دانلود تحقیق در مورد مدیریت آبیاری و انرژی خورشیدی

2- روش دوم و جامع‌تر اتوماسیون با دستگاه‌های دارای باطری 9 ولت درست شبیه حالت اول است، با این تفاوت که علاوه بر روزهای متفاوت، می‌توان شیربرقی را برای ساعات متفاوت نیز برنامه‌ریزی کرد. با یک دستگاه سیار برنامه‌ریزی‌کننده می‌توان تعداد زیادی از دستگاه‌های کنترل ار به سادگی برنامه‌ریزی کرد. به‌ازای هر شیر برقی نیاز به یک دستگاه کنترل می‌باشد. در دستگاه برنامه‌ریزی فقط عدد مورد نیاز می‌باشد.
2-8-2- سیستم اتوماسیون با برق 230 ولت
این دستگاه را می‌توان برای برنامه‌ریزی و مدیریت آبیاری استفاده کرد. این دستگاه‌ها احتیاج به برق 230 ولت دارند. برق خروجی از دستگاه‌ها 24 ولت می‌باشد. حداکثر فاصله بین دستگاه و شیربرقی می‌تواند 1000 متر باشد. محدودیت این دستگاه‌ها در فاصله بین دستگاه و شیربرقی می‌باشد. به‌ازای هر شیربرقی می‌بایست یک رشته کابل در نظرگرفته شود.
با توجه به فاصله دستگاه و شیربرقی باید شیربرقی مناسب استفاده شود. حداکثر می‌توان با این دستگاه‌ها 32 شیربرقی را کنترل کرد. با این دستگاه‌ها می‌توان با اطمینان بالاتری در مقایسه با دستگاه‌های کنترل با باطری، سیستم آبیاری را منترل کرد. این دستگاه‌ها از قیمت مناسبی برخوردار می‌باشند.
2-8-3- سیستم اتوماسیون بوس یا دورشته‌ای
Widget not in any sidebars

با توجه به محدودیت دستگاه‌های معمولی 230 ولت در رابطه با فاصله بین شیربرقی و دستگاه کنترل و محدودیت برنامه‌ریزی سیستم‌های کنترل بوس استفاده کرد. با این سیستم‌ها فاصله بین شیربرقی تا دستگاه کنترل، می‌تواند تا 10 کیلومتر افزایش پیدا کند. کابل ارتباطی بین دستگاه کنترل و شیربرقی فقط دارای دو رشته می‌باشد. این دستگاه‌ها بیشتر برای کنترل پروژه‌های بزرگ استفاده می‌شوند.
2-8-4- سیستم اتوماسیون با دستگاه‌های بی‌سیم
این دستگاه‌ها با ارسال دستور روشن و خاموش کردن از طریق موج رادیویی شیربرقی را کنترل می‌کنند. فاصله دستگاه فرستنده تا گیرنده می‌تواند تا 5 کیلومتر باشد. این دستگاه‌ها می‌توانند حتی بدون ارتباط با اینترنت و خط اس ام اس کار کنند. برنامه‌ریزی روی این دستگاه بسیار ساده بوده و از طرف فرد غیر کارشناس قابل برنامه‌ریزی می‌باشد. دستگاه گیرنده و کنترل می‌تواند دو عدد شیربرقی و دو عدد کنتر آب را کنترل کند. این دستگاه گیرنده با انرژی خورشیدی، شیر‌های برقی را روشن و خاموش می‌کند.
2-8-4-1- ساختار سیستم‌های کنترل بی‌سیم
این سیستم‌ها دارای یک دستگاه سرور مرکزی با آنتن فرستنده امواج رادیویی می‌باشند. دستگاه مرکزی می‌تواند بالغ بر هزار دستگاه گیرنده و یا فرستنده در مزرعه را کنترل کند. دستگاه‌های گیرنده و یا فرستنده به‌صورت رله عمل می‌کنند و می توانند با پنج عدد رله مسیر داده‌رسانی را 25 کیلومتر امتداد دهند. این دستگاه‌ها با انرژی خورشیدی کار می‌کنند. پنل خورشیدی دستگاه 15 سانت در 20 سانت می‌باشند. دستگاه‌های گیرنده و فرستنده به دو گروه عمده دستگاه‌های با برد کم حداکثر 5 کیلومتر و با برد زیاد حداکثر 20 کیلومتر تقسیم می‌شوند.
این دستگاه‌ها با برنامه کامپیومتری و از طریق کامپیوتر کنترل می‌شوند. برنامه کامپیوتر توانایی‌های بسیار زیادی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها دارند. برای مثال با جمع‌آوری داده‌ها و محاسباتی چون تبخیر و تعرق و سپس براساس مقدار معین تبخیر و تعرق، شیربرقی را باز کند و در صورت بالا رفتن درصد رطوبت خاک که از طریق سنسور خاک ارسال می‌شود، شیربرقی را ببندد. محاسبات مربوط به مدل‌های بیماری‌های گیاهی و ارسال پیغام به استفاده کننده سیستم و سایر توانایی‌هایی که در صورت نیاز قابل برنامه‌ریزی می‌باشند.
شبکه سیستم‌های بی‌سیم به دو صورت وجود دارد.
مدل اول: ارتباط دستگاه مرکزی و دستگاه‌های مزرعه از طریق موج رادیویی

شکل 2-27- ارتباط دستگاه مرکزی و دستگاه‌های مزرعه از طریق موج رادیویی
مدل دوم: ارتباط دستگاه مرکزی با دستگاه‌های مزرعه از طریق اینترنت و خط موبایل و در مزرعه با موج رادیویی برقرار می‌شود. با توجه با اینکه دستگاه‌های فرستنده و گیرنده موج رادیویی و در مقایسه با دستگاه‌های خط موبایل از قیمت کمتری برخوردار می‌باشند و این دستگاه‌ها در مقابل اختلالات هم قوی‌تر می‌باشند. توصیه می‌شود بیشتر از دستگاه‌های با موج رادیویی استفاده شود.

شکل 2-28- ارتباط دستگاه مرکزی با دستگاه‌های مزرعه از طریق اینترنت و خط موبایل
2-8-4-2- نحوه کار با دستگاه‌های بی‌سیم از طریق اینترنت و خط موبایل
به‌عنوان مثال از شرکت ایری پورت با بیش از 15 سال سابقه کار در زمینه سیستم‌های کنترل مزرعه در آلمان و سایر کشورهای اروپایی اقدام به تولید این دستگاه‌های کنترل از راه دور نموده که در ذیل به شرح کار این دستگاه پرداخته می شود.
در ابتدا کاربر سیستم در منوی ورود نام کاربری و شماره رمز خود را وارد می‌کند که در شکل زیر نمونه این صفحه نشان داده شده است.

شکل 2-29- صفحه ورود
کاربر می‌تواند داده‌ها را به‌صورت نموگرام یا عددی ببیند و فاصله زمانی مورد نظر خود را برای دیدن داده‌ها تعیین کند.