لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow) چه تفاوتی دارد؟

سئو و بهینه سازی سایت

لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow) چه فرقی داره؟

۲ مرداد ۱۳۹۶

واسه درک بهتر لینک نوفالو، بهتره کمی با معنی لینک سازی و تاثیر اون بر اعتبار یه صفحه پیش موتور جستجو صحبت کنیم. لینک دهی چه به بقیه وب سایتا انجام بشه و چه از سایتی به سایت شما انجام شه، یکی از بخشای مهم در سئو حساب می شه. این وسط، نوع لینکای ورودی و خروجی به سایت خیلی خیلی مهمه چون روش کارکرد موتورهای جستجو در برابر صفحات رو مشخص می کنه.

اگه شما سایتی دارین که در صفحه اصلی اون به ۵ صفحه داخلی از سایت و ۵ صفحه خارج از سایت لینک داده شده، همه با همً ۱۰ لینک از صفحه اصلی اون به صفحات دیگه اشاره دارن. در مقابل، وقتی که یه سایت به صفحات شما لینک دهد، از یه صفحه خارج از سایت، به صفحات شما لینک داده. حال اگه یکی از صفحات شما ۳۰ لینک گرفته باشه، در کل ۴۰ لینک (۳۰ بک لینک + ۵ لینک داخلی + ۵ لینک داده شده) با اون صفحه در رابطه هستن و موتورهای جستجو واسه تعیین اعتبار این صفحه، تموم این ۴۰ لینک رو بررسی می کنن.

این یه رابطه متقابله و اعتبار سایت هنگام لینک دهی به بقیه وب سایتا در نظر گرفته می شه؛ مگه اینکه با به کار گیری لینک نوفالو این راه ارتباطی رو بسته کرده باشین. ، می پرسین، لینک نوفالو چیه؟ کمی صبور باشین. قبلا در مقاله لینک بیلدینگ چیه؟، درباره معنی nofollow صحبت کرده بودیم. با این حال اگه با این معنی آشنایی ندارین، در این مقاله می خوایم فرق لینک نوفالو و فالو رو بررسی کنیم.

لینک فالو یا dofollow چیه؟

بهتره واسه فهم ساده تر، لینکای فالو رو به امتیاز تشبیه کنیم. لینک dofollow بیشتر به معنی امتیاز بیشتره. پس، سایتی که بیشترین امتیاز رو جمع کرده باشه، برنده می شه. وقتی که یه صفحه لینکای dofollow زیادی دریافت می کنه، موتورهای جستجو معمولاً به محبوبیت و کارایی مطالب اون پی می برن و در نتیجه در لیست یافته های جستجو رتبه اونو نسبت به وب سایتای مشابه بهتر می کنن. البته باید بدونین تعداد زیاد لینکای dofollow، تحت شرایطی خاص می تونن برعکس عمل کرده و موجب افت رتبه سایت شما شن که در ادامه دربارش صحبت می کنیم.

وقتی که در مطالب خود به یه صفحه خارج از سایت خود لینک می دین، این لینک به شکل زیر هستش:
<a href=”http://www.example.com”>Example</a>
در واقع لینکای dofollow هیچ تگ مشخص کننده ای ندارن و به طور پیش فرض تموم لینکایی که در مطالب درج می کنین، لینکای فالو هستن.

گوگل از معیاری با نام پیج رنک واسه محاسبه امتیاز لینکا استفاده می کنه. البته خیلی از متخصصین سئو بهتر می دونن به جای به کار گیری عبارت امتیاز لینک، از عبارت Link juice استفاده کنن. Link juice، یه عبارت عامیانه س که واسه معرفی قدرت یه سایت از راه لینکای داخلی و خارجی به کار میره.

در واقع، Link juice به قدرت لینکی که به سایت شما میاد می گن و با اعتبار سایت مبدا (Authority) فرق داره. وقتی که یه سایت معتبر به شما لینک میده، مقداری از اعتبارش از راه این لینک به سایت شما منتقل می شه. همین امر موجب می شه که اعتبار سایت شمام زیاد شه.

