دانلود مقاله قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی


Widget not in any sidebars
شورای حل اختلاف برای ایجاد صلح و سازش، داوری و قضاوت به وجود آمده بود درحالی که اکنون شوراهای حل اختلاف داوری ندارد و بیشتر به کار قضاوت می‌پردازد تا صلح و سازش. اما به طور کلی ایجاد دادگاه‌های خاص سازش در این زمینه ضرورتی ندارد.
صلح‌وسازش خارج از تشکیلات قضایی است و مردم می‌توانند خود در این زمینه به سازش برسند، البته مراجع قضایی و انتظامی غالبا مردم را به صلح و سازش دعوت می‌کنند، ولی ما نباید به سازش به صورت افراطی نگاه کنیم.
این مساله درست است که با صلح‌وسازش، خشونت کاهش می‌یابد اما این سوال مطرح می‌شود که آیا این جرم دیگر اتفاق نمی‌افتد؟ البته قصاص نیز همین‌طور است که نمی‌شود تضمین داد با قصاص کردن دیگر جرمی اتفاق نخواهد افتاد، این مساله ممکن است تاثیر مقطعی داشته باشد ولی تاثیر دایمی ندارد، بنابراین باید ریشه‌یابی کنیم و کنترل‌های اجتماعی را افزایش دهیم.
مبحث ششم-قصاص و زندان عامل مهمی در کاهش وقوع جرم
حبس و زندان در قانون مجازات اسلامی یک عامل محدود کننده و بازدارنده برای جلوگیری از وقوع مجدد جرم و یکی از روش‌های کاهش بزهکاری و تخلفات در اجتماع است.حضور زندانی در حبس نباید سبب شود که خانواده زندانی و فرزندان او درتنگنا قرار بگیرند زیرا اگر این‌گونه شود انتشار جرم افزایش می‌یابد.
لذا حمایت از زندانیان و خانواده ایشان همواره در برنامه کاری فرمانداری بوده و سعی کرده‌ایم به هر طریق ممکن از این قشر آسیب‌پذیر از طریق جلب کمک‌های دولتی و خیری حمایت شود.
بهترین خاطره برای انسان زمانی است که یک زندانی خطاکار از گناه و خطای خود توبه کند و به آغوش جامعه و خانواده‌اش برگردد. در سال‌های اخیر 2 زندانی محکوم به قصاص با پادرمیانی مسئولین و حمایت‌های خیری با پرداخت دیه آزاد شدند، این یک فعالیت انسان ساز و فرهنگی تلقی می‌شود و باید این روحیه در اجتماع جریان پیدا کند.
مبحث هفتم-اعدام در ملأ عام و تاثیر آن بر کاهش میزان جرایم
قانونگذار برای حفاظت و حراست از کیان جامعه، اعمالی که نظم عمومی را مخدوش کرده و موجب سلب امنیت و آسایش وآرامش روانی مردم می شوند، جرم انگاری نموده و اصل بر این است که برای آن ها مجازات های متناسب با جرم انجام شده را در نظر بگیرد.
با توجه به شدت و اهمیت جرم انجام شده درجه ی مجازات متفاوت خواهد بود فی المثال برخی مجازات ها سالب آزادی، برخی سالب حق و برخی سالب حیات فرد مجرم هستند. یکی از مجازات های مندرج در قانون مجازات اسلامی که متضمن سلب حیات از فرد خاطی می باشد، اعدام است.
در دسته بندی جرایم در قانون مجازات اسلامی، جرایم به پنج دسته ی حدود، قصاص، دیات، تعزیرات و مجازات های بازدارنده تقسیم می شوند. طبق این دسته بندی دو نوع اعدام وجود دارد: اعدام حدی و اعدام تعزیری.
اعدام حدی، مجازات برخی جرایم مستوجب حد از جمله محاربه، رجم و افساد فی الارض می باشد و اعدام تعزیری، مجازات برخی جرایم مستوجب تعزیر از جمله جرایم مربوط به مواد مخدر و مجازات های مندرج در قوانین خاص مانند قانون مبارزه با مفاسد اقتصادی می باشد.
