مقاله درمورد ایالات متحده و درجه حرارت

1-8-1-2 ای کولای عامل اسهال در انسان:
Widget not in any sidebars

تحت گروه ای کولای بیماری زای روده ای یا EPEC
تحت گروه ای کولای توکسین زای روده ای یاETEC
تحت گروه ای کولای مهاجم روده ای یاEIEC
تحت گروه ای کولای توده ای روده ای یاEGEC
با توجه به بیماری های خاص ایجاد شده توسط انواع بیماری زای ای کولای در انسان روز به روز به اهمیت آن افزوده می شود (رضویلر و همکاران1381)
1-8-1-3بیماری زایی:
-گروه EPEC:
این گروه مسئول بسیاری از بیماریهای اسهالی کودکان است. دوره کمون 12 تا 36 ساعت می باشد و به دنبال آن موضوع آبکی معمولاً تب دار که گاهی حاوی موکوس و به ندرت حاوی خون است ظاهر می گردد. استفراغ معمولاً همراه اسهال دیده می شود.
-گروه ETEC:
علائم این بیماری مبین تولید توکسین هایی توسط باکتری می باشد. سویه های مولد توکسین حساس به حرارت (LT ) که مشابه کلراتوکسین یا سم وبا می باشد علائمی تولید می کند که در نهایت شدت و نوع آن مشابه علائم وبای کلاسیک است. اسهال حاوی مدفوع آبکی و تقریباً همیشه بدون موکوس و بدون خون و اغلب همراه با دل درد و استفراغ می باشد. تب اغلب موجود نیست و حتی حرارت بدن ممکن است از حد طبیعی کمتر باشد. از دست رفتن آب بدن شایع و ممکن است به مرگ منتهی گردد. گاهی توکسین مقاوم به حرارت (ST) عامل بیماری بوده و دوره کمون 4 ساعت و گاهی کمتر است.
-گروه EIEC
علام شبیه شیگلوزیس می باشد. اسهال خونی، مدفوع موکوسی همراه با احساس فشار و درد در موقع دفع مدفوع، تب و کولیت از علائم شایع بیماری است. شدت بیماری ممکن است از نوع ملایم تا بینهایت شدید تغییر کند.
-گروه EGEC:
این گروه دو نوع بیماری ایجاد می کند که عبارتند از: کولیت خونریزی دهنده و دیگری سندروم HUS ، بیماری کولیت خونریزی دهنده به علت ایجاد ادم در لایه موکوس قولون و تولید زخم در آن سبب خونریزی از روده می شود. دوره کمون از یک تا 14 روز میانگین 8 روز تغییر می کند. علائم بیماری با درد شدید همراه با اسهال آبکی شروع و تهوع و استفراغ نیز در مرحله اول بیماری ظاهر می شود. نفخ یکی دیگر از علائم بیماری است و شدت درد شدیدتر از آپاندیسیت گزارش شده و در مورد زنان درد آن مشابه به درد زایمان می باشد و اسهال خونی یک تا 2 روز بعد از بیماری ظاهر می شود تب معمولاٌ وجود ندارد ولی در افراد مسن ممکن است مشاهده شود.
بهبود معمولاً وضع مشخصی ندارد میزان مرگ و میر در بعضی موارد بیش از 36% می باشد. اگرچه اسهال خونی یکی از خصوصیت های شایع عفونتهای EGEC می باشد. ولی این علامت معمولاً همراه با سرو تیپ ای کولای بوده و در بیماری تولید شده یا غیر این سرو تیپ مدفوع ممکن است آبکی بماند.
سندروم HUS با اسهال، کم خونی، تروسبوسیتوپنی و تخریب حاد کلیه همراه است. صدمات کلیوی و مرگ ممکن است چندین سال پس از وقوع علائم حاد بیماری حاصل شود. سروتیپ به عنوان شایع ترین عامل سندروم HUS شناخته شده است.اگرچه بیشتر سوش های E.coli بی ضرر شناخته شده اند، اما چندین گونه از آنها می توانند بیماری های خفیف تا جدی ایجاد کنند (ویتام و همکاران 1993)
سویه E.coli 0157 می تواند اسهال شدید ایجاد کند که در بعضی حالات منجر به عوارض جدی و حتی مرگ می شود (گریفین و همکاران 1995)
سه خصوصیت منحصر به فرد که E.coli 0157 را از دیکر سوش های E.coli متمایز می سازد عبارتند از عوارض خطرناکی که بر سلامتی دارد، مقاومت غیر طبیعی آن در محیط (E.coli 0157 در درجه حرارت های پایین و تحت شرایط اسیدی زنده می ماند)، مقدار مورد لزوم کمی برای عفونت زایی، تعداد کمی باکتری از 10 تا 100 سلول برای ایجاد بیماری کافی است (مک دونالد و همکاران 1996)
E.coli 0157 در تمام جهان تشخیص داده شده اما بیشترین شیوع در کانادا، ایالات متحده و اسکاتلند ثبت شده است (واترز و همکاران 1991(
اهمیت استفاده از گیاهان داروئی در درمان بیماری ها و جلوگیری و ممانعت از رشد باکتری های پاتوژن به خوبی شناخته شده است (کاون و همکاران 1999)

Share this post

Post navigation

You might be interested in...