واسه درک بهتر این معنی، تصور کنین سایتای A و B وجود دارن. اگه هر دو سایت از نظر معیارهای سئو مشابه باشن و سایت A دو لینک ورودی دریافت کنه، در حالی که سایت B هیچ لینکی نداره؛ میشه اطمینان داشت که سایت A رتبه بالاتری نسبت به سایت B در یافته های جستجو داره. حال اگه سایت B دو لینک دریافت کنه چه اتفاقی می افته؟ هر دو سایت با همدیگه برابر می شن؟

جواب به این سؤال کمی مشکله چون که به Link juice بستگی داره. کلا وقتی که سایت A لینکای بیشتری نسبت به سایت B دریافت می کنه، از Link juice بیشتری بهره مند می شه؛ اما این تموم ماجرا نیس و Link juice هم می تونه براساس معیارهای مختلفی عوض شه. در ادامه با نکات باحال تری آشنا میشین.

چگونگی انتقال Link Juice در گذشته

لینک نوفالو nofollow چیه؟

در بالا، ساختار یه لینک عادی رو واسه شما ترسیم کردیم. اما باید بدونین ساختار لینک نوفالو، کمی فرق داره:
<a href=”http://www.example.com” rel=”nofollow”>Example</a>
در واقع فرق لینک nofollow و dofollow، فقط در عبارت "rel="nofollow است و در صورت نبود به کار گیری این عبارت، لینک شما تبدیل به یه لینک فالو می شه. وقتی که یه سایت از تگ nofollow استفاده می کنه، در واقع به موتورهای جستجو اطلاع میده که این لینک نباید در محاسبه رتبه صفحه یا PageRank در نظر گرفته شه. هم اینکه، این لینک در محاسبه پیج رنک مقصد هم بی تاثیر هستش.

وقتی که یه سایت با رتبه بالا به سایت شما لینک میده، به قدرت و اعتبار شما اضافه می کنه و پیج رنک شما رو بهتر کنه. اگه یه سایت با رتبه بالا به سایت شما لینک نوفالو دهد، این لینک از طرف گوگل واسه افزایش اعتبار شما در نظر گرفته نمی شه (نه یعنی هیچ تاثیری در وضعیت سئوی شما نداره!). پس، به کار گیری لینک نوفالو، نسبت به سایتایی که همیشه از لینک فالو استفاده می کنن، می تونه رشد بیشتری واسه شما جفت و جور کنه.

استفاده یه سایت از لینک نوفالو موجب افزایش قدرت لینکای فالو اون می شه؟

در گذشته به کار گیری لینکای نوفالو، موجب افزایش Link juice لینکای فالو می شد. مثلا سه لینک فالو از یه سایت به صفحات خروجی، نسبت به حالتی که از یه لینک نوفالو به همراه دو لینک فالو استفاده می شد از Link juice کمتری بهره مند بودن.

چگونگی انتقال طبیعی Link juice

چگونگی انتقال link Juice با تگ نوفالو nofollow در گذشته

اما امروزه به کار گیری لینک nofollow تأثیری در افزایش Link juice لینکای dofollow نداره. با این حال، این وسط یه نکته از نظر مخفی مونده. از گذشته تا امروز، هرچه تعداد لینکای خروجی یه صفحه زیاد شه، Link juice اونا کم میشه. واسه فهم آسون تر این مسئله، دوباره به سایتای A و B بازمی گردیم.

چگونگی انتقال link Juice با تگ نوفالو nofollow الان

سایت A از چهار صفحه و سایت B از سه صفحه خارجی لینک dofollow گرفتن. در نگاه ساده توقع داریم که سایت A رتبه بهتری نسبت به سایت B داشته باشه، اما واقعیت کمی فرق داره.

