مثبت اندیشی به روش قانون جذب، توهم یا واقعیت؟

بازاریابی اینترنتی

مثبت اندیشی به روش قانون جذب، توهم یا واقعیت؟

۲۹ بهمن ۱۳۹۶

شاید بشه سال ۲۰۰۶ رو مهم ترین سال تاریخ آدمی درزمان قرون متمادی دونست. چراکه در این سال فیلمی اومد که تموم جهان و گیتی رو لرزوند و از بزرگ ترین راز جهان پرده ورداری کرد: "فیلم راز". اما قبل از پرداختن به این فیلم و نگاه قانون جذب به جهان باید چیزی رو واسه شما مشخص کنم:

اصل مثبت اندیشی در روان شناسی با فکر مثبت در قانون جذب فرق داره

همین اول به شما می گم که هرکی از فکر یا انرژی مثبت حرف می زنه، اشاره به فیلم و کتاب راز یا قانون جذب نداره. اتفاقا یه جنبش روانشناسی به نام روانشناسی مثبت گرا هست که چیزی که به عنوان فکر و انرژی مثبت مطرح می کنه، به طور کامل متفاوت از نگاه قانون جذبه.

هدف جنبش روانشناسی مثبت گرا خوب تر کردن زندگی روزمره افراده. این دیدگاه روانشناسی از افراد می پرسد، شما چه تواناییایی دارین و بیشترین تاکیدش روی تقویت توانمندیه. این دقیقاً بر خلاف مثبت اندیشیه که در راز مطرح می شه، روان شناسی مثبت گرا به ذهن آگاهی (mindfulness) می پردازه؛ آگاهی ارادی و با دقیق شدن و فوکوس کردن روی لحظۀ حالا، (می بینین که قانون جذب فقط به آینده توجه داره و هیچ جای اون بحث آگاهی نمی شه).

این نوع مثبت اندیشی به طور کامل مطلوبه و منجر می شه شما در راه کمال و شکوفایی قدم بذارین. اما چیزی که من در این مقاله به اون می پردازم فیلم و کتاب راز و قانون جذبه. واقعا هر کجای مقاله از مثبت اندیشی انتقاد می کنم، انتقاد من به مثبت اندیشی به روش قانون جذبه و نه هر نوع دیگری از مثبت اندیشی.

مختصری از فیلم راز

"فیلم راز" به کارگردانی درو هریوت براساس کتاب راز نوشتۀ راندا برن ساخته شده. تموم فیلم از مفهومی به نام قانون جذب (law of attraction) و جادوی فکر مثبت حرف می زنه. فکر نمی کنم در تموم تاریخ سینما بتونین کارگردان دیگری رو پیدا کنین که اینطور استادانه یه معنی شبه مذهبی (که ریشه های اون به قرنای قبل برمیگرده و مفاهیم درستی هم در اون پیدا میشه) رو عوض کنه، بعد اونو به مفاهیم کیهانی-فیزیکی و کوانتم پیوند بزنه. انرژی مثبت و کائنات رو ترکیب کنه و در آخر راز و افکار مثبت رو به عنوان راهی واسه خوشبخت و پولدار شدن معرفی کنه.

کمی باورش سخته که میلیونا نفر در سراسر جهان در قرن ۲۱ میلادی اینطور عاشق هشتاد دقیقه دروغ، تصاویر سطحی و دلیل آوردنای بی سروته شن و اینجور ایده ای در اندازه جهانی گسترده شه. اما راز این جذابیت جهانی چیه؟

بسیار ساده! مردم عادی فریبی در حرفه ای ترین و بالاترین سطح ممکن! فیلمی که اهداف تجاری پشت اون بر خیلیا پوشیده س. کافیه تصور کنین آدمایی با گسترش این ایده چه درآمدهای نجومی به دست آوردن. اما اجازه بدین اول مختصری به فیلم راز و ساختار اون بپردازم تا در ادامه به طور مفصل قانون جذب و جادوی فکر مثبت رو بررسی کنم.

