار آن به ویژه در جرایم مذکور را کاهش داده و تا حداقل ممکن برساند.
  لازم به ذکر است محقق در نگارش این پژوهش سوالاتی را مد نظر داشته است از جمله این که :
  1: جرائم کارکنان دادگستری چگونه جرایمی هستند ؟
  2 : صدور رای سنگین درباره جرایم کارکنان دادگستری چه وضعیتی دارد و بهتر است چه مواردی صورت بگیرد ؟
  3: به چه دلیل برای رسیدگی به جرایم کارکنان دادگستری باید آسیب شناسی صورت بگیرد ؟
  4: مناسب ترین نوع پیشگیری از جرایم کارکنان دادگستری چه نوع پیشگیری است ؟
  و با انجام این پژوهش این فرضیات را به اثبات رسانده است :
  1 : جرائم کارکنان دادگستری جرائمی هستند که از طرف کارمندان به اعتبار شغل و وظیفه اداری سر می زند .
  2 : صدور رای سنگین در مورد جرایم کارکنان دادگستری بازدارنده نیست و باید اصلاح قانون یا بازنگری در وضعیت معشیتی آنان صورت بگیرد .
  3 : برای شناخت علت تخلفات و جرایم کارکنان دادگستری باید آسیب شناسی صورت بگیرد .
  : مناسب ترین نوع پیشگیری از جرایم کارکنان دادگستری ، پیشگیری وضعی است .
  4 -5 -2 : پیشنهادات
  این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.