تصور کنین سایت B از سایتایی که تعداد لینک dofollow کمتری دادن، لینک دریافت کنه. در مقابل سایت A از سایتایی لینک دریافت می کنه که در مقایسه با سایتای مبدا B لینک dofollow بیشتری میدن. در این حالت، حتی اگه تعداد سایتای مبدا A بیشتر باشن، امکان برابری و حتی کسب رتبه پایین تر از سایت B هست. چون سایت B از Link juice بیشتری بهره برده. پس، تعامل با وب سایتایی که از لینکای خروجی زیادی استفاده می کنن، خیلی عاقلانه به نظر نمی رسه.

هم اینکه، استفاده زیاد از لینکای dofollow مبنای تشخیص سایتای اسپمر و فروشنده لینک هستن. لینکای خروجی این سایتا با وجود dofollow بودن به دلیل تعداد زیاد، ارزشی ندارن.

مقایسه link Juice صفحه A و B

همونطور که میبینیم سایتایی که به صفحه A لینک دادن به دیگر سایتا هم لینک دادن. همین موضوع باعث شده صفحه B با بک لینک کمتر Link Juice بیشتری دریافت کنه.

به دنبال خدمات سئو هستین؟

ما علم لازم واسه افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل رو داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

افزایش ترافیک سایت شما

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

به چه دلیل باید از لینک nofollow استفاده کنیم؟

  • گوگل لینک نوفالو رو بررسی می کنه، اما خیلی راحت از اونا رو واسه محاسبه PageRank استفاده نمی کنه.
  • جستجوگر بینگ، لینک نوفالو رو در نظر نمی گیره و از اون واسه رتبه بندی صفحات استفاده نمی کنه.
  • موتور جستجوگر یاهو، لینک نوفالو رو در نظر میگیره، اما از اونا واسه رتبه بندی مستقیم استفاده نمی کنه.

پس، به چه دلیل باید از لینکای nofollow استفاده کنیم؟

به طور منطقی شاید فکر کنین که لینک nofollow کمکی به کسب رتبه بهتر تو یه کلید واژه نمی کنن، اما این تصور خیلی غلطه. این لینکا به طور غیرمستقیم اندازه اعتماد به سایت شما رو زیاد می کنن. کاربرانی که چندین مرتبه از راه این لینکا به سایت شما هدایت می شن، اگه از محتوا و مطالب راضی باشن، تعامل بیشتری با شما دارن. علاوه بر این، موارد زیر دلایلی منطقی واسه به کار گیری لینکای nofollow هستن:

  1. جلوگیری از لینک شدن به سایتای اسپمر: امکان داره که از سایت شما عمداً یا اشتباهیً به یه سایت اسپم، لینک داده شه. این لینک ممکن در متن، نوارهای تبلیغات جانبی یا در بخش نظرات سایت قرار داشته باشه. با این وجود، می تونین با به کار گیری کد nofollow تاثیر این لینکا رو از بین ببرین.
  2. جلوگیری از تکرار شدن محتوا: اگه تو یه صفحه؛ دو لینک جور واجور که انکر تکست متفاوتی هم دارن به یه صفحه داخلی و خارجی لینک شدن، بهتره یکی از اونا رو با به کار گیری لینک nofollow خنثی کنین.
  3. جلوگیری از کاهش اعتبار سایت: در صورت استفاده زیاد از لینکای فالو، قسمت بزرگی از اعتبار خود رو به سایتایی که به اونا لینک دادین، تقدیم می کنین. این موضوع انقدر مهمه که در خیلی از سیستمای مدیریت محتوا مانند وردپرس، توانایی کد نوفالو گذاشته شده.
  4. اولویت Crawl شدن توسط ربات گوگل: اولویت Crawl شدن یا خزیده شدن سایت به معنی تغییر کارکرد موتورهای جستجوگر نسبت به یه وب سایته. همونطور که در مقاله آموزش ساخت robots.txt توضیح دادیم، بعضی وقتا محدودیتایی واسه Crawl شدن و ایندکس شدن صفحات سایت هست. مثلا ممکنه سایت شما ۱۰۰ صفحه داشته باشه و بنا به دلایلی ۹۰ صفحه اون واسه موتورهای جستجو اهمیت نداشته باشن. در اینجور شرایطی، با به کار گیری تگ "rel="nofollow در لینکای داحلی اون ۹۰ صفحه، می تونین تعداد صفحات سایت خود رو از ۱۰۰ به ۱۰ کم کنین. این کار به موتورهای جستجوی میگه که اون ۱۰ صفحه اولویت بالاتری نسبت به بقیه صفحات دارن.
  5. جلوگیری از گوگل پنالتی: اگه در رپورتاژ آگهیای سایت خود یا لینکای پولی تون از تگ نوفالو ("rel="nofollow) استفاده نکنین، ممکنه گوگل رتبه سایت تون رو شدیدا کم کنه.

