مقاله با موضوع ایالات متحده و اندام تحتانی

2-1-1: ساختار و عملکرد پستان
پستان از بافت غده ای و مجرایی، همراه با بافت فیبری تشکیل شده است که لوب‌های پستان را به همدیگر متصل می‌کند. این جفت غده پستانی بین دومین تا ششمین دنده، روی عضله پستانی بزرگ که از جناغ تا خط وسط زیر بغل کشیده می‌شود، قرار گرفته اند. هرکدام از پستان‌ها از 12 تا20 لوب مخروطی شکل تشکیل شده است. این غده از هنگام بلوغ تا مرگ دستخوش یکسری تغییرات ثابت فیزیکی و فیزیولوژیک می‌شود این تغییرات بیشتر مربوط به دوره‌های قاعدگی، حاملگی و یائسگی می‌باشد. اهمیت بیماریهای پستان در جوامع با افزایش روزافزون موارد ابتلا به سرطان پستان افزایش می‌یابد(16 , 17 ) .
بافت عروقی و همبندی پستان از مزانشیم مشتق می‌شوند که مسئول نگهداری و حمایت پستان بوده که از به هم پیوستن فاشیای پکتورالیس عمقی،و فاشیای عضله سراتوس بوجود آمده و در بین بافتهای چربی و لوبولهای پستانی تا پوست امتداد یافته و به آن لیگامان کوپر گفته می شود و درگیری آن در سرطان های پستان مسئول تغییر شکل ظاهری پوست (نظیر فرورفتگی یا پوست پرتقالی شدن ) است(18 ) .
Widget not in any sidebars

اولین نشانه‌های غده‌های پستانی به صورت ضخیم شدن نوار مانندی از اپیدرم می‌باشد که خط پستانی یا ستیغ پستانی نامیده می شود. این خط در رویان هفت هفته ای، در هر طرف بدن از قاعده اندام فوقانی تا ناحیه اندام تحتانی کشیده می‌شود. البته بخش عمده ای از خط پستانی مدت کمی پس از تشکیل ناپدید می‌شود، ولی بخش کوچکی در ناحیه قفسه سینه باقی می‌ماند و به مزانشیم زیرین نفوذ می‌کند. در اواخر زندگی جنین، شاخه‌های اپی تلیالی، مجرا دارا می‌شوند و مجاری شیربر را تشکیل می‌دهند. مجاری شیربر به حفره اپی تلیال کوچک نوک پستانی باز می‌شوند، مدت کمی بعد از تولد مزانشیم زیرین سبب تبدیل این حفره به نیپل – می‌شود. در هنگام تولد پستان‌ها در هر دو جنس مشابه هم می‌باشند و فقط دارای مجاری شیری اصلی می‌باشند. در جنس مونث پستان تا هنگام بلوغ، نارس می‌ماند. پس از آن پستان‌ها در پاسخ به استروژن و پروژسترون مترشحه از تخمدان‌ها به سرعت شروع به رشد می‌کنند. این تحریکات هورمونی موجب تکثیر بافت غده ای و نیز بافت‌های پیوندی و چربی نگهدارنده پستان می‌شوند. بافت‌های غده ای تا زمان بارداری به تکامل نهایی خود نمی رسند. پس از زایمان، مجاری داخل لوبولی به سرعت تکامل یافته و تشکیل جوانه‌هایی را می‌دهند که تبدیل به آلوئول خواهند شد(16 , 17 ) .
2-1-2: گردش خون پستان
بافت پستان توسط خونی که حامل اکسیژن می‌باشد تغذیه می‌شود این مواد از طریق رگ‌های فرعی شریان سینه ای در زیر بغل و شریان‌های بین دنده ای که از شریان پستانی داخلی تغذیه می‌شوند به بافت پستان می‌رسند. در امتداد شریان‌ها وریدهایی وجود دارد که خون را به طرف قلب باز می‌گردانند. جریان خون پستان از این نظر اهمیت دارد که سلولهای سرطانی پستان ازطریق این عروق به مناطق دیگر بدن گسترش می‌یابند(16 ) .