فیلم راز

یه دلیل بیارین که بشه فیلم راز رو باور کرد

شروع فیلم با آه و ناله های زنی بیچاره و از همه جا رانده شده، شروع می شه. خیلی راحت بدون اتلاف حتی یه دقیقه وقت اضافی همون اول سطحی ترین احساسات شما رو با تصاویر بد و تکون دهنده، به بازی میگیره! بعد وارد فاز دوم مردم عادی فریبی شده و دست به دامن افلاطون، شکسپیر، نیوتون، انیشتین و بسیاری بزرگان تاریخ می شه؛ با این ادعا که این راز رو تموم اونا فهمیده بودن. حال اینکه تنها سندی که از این بزرگان به ما نشون میده فقطً تصاویر چهرۀ اوناس. چیزی مثل این دلیل آوردن که "این بزرگ ترین راز بشریته، باور ندارین از شکسپیر سوال کنین" و باحال اینجاس که تموم بزرگانی هم که این راز بزرگ رو فهمیده بودن، حالا مرده ان و هیچ مورد زنده ای در دست نیس و ما تنها مجبوریم دست به دامن عکس هاشون شیم.

باحال تر از اون اینکه جناب شکسپیر "بزرگ ترین نمایشنامه نویس قرن ۱۷" در هیچ کدوم از نوشته هاش به این راز بزرگ اشاره ای نکرده. این راز سر به مهر در سینه اش حفظ شده بوده و حالا راندا برن اونو کشف کرده.

و اما این فیلم فاخر به اینا تنها اکتفا نمی کنه و یواش یواش دست به دامن فیزیک، متافیزیک، کائنات و مفاهیمی می شه که یهو و یه جا لرزه بر اندام مخاطبان بیفکند. و درسته که بدیش اینه! بدیش اینه و باز بدیش اینه باید بگم که لرزه میندازه. خلاصه اون که سراسر فیلم پر از دلیل آوردنا و برهانای بی پایه و ضد و نقیضه و پرداختن به اون کار این مقاله نیس.

اما یکی از این موارد اونقدر خنده داره که دلم نمیاد از اون بگذرم. در بخشی از فیلم شما می ببینن که مردی که تو یه خانۀ ویلایی با تموم امکانات زندگی می کنه. بعد پسر کوچیک مرد به سراغ جعبه ای میره که مرد عقیده داره تموم  خیالات و تصاویر ذهنی افکار مثبت اون در اون جعبه هست. مرد چند سال با اون خیالات زندگی می کرده. بعد در جعبه رو باز می کنه و یهو حیرت زده می شه. تصویر همین خونه ای که حالا در اون زندگی می کنه رو می بینه و می فهمه این همون خونه ایه که در تصورش وجود داشته.

قانون جذب و مثبت اندیشی

حال سوال اساسی من اینه که اگه طبق راز یه تصویر ذهنی جوری قوی و محکم تو ذهن کاراکتر مرد وجود داشته که حالا به اون رسیده، پس چیجوری این تصویر مهم رو از یاد برده که حال اینطور از دیدنش حیرت زده می شه؟ در تموم فیلم ردی از همین استدلالات بی پایه و بی منطق دیده می شه.

اصل حرف قانون جذب چیه؟

قانون جذب میگه، "جهان، گیتی و کائنات اصل همه چیزه. جهان می تونه هر چیزی که رو که می خواین به شما بده، فقط کافیه به اون فکر کنین". ریشۀ تموم مریضیا، ناخوشیا و بدیا فقط تو ذهن شماس. مردم با دقیق شدن و فوکوس کردن بر افکار مثبت و منفی می تونن تجربیات مثبت و منفی رو به زندگی خود بکشونن. واقعا اگه شما به چیزای مثبت فکر کنین، تموم اون چیزای مثبت رو در زندگی خود جذب می کنین و اگه به چیزای منفی فکر کنین، تموم اون تجربیات منفی به زندگی شما حمله می یارن.