وقتی مرجع صلاحیتدار به یکی از دلایل مطرح شده در قانون حکم اعدام مجرمی را صادر کند، دادگاه بدوی صادرکننده ی حکم موظف است پس از قطعیت حکم و ابلاغ آن، حسب مورد به محکوم علیه یا وکیل وی، رونوشتی از حکم قطعی را طی نامه ای که متضمن تصریحات لازم باشد به همراه اسناد مربوط برای اجرا به مرجع قضایی مجری حکم ارسال کند و سایر موارد مندرج در آیین نامه ی نحوه ی اجرای حکم قصاص، رجم، قتل، صلب، اعدام و شلاق موضوع ماده 293 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب1382 برای اجرای حکم رعایت می شود.
نکته ی حائز اهمیت در مورد مجازات اعدام این است که آیا در نظر گرفتن چنین مجازات سنگینی که با زندگی یک انسان در ارتباط است، واقعاً اثر بخش است؟ و مهم تر اینکه اگر این حکم به تشخیص قاضی صادر کننده در ملأ عام انجام شود واقعاً تاثیری بر کاهش میزان جرایم دارد؟
مجازات های در نظر گرفته شده برای کلیه ی جرایم در درجه ی نخست باید دارای اثرتنبیهی برای فرد خاطی و در مرحله ی بعد باید اثر بازدارندگی برای مجرم و سایرین داشته باشد.
مبحث هشتم-موافقان و مخالفان اجرای حکم اعدام در ملا عام
از نکات مثبت این اقدام می توان به التیام خاطر بازماندگان و شاهدان عینی حوادث و امیدواری آن ها به اجرای عدالت و همچنین تثبیت قدرت حکومت مرکزی اشاره کرد و نقش تنبیهی و بازدارندگی چنین اقدامی را نیز نمی توان نادیده گرفت.
اما در کنار این محاسن اندک، می توان ایرادات اساسی بسیاری به این نوع مجازات وارد کرد. اولین مسئله ای که به ذهن متبادر می شود این است که در زمان اجرای حکم به این شکل تمامی افراد حاضر در اجتماع از جمله کودکان و نوجوانان نیز حضور دارند. این امر می تواند موجب تاثیرات منفی عمیق بر روان کودکان شود زیرا کودکان اکثراً از حاشیه آسیب می بینند نوجوانان نیز چون هنوز به تفکر انتزاعی و درک مفهوم عدالت نرسیده اند، از این قضیه الگوبرداری و همسان سازی می کنند و فرض را بر این می گذارند که قدرت، ابزار اعمال خشونت در جامعه است و این امر موجب بروز رفتارهای خشونت بار از جانب آن ها می شود ودر کل می توان گفت این عمل از اقدامات تنش زا در جامعه است که درصد خشونت گرایی را بالا می برد و عوارض و پیامدهای منفی زیادی برای جامعه دارد.
عوارض جریان یافتن خشونت در جامعه عبارتند از: کم شدن حساسیت تماشاچیان چنین صحنه هایی نسبت به خشونت و پرخاشگری و در نتیجه عادی شدن چنین صحنه هایی و از بین رفتن اثر تنبیهی و بازدارندگی این عمل، زیاده طلبی در پرخاشگری برای ایجاد هیجان بیشتر،ایجاد اضطراب و عصبی کردن تماشاچیان با نشان دادن وجود جرم و جنایت وخشونت در جامعه و ایجاد این تصور که در هیچ جا امنیت وجود ندارد ر نتیجه خدشه دار شدن بهداشت روانی مردم، لذا بهتر است مسئولان و متولیان امر برای جلوگیری از این اشکالات که موجب مختل شدن اداره ی جامعه می شود، تدابیر صحیحی بیندیشند و بدون اعمال چنین خشونت هایی راه را بر هرچه بیشتر گستاخ شدن مجرمین و ایجاد رعب و وحشت عمومی ببندند.
ولیدی , محمد صالح , 1365،مسؤولیت کیفری ,ج اول،ص69، تهران , امیر کبیر ,, چاپ اول.
حسن رحمى، محمد،1409، القصاص و اثر الجریمه فى حقوق الانسان، ج 3،ص‏24،بیروت،چاپ سوم.
همان،ص25