شکل 1-1: شماتیکی از ساختار میکروسکوپی پستان
2-1-3: تخلیه لنفاوی پستان
سیستم لنفاوی حاوی عروقی شبیه عروق خونی می‌باشد و مایع لنف را که از بافت‌های بدن منشا می‌گیرد به سیستم گردش خون تخلیه می‌کند. لنف، مایعی شفاف و زرد کم رنگ می‌باشد که حاوی گلبول‌های سفید خون، لنفوسیت‌ها، می‌باشد. تخلیه مایع لنف از عروق لنفاوی به داخل غدد لنفاوی صورت می‌گیرد. این غدد مانند یک فیلتر باکتری‌ها و سایر مواد زائد را قبل از ورود به داخل جریان خون پاکسازی می‌کنند. حدود 97% درناژ پستان به داخل غدد لنفاوی زیر بغلی و 3% به غدد لنفاوی پستانی داخلی صورت می گیرد . البته ارتباط لنفاتیک بین طرف مقابل نیز در قسمت تحتانی قفسه سینه و شکم (خصوصا کبد) نیز وجود دارد. سلولهای سرطانی پستان می‌توانند همراه لنف حرکت نموده و غدد لنفاوی را درگیر کنند(16 ) .
2-1-4: عصب رسانی پستان:
بافت پستان از طریق اعصاب بین دنده ای دوم تا ششم عصب دهی می‌شود. در هنگام عمل جراحی برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل، قطع عصب بین دنده ای بازویی منجر به از بین رفتن حس قسمت داخلی بالای بازو و زیر بغل می‌شود(16 ) .
2-1-5: ناهنجاری‌های پستان
ناهنجاری‌های پستان شامل فقدان پستان ، پستان اضافه ، هیپوپلازی پستان ، فقدان نیپل، سندرم پولاند، نیپل اضافی ، به هم چسبیدن بافت های نرم ،‌هایپرتروفی پستان ، نیپل معکوس ، التهاب پستان و بزرگ شدن پستان در مردان می‌باشد.

2-1-6: بیماری‌های خوش خیم پستان
بیماری‌های خوش خیم پستان گروه هتروژنی از ضایعات را شامل می‌شود که ممکن است محدوده وسیعی از علائم را نشان دهند. شیوع ضایعات خوش خیم پستان در دهه دوم زندگی شروع می‌شود و در دهه چهارم و پنجم زندگی به اوج خود می‌رسد. بیماری‌های خوش خیم پستان شامل التهاب پستان، التهاب پستان گرانولوماتوزی، واکنش هایی به اجسام خارجی (مثل سیلیکون و پارافین)، التهاب پستان پری داکتال، نکروز چربی، تغییرات فیبروسیستیک، کیست ها، آدنوزیس، متاپلازیا،‌هایپرپلازی اپی تلیال، ضایعات داکتال، ضایعات لوبولار، ضایعات سلول Columnar، پاپیلومای اینتراداکتال و پاپیلوماتوزیس، فیبروزه شدن دیابتی،‌هایپرپلازی سودوآنژیوماتوز استرومال پستان و نئوپلازی هایی مثل فیبرو آدنوما، لیپوما، آدنوما، آدنومای نیپل،‌هامارتوما و تومور سلول گرانولی می باشد. اکثر ضایعاتی که در پستان رخ می‌دهندخوش خیم می‌باشند. اغلب نگرانی‌ها در مورد ضایعات بد خیم پستان می‌باشد. به هر حال ضایعات خوش خیم در پستان بسیار فراوان تر از بدخیم‌ها می‌باشند. می‌توان با استفاده از ماموگرافی، اولتراسوند، MRI پستان و … به تشخیص ضایعات خوش خیم پستان نائل شد بدون اینکه از جراحی در بسیاری از بیماران استفاده شود.