باور اصلی پشت این حرف از این نشأت میگیره که مردم و فکر اونا از انرژی خالص ساخته شده و از راه جذب انرژی مثبت و کائنات، یه شخص می تونه سلامتی، ثروت و ارتباطات شخصی اش رو بدست بیاره.

واقعا قانون جذب یه اعتقاده که جهان واسه شما ساخته و جفت و جور شده. شما با دقیق شدن و فوکوس کردن روی افکار مثبت و مثبت اندیشی می تونین اونا رو بدست بیارین. این یه باور عادی و متداوله که "علاقه، همیشه علاقه رو جذب می کنه." فکر مثبت همیشه نتیجه مثبت داره. از طرف دیگه فکر منفی نتیجه منفی به دنبال داره. اما قانون جذب بسیار بالاتر از این میره و این اصل رو اونقدر گسترش میده که "فکر کردن به یه لامبورگینی قرمز واسه شما لامبورگینی قرمز می آورد.

اینم بگیم که اینجانب مدتای مدیدیه که به حقوق ماهیانه بالغ بر ۲۰ میلیون فکر می کنم و در تموم تصوراتم خود رو می بینم که بر صندلی خود در شرکت نوین لم داده ام و ۲۰ میلیون به حسابم ریخته شده، سر ظهر تو یه دیس طلایی استیک برام سرو می شه و با یه هواپیمای کوچیک مامانی عصرها به خونه برمی گردم. اصلاً اونقدر روزا درگیر این فکر شده ام که سرعت نوشتنم به دو کلمه در سه ساعت رسیده. اما هنوز اون هواپیمای کوچولوی قرمز رنگ سروکله ‎اش پیدا نشده.

شما به چه روش باید افکار مثبت رو جذب کنین؟

تنها راهی که راز پیش پای شما میذاره، اینه که خود رو در آیندۀ مطلوب تون متصور شید و تموم چیزای مثبتی که مد نظرتونه رو به صورت روشن ببینین تا به تموم اون چیزی که می خواین برسین. در این راه به افکار منفی هرچند کم اصلاً، ابداً و تحت هیچ شرایطی نباید فکر کنین. قانون جذب کائنات به شما همه چیز میده.

از شما تمنا دارم که لحظاتی فکر کنین

به این فکر کنین که در ۲۰۰۶ فیلمی ساخته می شه با تأکید بیشتر از اندازه ای روی مثالایی از مال و ثروت (تقریباً ۸۰% مثالا موارد مالیه گردنبند، خونه، پول و….) و در ازای تموم این وعده های اون چنانی پول و ثروت تنها یه راه بسیار ساده ارائه میده؛ شما کافیه فکر کنین و تصور کنین!

کائنات و کلِ گیتی هر چیزی که رو بخواین به شما میده. به نظر شما این تجاری ترین ایده ممکن و بهترین راه واسه پول درآوردن نیس؟ جالبه که به تموم ابعاد این ایدۀ تجاری حکیمانه فکر شده. اول مختصری از قدرت فکر می گی، بعد وعده هایی عموما مالی و با مبالغ هنگفت می دی، کمی از فیزیک و باحال تر از اون متافیزیک اضافه می کنی، در آخر هم نام تعداد خیلی از مشاهیر رو ضمیمه می کنی. تموم آدمای تنبل جهان عاشق این ایده می شن.