نکته ای مهم درباره بک لینکای پولی

گوگل از معیارهای مختلفی واسه تعیین رتبه سایت شما استفاده می کنه. با این همه، پیشنهاد می کنیم که از بک لینکای پولی با قصد بهبود رتبه سایت خود استفاده نکنین. واقعا، گوگل از راه های مختلفی واسه شناسایی لینکای خریداری شده استفاده می کنه. مثلا یکی از معیارهای تشخیص لینک پولی، گزارش کاربرانه. روش دیگه تشخیص یه لینکای پولی، تعداد زیاد لینکای خروجی از یه وب سایته. پس، بهتره واسه تبلیغات سایت خود از لینک nofollow استفاده کنین و با این کار به طور غیر مستقیم گوگل رو تحت تاثیر بذارین.

جمع بندی

با اینکه رد و بدل کردن لینک با سایتایی که از کد نوفالو استفاده می کنن تاثیر مستقیم بر سئو سایت شما نمی ذاره، اما اگه فرصتی واسه قرار دادن لینک سایت خود با کد nofollow در سایتای پربازدید پیدا کردین، حتماً ازش استفاده کنین. مثلا ثبت لینک سایت شما تو یه انجمن یا سایت پرطرفدار می تونه بازدیدکننده زیادی رو به سمت شما هدایت کنه که ارزش اون کمتر از لینک follow نیس (در حالت عادی جذب این تعداد مخاطب، فقط با به کار گیری محتوای مناسب ممکن نیس).

اگه سایت شما از محتوای مناسب بهره مند باشه، با لینکای nofollow هم می تونه به مرور رتبه مناسبی به دست بیاره چون مخاطبان با تکرار مراجعه به سایت شما و گردش در صفحات اون، ً به گوگل اطلاع میدن که این سایت از کیفیت خوبی برخورداره. هرچند این روش زمان بیشتری می خواد، اما پایدارتره.

علاوه بر این، بعضی وقتا بهتره در میان لینکای سایت شما چند کد nofollow هم وجود داشته باشه تا گوگل از طبیعی بودن لینکاتون اطمینان پیدا کنه. به خاطر بررسی فالو یا نوفالو بودن لینکای سایت می تونین در سورس کد کلمه nofollow رو جستجو کنین یا با به کار گیری افزونه های اختصاصی که روی فایرفاکس و گوگل کروم نصب می شه این لینکا رو پیدا کنین. هم اینکه، می تونین از وسیله SEOMoz toolbar هم استفاده کنین. این وسیله میتونه لینکای follow هر صفحه رو با رنگ سبز و لینک nofollow رو با رنگ صورتی نمایش دهد.

با امید به اینکه خوندن این مقاله تونسته باشه فرق لینکای فالو و نوفالو رو خوب براتون توضیح داده باشه. منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

موضوعات در رابطه سئو و بهینه سازی سایتآموزش لینک سازی

در بحث دور و بر این مقاله شرکت کنین! ارسال دیدگاه

نیاز به مشاوره بیشتر دارین؟ واسه صحبت با کارشناسان نوین تماس بگیرین.

۰۲۱-۶۳۴۰۴ ۵ دقیقه رایگان

امیرحسین اکبرزاده

امیرحسین اکبرزاده هستم، فارغ التحصیل و فراری از رشته مخابرات! به نوشتن در بخشای بازاریابی محتوا، دیجیتال مارکتینگ و برنامه نویسی علاقمندم.
پیشنهاد میکنیم این مقالات رو هم بخونین