2-2: سرطان پستان
2-2-1: شیوع سرطان پستان در جهان و ایران
سرطان پستان در عصر حاضر، یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی زنان و شایع ترین سرطان زنان در اکثر کشورهای دنیاست به طوری که سرطان پستان یک سوم از همه سرطان ها را در زنان تشکیل می دهد. طبق آمارهای انجمن سرطان آمریکا، شیوع سرطان پستان در ایالات متحده در سال 2007 در مجموع 2605000 نفر بوده است و در سال 2010 انتظار 207090 مورد جدید سرطان پستان در ایالات متحده وجود داشت. شانس بقای 5 ساله در زنانی که سرطان آنها در مراحل اولیه و موضعی تشخیص داده می شود، حدود 98 درصد است . در ایالات متحده، میزان شیوع سرطان پستان در زنان با بالا رفتن سن، افزایش می یابد و تقریباً 94 درصد تمام سرطان های پستان در زنان بالای 40 سال ایجاد می شود. در این کشور، تا سال 1985 سرطان پستان اولین علت مرگ در اثر سرطان را در زنان تشکیل می داد که البته از آن به بعد، جای خود را به سرطان ریه داد.
میانگین بروز سرطان پستان در تمام نژاد‌ها حدود 124 مورد در بین 100000 زن می‌باشد که این مقدار در نژاد‌های مختلف متفاوت می‌باشد. در ایران نیز بیماران مراحل بالاتری از بیماری را در زمان تشخیص نشان می دهند و نسبت به زنان غربی همتای خود در حدود 10سال جوانتر می باشند(19-21 ) . افزایش فراوانی رخداد سرطان پستان در ایران آن را به فراوانترین و شایع ترین بدخیمی در زنان مبدل ساخته است. در سال 1998نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در تهران 8/5 در هر 100000زن گزارش شده است(19 ) . در سال 2001 این میزان به 5/2 در هر 100000 نفر درجمعیت زنان رسید که مجموعا موجب کاهش 7762 سال از عمر زنان در 18 استان ایران گردید(22 ) .
2-2-2: کلیت سرطان پستان
سرطان پستان بدلیل قابل رویت بودن بدخیمی ، نوعی از سرطان است که اغلب در متون قدیمی به آن اشاره شده است .سرطان پستان را می توان با لمس پوستی نیز احساس نمود و در موارد پیشرفته به ایجاد بافت های نکروز شده و زخم در سطح پوست می انجامد که از آن مایعی متعفن و تیره رنگ خارج می شود(23 ) . قدیمی ترین توضیحات پیرامون سرطان در مصر کشف شده که تاریخ آن به حدود 1600 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. ادوارد اسمیت پاپیروس 8 مورد تومور یا زخم در پستان را گزارش نموده بود که با سوزاندن زخم یا داغ گذاشتن مداوا شده بود. در نوشته های مربوط به این موارد یاد شده بود که” برای این بیماری درمانی وجود ندارد”(24 ) . بافت پستان از انواع مختلفی از سلولها تشکیل شده است. سرطان پستان وقتی به وجود می آید که ماده ژنتیکی “DNA” که سیستم کنترل کننده اعمال سلول است، تغییر نماید و رشد و تقسیم سلول از کنترل خارج شود. “DNA” سلول های سرطانی پستان دچار تغییرات زیادی می شوند، اما تقریباً تمامی سلولهای سرطانی پستان بعضی از خصوصیات طبیعی پستان را نیز حفظ می کنند. به طور کلی انواع سرطان پستان به دو گروه اصلی سرطان درجا (غیرتهاجمی) و سرطان مهاجم تقسیم می گردد.
2-2-3: سرطان درجا یا غیرتهاجمی
با تکثیر سلولهای بدخیم در داخل مجاری و لوبول ها، بدون تهاجم به بافت های اطراف مشخص می شود. به سرطان هایی که از بافت پوششی منشا می گیرند، کارسینوما گویند. دو نوع کارسینوم غیرمهاجم پستان شامل مجرایی و لوبولی وجوددارد.
2-2-3-1: کارسینوم مجرایی درجا (غیرتهاجمی)