و بدیش اینه این اندازه استقبال طبیعیه. در کنار این همیشه به تعداد آدمایی که از راه گسترش قانون جذب پول در می یارن، اضافه می شه. پس این ایده بیشتر و بیشتر پخش می شه. سراسر جهان سمینارهایی برگذار می شه و سخنرانانی با آب و تاب از قانون راز، جذب و جادوی فکر مثبت حرف میزنن. جالبه که حتی نام کتاب "جادوی فکر مثبت" است. خود این اسم به پایه و بنیاد جادو و چیزایی که در بهترین حالت نام شبه علم رو میشه بر اون گذاشت اشاره داره. آخرسر با این ایدۀ تجاری قانون راز به یه برند تبدیل می شه. واقعا راهی می شه واسه پول درآوردن و البته گسترده ترین سواستفاده تاریخی از آرزوهای تحقق نیافتۀ بشر در قرن بیست و یه!

مشکل اساسی قانون جذب چیه؟

در ادامه من دلایل زیادی واسه شما میارم که چیجوری این قانون زندگی شما رو تباه می کنه. اما قبل از بررسی تموم اینا می خوام اصلی ترین دلیل مخالفتم رو با این جادوی عجیب بگم.

قبل از خوندن این قسمت می خوام از شما خواهش کنم تدتاک ما به نام رهبران بزرگ با به چه دلیل شروع می کنن رو ببینین، این ویدیو فوق العاده س و شک نداشته باشینً متحیر میشین. اینجا با اشاره به اون بحث می خوام مفهومی رو مطرح کنم:

به نظر شما چه اتفاقی میفته که یه شرکت کامپیوتری به نام اپل رو تا این حد از رقیبانش جدا می کنه؟ در سراسر جهان میلیونا برند فعالیت می کنن اما چه چیز اپل رو سالهای ساله متفاوت از تموم برنده ها می کنه؟

شک نداشته باشین استیو جابز به ظرف میوه اش خیره نشده و یهو سیب گاز زدۀ خواهرش رو به شکل بزرگ ترین شرکت کامپیوتری ببینه و چند سال خودشو بهترین شرکت کامپیوتری جهان تصور کنه تا یهو اپل ظهور کنه. این روشیه که جادوی فکر مثبت به ما پیشنهاد می کنه. اینکه حتی تصورش خنده ‎داره. اما مسئله این نیس. مسئله اینه که چه چیز رهبران بزرگ رو به رهبران بزرگ تبدیل کرده. در اون تدتاک می بینین که جواب اونا به چرایی کارای شون، چیزیه که اونا رو جدا می کنه. واقعا مردم واسه کاری که می کنین به شما پول نمی دن. واسه دلیل شما واسه انجام این کار پول میدن.

ثروت، پول و زندگی لوکس از مهم ترین مانیفستای قانون جذب و فیلم رازه (اندازه تجاری بودن این اصل عجیب هستی همینجا مشخصه). واقعا این قانون از وسایل و نتیجۀ اهداف بزرگ صحبت می کنه، نه خود اهداف و انتخاب هدف اصلی شما رو می سپارد به گیتی و جهان. اصلاً نگران نباشین، شما فقط بشینین و تصور کنین، گیتی حساباتون رو پر می کنه. اما اصلا هدف شما از پول و ثروت چه می تونه باشه؟ از گیتی سوال کنین.

واقعا یکی از مهم ترین مسائل راز و فکر مثبت اینه که (با فرض اینکه تموم اون مهملات درست باشه)، جای اشتباهی رو هدف گرفته. پول وقتی در نقش هدف قرار بگیره، فقط پوچ و بی معنیه. اما اگه شما بتونین هدفتون رو مشخص کنین اون وقت امکان ندارین که فقط با فکر مثبت بتونین به اون برسین. شما نیاز دارین که حولوحوش مثبت و منفی اونو سبک سنگین کنین، حتی بعضی وقتا اونو به رقابت بکشین و جادوی فکر مثبت فقط حرف از مثبت بودن می زنه. واقعا شما حق ندارین به چیزای منفی فکر کنین چراکه افکار منفی به سمت شما حمله می اورند و بدبختتان می کنه.

