روش های درمان دیابت نوع 1

کنترل سخت‌گیرانه دیابت

کنترل سختگیرانه دیابت روشی است که در آن 5 پایه اصلی درمان دیابت یعنی آموزش، کنترل روزانه، تغذیه صحیح، فعالیت جسمانی و داروها به طور همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و لازمه آن مشارکت فعال فرد دیابتی در طرح درمانی ارائه شده توسط «تیم مراقبت از دیابت» شامل پزشک م عالج، پرستار آموزش دیده و متخصص تغذیه می‌باشد. یکی از ملزومات این روش انجام آزمایشات مکرر قند خون در منزل و بکارگیری نتایج آن‌ها در تنظیم داروها و نحوه تغذیه و فعالیت بدنی می‌باشد. با وجودی که روش کنترل سخت‌گیرانه دیابت ممکن است در ابتدا مشکل و پرهزینه به نظر برسد. ولی دارای نتایج بسیار عالی در زمینه بهبود کیفیت زندگی افراد دیابتی و پیشگیری از عوارض دیابت می‌باشد. انجام تزریقات متعددانسولین (حداقل 4 بار در روز) یکی از روش‌های مشهور انسولین درمانی در کنترل سختگیرانه دیابت مخصوصا دیابت نوع1 است (گریجیس بی و همکارن،2002).

 

 

تأثیر روانشناختی بیماری مزمن

افراد مبتلا به دیابت، فرآیند روانشناختی معینی را تجربه می‌کنند. مراحل این فرآیند به شرح زیر است: اولین مرحله ای که تجربه می‌شود “شوک” است. مواجهه ی اولیه با بیماری، غالباً همراه با ناباوری است. در مرحله بعد “انکار” رخ می‌دهد، فرد وجود بیماری را نمی‌پذیرد.

مرحله سوم “چانه زنی” است. در این مرحله بیمار قول می‌دهد که اگر بیماری وجود نداشته باشد، همه کارها را خوب انجام بدهد. “خشم” از مراحلی است که تجربه آن به منظور پذیرش واقعیت در زندگی ضروری است. “افسردگی” از دیگر مراحل برخورد با بیماری است که به فرد اجازه فرآیند ترمیم را می‌دهد. آخرین مرحله، “پذیرش” است. در این مرحله واقعیت وجود بیماری پذیرفته می‌شود. درک این امر که بیماری مزمن به معنای انتهای زندگی نیست و تنها نیاز به تغییراتی در روش زندگی وجود دارد و امید به آنکه همیشه چیزهای جدیدی ساخته و معرفی می‌شوند. توجه به این نکته که تمرکز بر امروز و توانمندی‌های فرد در آن علی رغم وجود شرایط مزمن می‌تواند در مواجهه با بیماری کمک کننده باشد(اینترنت).

موارد نیاز به ارجاع بیمار مبتلا به دیابت برای دریافت خدمات بهداشت روان:

در موقعیت‌های زیر باید ارجاع بیمار به روان شناس یا متخصص اعصاب و روان را مد نظر قرار داد:

الف) در مواردی که بیماری دیابت برای اولین بار در کودک یا نوجوان تشخیص داده می‌شود. در این موارد کودک و والدین از ارزیابی روانپزشکی سود می‌برند.

ب) وقتی بیمار دو حمله یا تعداد بیشتری از حملات کاهش قند خون یا کتواسیدوز دیابتی بدون علت مشخص را تجربه می‌کند.

ج) بیمارانی که به رغم داشتن آگاهی، از خود مراقبت به عمل نمی‌آورند.

ت) وقتی اختلال تغذیه ای در بیماران دیده می‌شود.

ث) وقتی بیمار خود چنین در خواستی دارد(عسگری،1385).

درمان دیابت

هنوز درمان قطعی برای دیابت پیدا نشده است، حتی روش‌های جدیدی مثل پیوند سلول‌های بتا به افراد مبتلا به دیابت نوع1 نیز به علت ضرورت مصرف داروی ضد رد پیوند به صورت مادام‌العمر و عوارض احتمالی ناشی از آن‌ها برای اکثریت افراد مناسب نمی‌باشد. با این وجود رعایت 5 اصل کنترل دیابت که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد باعث می‌شوند تا افراد دیابتی بتوانند یک زندگی سالم با افراد غیر دیابتی داشته باشند و از پیدایش عوارض دیابت جلوگیری کنند. این 5 اصل عبارتند از: آموزش، کنترل روزانه، تغذیه صحیح، فعالیت جسمانی و مصرف منظم داروها (قرص یا انسولین) در صورتی که هر یک از این پایه‌ها سست باشد تعادل و در واقع کنترل دیابت بر هم خواهد خورد (قانعی،1390).

ابتلا به بیماری دیابت و الزام بیمار به مراقبت‌های خاص از خویش موجب چالش‌های فراوانی در زندگی روزمره می‌شود که استفاده از رفتارهای مقابله ای را به منظور سازگاری ضروری می‌سازد (گافولزو وندل، 2006). شیوه‌های مقابله نقش مهمی در سیر، کنترل، درمان، و سازگاری روانی ـ اجتماعی بیمار با دیابت می‌تواند داشته باشد (تانکی[1]، 2008؛ گری، ونتزل[2]، 2004). سبک‌های مقابله‌ای در مواجه با دیابت موضوع مباحث فراوانی بوده است (گری و ونتزل، 2004) برخی پژوهشگران ادعا نمودندکه شیوه‌های مسئله مدار موجب افزایش موفقیت آمیز از خویشتن در بیماران مبتلا به دیابت می‌گردد درحالی که شیوه‌هایی هیجان مدار می‌تواند دارای اثرات زیان بار باشد (تانکی واینگین، 2008).

[1]. Tuncay ,Wentzel

[2]. Grey,Wentzel