مقاله با موضوع مراقبتهای بهداشتی و اقدامات درمانی

خطر بروز سرطان در پستان، هر سال حدود یک درصد افزایش می یابد، در صورت ابتلای یکی از بستگان درجه یک زن به سرطان پستان، (خواهر، مادر، یا دختر) این خطر سه برابر می شود. اگر مادر قبل از سن 60 سالگی به سرطان پستان مبتلا شود، این خطر بیشتر می شود. اگر سرطان پستان در دو نفر از بستگان درجه یک اتفاق افتاده باشد، خطر ابتلا 5 برابر می شود. همچنین خانمی که در یک سینه خود به سرطان پستان مبتلا باشد، از احتمال بالاتری در گرفتاری سینه دیگر به این سرطان برخوردار است.
2-2-5-5: قاعدگی زودرس
Widget not in any sidebars

قاعدگی که قبل از سن 12 سالگی شروع می شود.
2-2-5-6: عدم حاملگی و سن بالای مادر در هنگام تولد اولین فرزند
زنانی که اولین فرزند خود را بعد از سن 30 سالگی به دنیا می آورند نسبت به زنانی که اولین فرزند آنها قبل از 20 سالگی مادر متولد شده است، دو برابر بیشتر در معرض سرطان پستان قرار دارند.
2-2-5-7: یائسگی دیررس
یائسگی پس از سن 55 سالگی برای زنان طبیعی، خطر را افزایش میدهد و قبل از 35 سالگی برای زنانی که تخمدانهایشان را برداشتهاند، خطر را تا یک سوم کاهش میدهد.
در کل قاعدگی زودرس، عدم حاملگی، زایمان بعد از سن 30 سالگی و یائسگی دیررس عوامل خطر جزیی هستند که تصور میشود تمام این عوامل موجب طولانیتر شدن دوره تماس با استروژن به دلیل تداوم قاعدگی میشوند.
2-2-5-8: تماس با اشعه، بین زمان بلوغ و سن 30 سالگی
تماس با اشعه سبب تغییرات احتمالی سلولهای پستان شده و آنها را دو برابر بیشتر در معرض سرطان پستان قرار میدهد.
2-2-5-9: چاقی
استروژن در بافتهای چربی بدن ذخیره میشود و چربی رژیم غذایی، ترشح پرولاکتین از غده هیپوفیز راافزایش میدهد، بنابراین سبب تولید استروژن بیشتری میشود. در مقابل زنان چاقی که سرطان پستان در آنها تشخیص داده میشود، بیشتر دچار مرگ و میر میشوند. این مسئله ممکن است با تاثیرات هورمونی یا شاید تاخیر در تشخیص سرطان در ارتباط باشد.
2-2-5-10: درمان جایگزینی با هورمون
زنان مسنی که برای بیش از 5 سال استروژن حمایتی دریافت کردهاند، خطر بیشتری برای سرطان پستان دارند، افزودن پروژسترون به استروژن درمانی بر سرطان پستان تاثیری ندارد.
2-2-5-11: مصرف الکل، تنباکو وسیگار
سازمان جهانی تحقیقات سرطان تخمین زده است که حدود 38 درصد از موارد سرطان پستان در امریکا با کاهش مصرف الکل، افزایش سطوح فعالیت بدنی و نگه داشتن وزن در حد طبیعی قابل پیش گیری می باشد. همچنین این فراوانی در انگلستان 42 درصد، در برزیل 28 درصد و در چین 20 درصد برآورد شده است. مصرف سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد بطوریکه مصرف سیگار بیشتر و سن پایین تر شروع استفاده از سیگار رابطه مستقیم با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان دارد.(29 , 30 ) .
2-2-5-12: طبقه اجتماعی – اقتصادی
طبقه اجتماعی – اقتصادی بالاتر با خطر بالاتری از ابتلا به سرطان پستان و طبقه اجتماعی – اقتصادی پایینتر با خطر مرگ و میر در اثر ابتلا به این بیماری مواجه هستند. توجیه ارتباط مستقیم افزایش رخداد سرطان پستان (اما مرگ و میر کمتر) باسطح در آمد و تحصیلات بالاتر با انجام بررسی های اپیدمیولوژیک انجام گردیده و عواملی چون نرخ پایین تر زایمان، احتمال بیشتر تشخیص بیماری و به تبع آن اقدامات درمانی بیشتر و دسترسی بهتر به غربالگری های سرطان پستان و نیز احتمال سبک زندگی و تغذیه بهتر به عنوان عوامل موثر در این امر شناخته شدند. همچنین فقدان بیمه درمانی، فقر، بیکاری، فقدان آموزش و اعتقاد به قسمت و سرنوشت در مورد سرطان در میان فقرا شایع است، که به عنوان موانعی بر سر راه پیشگیری اولیه و دسترسی به مراقبتهای بهداشتی در طبقه اجتماعی – اقتصادی پایینتر محسوب شده و به عنوان علل اختلاف موجود در میزان بروز سرطان، تاخیر در تشخیص، پایین بودن میزان بقا، و افزایش مرگ و میر ناشی از آن گزارش شده است(31 , 32 ) .
2-2-6: علائم سرطان پستان
شایعترین محل سرطان پستان در ربع فوقانی خارجی آن است. علائم بالینی آن عبارتند از:
2-2-6-1: لمس توده سرطانی
از اولین علائم سرطان پستان می توان به وجود توده ای با لمس متفاوت از سایر بافت سینه اشاره نمود. بیش از 80 درصد موارد سرطان پستان با لمس توده توسط زنان کشف می شود. ابتدایی ترین سرطان های سینه با ماموگرام شناسایی می شوند.توده های یافت شده در غدد لنفاوی زیر بغل نیز می تواند نشانگر سرطان پستان باشد. معمولاً ضایعات، غیرحساس، غیردردناک، ثابت، دارای ابعاد نامنظم و سخت هستند(20 , 21 ) .
2-2-6-2: تغییر در اندازه و شکل پستان
تغییر در اندازه، اگرچه تفاوت مختصر اندازه دو پستان با هم امری عادی است اما گاهی وریدهای پستان در اثر رشد تودههای سرطانی برجسته میشوند(33 ) .همچنین فرورفتگی در سطح پوست پستان یا نوک آن نیز حائز اهمیت می باشند.
2-2-6-3: خونریزی ازنوک پستان
معمولا ترشحات نوک پستان دوطرفه و از چندین مجرا، در سن 39سالگی یا کمتر و به رنگ شیری یا سبز متمایل به آبی حاکی ازوجود تومورهای خوش خیم است. اگر ترشح از نوک پستان به صورت خودبخودی، یکطرفه، محدود به یک مجرا، خونی، همراه با یک توده و در سن 40 سالگی یا بالاتر رخ دهد. حاکی از وجود سرطان است.

Share this post

Post navigation

You might be interested in...