واقعیت غم انگیز اینه که آدمای زیادی در سراسر جهان به "رویای پولدار شدن" علاقه دارن، مخصوصا راه های بی دردسر و یه شبه پولدار شدن. آدما از این استقبال می کنن که یه نفر به اونا بگه بخواب، رویا ببین و پولدار شو! واقعا این همون چیزیه که تموم جهان میخوان.

این رو حتی از اندازه سرچ اینجور موضوعاتی در گوگل هم میشه فهمید (سرچایی مثل برآورده شدن آرزوی محال، سریع ترین راه پولدار شدن و چیزای زیادی مثل این). اما از بین تموم برنده ها تنها یه برند اپل می شه. بیشمار نویسنده در جهان وجود دارن، اما یه نفر جیمز جویسه که بیشتر از ۲۰۰ بار کتاب مردگان رو بازنویسی کرده. (پیش نویسای اون وجود دارن و می تونین ببینین). سالیان سال میلیونا نوازنده و خواننده زندگی می کنن و می میرن اما هنوز افسانۀ پینک فلوید تکرار نشده. پس تنها راه شما واسه موفقیت و خوشبختی اینه که اول بفهمین که هدفتون چیه، به چه دلیل اون کار رو انجام می دین و به چه دلیل مردم باید به کار شما اهمیت بدن. بعد پله پله برنامه ریزی کنین تا به هدفتون برسین.

قانون جذب و انرژی مثبت

شاید این جملۀ معروف رو شنیده باشین که به جای رویا دیدن بیدار شید و به دنبال رویاهاتون برید و حالا ما در سال ۲۰۰۶ می شنویم که قانون جذب و راندا برن میگن، به چه دلیل بیدارید؟ بخوابین تا کائنات رویاهاتون رو به شما بدن.

۶ دلیل که نباید از قانون جذب استفاده کنین

۱٫ عملگری رو از شما میگیره و به عکس العمل شما دامن می زنه

طبق قانون جذب تنها کاری که واسه رسیدن به اهداف تون باید انجام بدین، اینه که تصور کنین به اونا رسیدین. این نقل قول مستقیم یکی از معلمان قانون جذبه که "شما به جهان نیامده اید که کاری بکنین، کار و عمل شما به جهان نشون میده که چیزی رو ندارین و این باعث می شه که به قانون جذب شک کنین. بنابرین اصلا نمی تونین از جادوی فکر مثبت استفاده کنین" تموم تنبلای جهان می تونن شیفتۀ این قانون شن.

در حالیکه تقریباً واسه همه آشکاره که تلاش تنها راه رسیدن به یه هدفه و این به طور کاملً با قانون راز ناسازگاره. بنابرین قانون جذب تموم چیزی که شما واسه رسیدن به هدف نیاز دارین رو از شما می گیره.

۲٫ برنامه ریزی واسه قانون جذب معنا نداره

اگه بهترین راه واسه رسیدن به یه هدف اینه که تصور کنیم اونو به دست آوردیم، پس هیچ دلیلی وجود نداره که بخوایم واسه رسیدن به چیزی برنامه ریزی کنیم. هم اینکه برنامه ریزی به جهان نشون میده که شما به اون ایمان نیاورده اید و شک دارین. بنابرین قانون جذب واسه شما عمل نمیکنه.

ً شک کردن در این قانون مثل کفر حساب می شه و شدیدا منفیه. اگه تموم چیزی که باعث پیشرفت بشر تا امروز شده نگاه انتقادی به دنیا و یه نارضایتی از وضعیت حاضر بوده که باعث شده آدم فکر کنه و راه دیگه ای پیدا کنه. واقعا پایه تکامل بر نارضایتی از وضعیت فعلی و حرکت به وضعیت مطلوب بوجود اومده.

حالا چیجوری قانون جذب می خواد این معنی اساسی و مهم رو رد کنه؟ از طرفداران دوآتیشه اش سوال کنین.

اما طنز و اختلاف راز و قانون جذب در اینه که در سایت جک کانفیلد (یکی از بانیان اساسی راز) برنامه ای فروخته می شه که به شما آموزش میده چیجوری یه برنامۀ عملی واسه زندگی خود بنویسین. اگه روزی وارد سایت اون شدید و با خطای ۴۰۴ مواجه شدید مطمئن باشین که این خشم گیتیه که گریبان این معلم بزرگ رو گرفته چون واسه شما برنامه ریزی می کنه.

۳٫ زمان در قانون جذب هیچ معنایی نداره

  1. وقتی شما طوری زندگی کنین که انگار به اهداف تون رسیده این، هیچ دلیلی وجود نداره که یه مهلت وقتی واسه رسیدن به اهداف تون مشخص کنین. واقعا شما به هیچ جدول وقتی برنامه ریزی نیاز ندارین. راندا برن به ما میگه "جهان واسه برآورده کردن نیازای شما هیچ وقتی لازم نداره" در حالی که تحقیقات تموم روان شناسا و محققان حوزۀ کسب وکار میگن که مهم ترین روش عملی واسه دست پیدا کردن به یه هدف داشتن یه جدول وقتی واسه رسیدن به یه هدفه.اما محققان عزیز ما در جادوی فکر مثبت می گن که قرار دادن یه مهلت وقتی واسه جهان یه توهین بزرگ به دنیاس و اگه براش هدف مشخص کنین محاله خواستۀ شما رو برآورده کنه. همونطور که می ببینن هر چیزی که بتونه راهی واسه آزمودن این قانون بزرگ می شه باعث خشم و عصبانیت گیتی می شه.

۴٫ با هر نوع چالشی مخالفه

در این قانون رقابتا به عنوان عوامل منفی و بازدارنده شناخته می شن. چون که یه رقابت حرکت به طرف افکار منفیه و جهان اصلاً از این افکار منفی خوشش نمیاد. از طرف دیگه اگه قراره شما تصور کنین که به هدف تون رسیده این که چالشی وجود نداره. این قانون تموم چیزی که شما واسه پیشرفت و موفقیت نیاز دارین رو از شما سلب می کنه.

اما مگه می شه که واسه رسیدن به هدف رقابتا رو در نظر نگیرید؟ مگه می شه که هدفی داشت اما وارد چالشی نشد؟ شما حتی اگه بخواین یه لباس مهمانی بخرین به رقابت اینکه کدوم زیباترند فکر می کنین.

۵٫ تموم احساس دلسوزی رو از شما میگیره

اگه شما قراره با هیچ فکر منفی درگیر نشید، پس ً هیچ وقت به فکر کمک به موسسات خیریه و آدمای فرو دست نباید بیفتید. چون اگه به فقر و بدبختی فکر کنین؛ شک نداشته باشینً بدبخت و بیچاره میشین.

یکی از بنیانگذاران راز میگه: "موسسات خیریه تنها فقر و بدبختی رو جاودانه می کنن. اونا میخوان که فقر رو ریشه کن کنن اما پرداختن به فقر، فقر و نکبت به بار می آورد." حتی راندا برن در کتاب راز از اینم بالاتر میره و میگه "در خیابون به آدمای چاق، فقیر و مریض نگاه نکنین چراکه فکر کردن به مریضی فوراً باعث مریض شدن شما می شه.

با این اوصاف شما باید تموم دکترها، بیمارستانا، پلیس و وکیلا رو از زندگی خود خط بزنین (مگه اینکه به قصد امر خیر مزاحم تون شن که به هرحال دیدنشون واجب می شه).

مارتین سلیگمن از مهم ترین روان شناسا قرن ۲۱ و استاد دانشگاه هاروارد میگه:"کارای خیرانه و داوطلبانه به شما احساسی از مثبت بودن میدن و تاثیر عجیبی بر رضایت مندی شما از رندگی دارن." پینک فلوید در این رابطه آهنگی به نام on the turning away (هنگام روی گرداندن) داره که پیشنهاد می کنم، حتماً اونو گوش کنین. من بخشی از متن این ترانه رو واسه تون میارم.

هنگام روی گرداندن - پینک فلوید

۶٫  قدرت در لحظه زندگی کردن از شما سلب می کنه

واسه اینکه به قانون جذب وفادار باشین، باید به طور دائم در آینده خیالی که منتظرید اتفاق بیفته سپری کنین و تنها یه نتیجۀ موفقیت آمیز رو متصور شید. این قراره ایمان شما به جهان رو نشون بده. فکر کردن به رقابتا، نقشه ها و کارایی که باعث اختلاف نظر می شن و منفی هستن رو باید حذف کنیم. واقعا شما باید کل روند برنامه ریزی و دقیق شدن و فوکوس کردن بر هدف رو کلا کنار بذارین. این دقیقاً مخالف در لحظه زندگی کردنه.

تقریباٌ واسه همه روشنه که فکر کردن به گذشته و اشتباهات قبلی هیچ سودی به حال شما ندارن و از شما یه آدم بی تعهد و ناراضی می سازه که هیچ اتفاق مثبتی واسه شما نمی افته. قانون راز روی دیگه همین سکه س. شما به جای فکر کردن به گذشته به آینده فکر می کنین. این باعث می شه شما نتونین در لحظه زندگی کنین و ذهن شما ناآگاه بکنه. هرچه هم بیشتر پیش برید این ناآگاهی روز به روز شدیدتر می شه.

ما باید به صورت دائمی و همیشگی از لحظۀ حالا خود بدونیم. این یه معنی مهم روانشناسی به نام ذهن آگاهی ( (mindfulness) است. راه بهتر زندگی کردن و خوشبخت شدن شما در دنیا آگاهیه.
جادوی فکر مثبت و قانون جذب این آگاهی رو به طور کامل از شما سلب می کنه.

نتیجه گیری

تا الان باید واسه شما روشن شده باشه که قانون جذب، جادوی فکر مثبت و فیلم راز تنها یه خوشحالی و شعف زودگذر رو به شما می بخشن. اما دل بستن به این طرز تفکر تقریبا شما رو از زندگی ساقط می کنه. شاید ندونین که یکی از اعتیادآورترین چیزها در زندگی فکر کردنه. اگه شما یاد بگیرین سازنده و خلاق فکر کنین، اگه یاد بگیرین که فکر شما در جهت عملی مثبت و دست پیدا کردن به اهداف تون باشه، کم کم به همین طرز تفکر عادت می کنین.

اما از طرف دیگه اگه بخواین فقط به تصور کردن آینده ای دلخواه بپردازید، یواش یواش این خیال پردازی گریبان شما رو میگیره و در تموم ابعاد زندگی شما سایه میندازه. به خودتون که میاید روزا، دقیقه ها و چند سال گذشته ان. شما هیچ کاری نکردید و تموم زندگی تون به یه رویای تحقق نیافته تبدیل شده.

موضوع در رابطه بازاریابی اینترنتی

در بحث دور و بر این مقاله شرکت کنین! ارسال دیدگاه

نیاز به مشاوره بیشتر دارین؟ واسه صحبت با کارشناسان نوین تماس بگیرین.

۰۲۱-۶۳۴۰۴ ۵ دقیقه رایگان

الینا الله بیگی

لذت بخشه پیدا کردن جمله، کلمه یا حرفی که تا قبل از اون راحت در دهنمون نمی چرخیده و حالا خیلی راحت روی کیبورد می چرخه، روی نمایشگر نشون داده می شه و چیزی به جهان مجازی اضافه می شه که تا قبل از اون نبوده.
پیشنهاد میکنیم این مقالات رو هم بخونین